Gandrīz katrā mājā virtuve ir ģimenes dzīves centrs, jo tieši tur, neskaitot mīļāko ēdienu pagatavošanu, visbiežāk sanāk kopā tuvi cilvēki, baudot gardu tēju vai kafiju, sarunājas par visdažādākajām, viņiem interesantām tēmām.

Tādēļ šajā telpā nepieciešams ievērot higiēnu vēl jo vairāk. Vienkāršu noteikumu ievērošana palīdzēs izvairīties no vīrusu un baktēriju izplatīšanās virtuvē, lai visa jūsu ģimene būtu vesela un laimīga!

Dažādi patogēni mikroorganismi, tādi kā baktērijas, sēnītes un vīrusi, kuri atrodas uz produktiem, virtuves darba virsmas un pat ledusskapī, iekļūstot organismā, var izraisīt saindēšanos ar uzturu vai infekciju.

Saindēšanās notiek, lietojot pārtikas produktus ar lielu toksīnu daudzumu, kurus izstrādā mikrobi. Infekciju gadījumā par iemeslu kļūst kuņģa skābei cauri sveikā tikušie slimības ierosinošie mikroorganismi, kuri iekļuva iekšā ar ēdienu.

Aukstums pret patogēniem mikroorganismiem

Ledusskapis palīdz ne tikai saglabāt produktus svaigus maksimāli ilgi, bet arī pasargā tos no tādiem nevēlamiem kaimiņiem, kas izpaužas infekciju mikroorganismu veidā. Aukstums neiznīcina neredzamos ienaidniekus, taču diezgan stipri palēnina to pavairošanos. Šāds pasākums ir diezgan efektīvs, jo palīdz izvairīties no liela mikroorganismu daudzuma parādīšanās, kuri izraisa infekcijas.

Jāpiezīmē, ka pat ledusskapja kamerā dažas no baktērijām tomēr turpina pavairoties. Lai no tā izvairītos, nepieciešamas zemākas temperatūras – daļa no produktiem jāievieto saldētavā. Šādos nosacījumos baktērijas un sēnītes minimāli ietekmēs ēdiena kvalitāti, kas ļaus maksimāli palielināt to uzglabāšanas termiņu.

 

 

Interesants fakts: baktēriju vairošanos ietekmē ne tikai temperatūra, bet arī pH skābuma rādītājs, kā arī zems ūdens saturs, kas izskaidro, kādēļ daži produkti var tikt uzglabāti daudz ilgāk, nekā pārējie.

 

Tīrs ledusskapis – jūsu produktu svaiguma garantija

Vieta, kur tiek uzglabāts jūsu ēdiens, ir pelnījusi īpašas rūpes. Nepieciešams regulāri veikt tīrīšanu ledusskapja iekšpusē ar neitrālu tīrīšanas līdzekli.

 

 

Bez tam, lai izvairītos no temperatūras paaugstināšanās, ledusskapī jāievieto tikai atdzesēts ēdiens. Pagatavotā maltīte arī sākumā jāatdzesē. Šeit var palīdzēt šāds triks: hermētiski iepakojiet to un uz dažām minūtēm ievietojiet bļodā ar aukstu ūdeni un ledus kubiciņiem. Pēc tam produktu var droši likt ledusskapī vai saldēšanas kamerā.

Mazgājiet rokas

Lai cik dīvaini tas neizklausītos, taču lielāko mikrobu daļu, kura nokļūst uz produktiem, bet pēc tam arī mūsu organismā, pārnēsājam mēs paši. Labi zināms, ka tie izplatās klepojot, šķaudot vai, kad ir atvērtas brūces. Taču arī tad, kad esat veseli, patogēnie mikroorganismi no rokām un drēbēm var nokļūt ēdienā. Novērst šo situāciju ir pavisam vienkārši – pirms ēdiena gatavošanas nomazgājiet rokas!

 

 

Noņemiet no tām visas rotaslietas, rētas aizlīmējiet ar ūdensnoturīgu plāksteri vai uzvelciet gumijas cimdus. Roku mazgāšana ir arī prātīgs pasākums, ja ēdiena pagatavošanas procesā saskaraties ar jēlu gaļu vai zivīm.

Rūpējieties par darba virsmas un virtuves rīku tīrību

 

 

Darba virsmai un visai sadzīves tehnikai, kuru jūs izmantojat gatavojot, jābūt tīrai. Starp citu, lai uzturētu higiēnu virtuvē, nav nepieciešams agresīvs mazgājošs vai dezinfekcijas šķīdums. Šim mērķim droši derēs arī trauku mazgājamais līdzeklis, universālais attīrītājs vai neitrāls mazgājošs līdzeklis.

Savlaicīgi izmetiet miskasti, kā arī mainiet sūkļus un citus tīrīšanas instrumentus

 

 

Regulāri iztukšojiet miskastes grozu un rūpīgi tīriet to laiku pa laikam. Bez tam, nepieciešams pastāvīgi mainīt švammes, birstes, dvieļus, lupatas un citus tīrīšanas instrumentus, jo uz tiem arī sakrājas daudz mikrobu.

Veselīgs ēdiens veselīgam organismam

 

 

Infekciju profilaksē svarīga ir ne tikai higiēna virtuvē, bet arī paša organisma aizsargsistēma. Lai uzlabotu imunitāti, nepieciešams pieturēties veselīga un sabalansēta uztura plānam. Pa rokai vienmēr jābūt svaigiem produktiem.

Par to, kā uzglabāt produktus maksimāli ilgi, var uzzināt citā mūsu rakstā.

Ja jums ir jautājumi vai komentāri, droši rakstiet mums! Izmantojiet komentāru formu, kas redzama zemāk vai pievienojieties diskusijai Facebook!


Komentāri