Форель важно помітити, коли вона мчить по кам’янистому річищу прозорого потоку. Вудилище — це все, що вам потрібно, і ваша вечеря буде «на гачку»! Однак ті з нас, хто не має досвіду риболовлі, можуть віддати перевагу простішому варіанту і просто придбати свіжу або копчену у надійного виробника риби. З нашими порадами щодо підготовки та, звісно, кількома цікавими фактами щодо форелі, ніщо не завадить вам насолодитися цим делікатесом.

Форель — це не просто форель. Це частина сімейства лососевих, які належать до загону лососеобразних, що охоплює численні роди риб і, своєю чергою, численні види. Що ж стосується форелі, то в більшості випадків ми маємо на увазі види роду Salmo trutta (наприклад, морську, річкову або коричневу) або райдужну форель, яка належить до сімейства тихоокеанських лососів.

Дика або господарська: що смачніше?

Форель, комерційно доступна в більшості випадків, походить з аквакультури або рибних господарств. Однак в Україні є також багато форелевих озер, де ви можете спробувати рибалку самостійно або придбати на місці свіжовиловлену рибу. Форель живе переважно в північній частині планети, оскільки холодні води багаті киснем сприяють цьому. Перевага форелевих ферм полягає в тому, що тут риба росте в контрольованих умовах. У більшості випадків дика форель має важкий землистий і каламутний присмак, що зменшує насолоду від страви. На відміну від цього, вирощувана на фермі риба утримується в прозорих гравійних басейнах або ставках і очищається в прісній воді, щоб «освіжитися» перед ловлею.

Що в форелі?

Форель — один із видів риб із середнім вмістом жиру. Частка становить десь від двох до п’яти відсотків залежно від виду, сезону, чи це дика або фермерська, та від інших факторів. Вміст білка в форелі — як і в інших рибах — особливо вартий уваги. Це приблизно 20%, що робить його ідеальним джерелом білка.

Чи знали ви, що рожеве забарвлення м’яса не випадкове і на це може бути дві причини? Це тому, що форель ласувала величезною кількістю прісноводних креветок. Креветки містять астаксантин — барвник (або, точніше, каротиноїд), який і впливає на рожеве забарвлення. Або інший варіант: селекціонери навмисно підмішували до корму каротиноїд, аби отримати ідеальне забарвлення риби.

Як правильно зберігати форель

Форель надзвичайно популярна риба. Лише чотири види їстівної риби (лосось, минтай, оселедець, тунець) частіше за все вживають в Україні. Рибоводи також є величезними шанувальниками форелі. Саме завдяки універсальності та смачному м’ясу цих водних тварин ми й стали її шанувальниками.

Форель комерційно доступна у різних формах: цільна (свіжа, заморожена або копчена) або у вигляді шматків філе. Ікра також є справжнім делікатесом. Свіжу рибу слід завжди тримати в прохолодному місці, в холодильнику та вживати протягом однієї доби. У контейнері для риби та морепродуктів камери BioFresh-Plus форель може зберігатися до 4 діб. Її також можна заморозити, і в цьому випадку вона буде зберігатися до дев’яти місяців.

Як правильно зберігати форель

Свіжу рибу слід завжди тримати в холодильнику

Готуємо: у каструлі, на пательні або грилі

Звичайно, спосіб приготування найсмачнішої страви з форелі, — це питання смаків. Однак є кілька класичних рецептів, вони доволі традиційні та витримали випробування часом. Ви вже здогадалися: мова йде про «Форель а-ля Меньєр» та «Форель au bleu».

Французька назва — це підказка: «форель а-ля Меньєр» має деякий зв’язок із борошном. Борошно насправді є ключовим інгредієнтом цього способу приготування. Підготовлену рибу (тобто очищена від тельбухів, відшарована та промита) збризкують лимонним соком або молоком, приправляють сіллю та перцем, а потім кидають у борошно. Далі обсмажують на пательні з олією або вершковим маслом з обох боків до готовності (приблизно 10 хвилин). Ви знали, що борошно та подальше обсмажування приносить дуже особливий смаковий відтінок? Це момент, коли відбувається реакція Маяра (реакція меланоїдиноутворення). Особлива хімічна реакція між білками (вище згадувалося, що форель багата білком) та вуглеводами (з доданого борошна). Вони створюють аромат свіжепідсмажених тостів, і саме вони роблять форель а-ля меньєр такою смачною.

Другий класичний рецепт — «форель au bleu». Для цього свіжовиловлену рибу випотрошують і відварюють у смачному бульйоні. Для приготування варіть нарізані кубиками овочі приблизно чверть години, додаючи трохи білого вина. Потім форель поміщають до бульйону, який більше не повинен кипіти, тобто температура повинна бути нижче температури кипіння. Дуже важливо не змивати слиз, який налипає до форелі. Слиз відповідає саме за синє забарвлення, а від цього й походить назва страви. Вже через кілька хвилин (залежить від розміру, але максимум через десять хвилин) страва готова до насолоди.

Незалежно від того, чому ви віддаєте перевагу, але картопля у мундирі — завжди ідеальний вибір до форелі. Вершкове масло, петрушка та мигдаль допоможуть посилити смак, як це робить сухе біле вино. Ми рекомендуємо обрати рислінг.

*Усі дані є орієнтовними та залежать в окремих ситуаціях від сорту та/або правильного зберігання без переривання холодового ланцюга від збирання врожаю/виготовлення й аж до приладу Liebherr. В продуктах із вказівкою мінімального строку зберігання дійсною є завжди дата, вказана на упаковці.