Lapu kāposts (angļu val. Kale) ir viens no populārākajiem ziemas dārzeņiem Lielbritānijā, ieņemot pirmo vietu superproduktu sarakstā. Taču kāds ir iemesls tam, ka entuziasms par šo krokaino dārzeni nemazinās? Iespējams, tas tādēļ, ka tas no tradicionāla produkta kļuvis par populāru superproduktu. Šajā rakstā mēs apkopojam ieguvumus veselībai, ko sniedz lapu kāposts, kā to vislabāk uzglabāt un pagatavot, kā arī iesakām gardas receptes ar lapu kāpostu.

Botāniskā ziņā runājot, šī kāpostu šķirne ietilpst Brassica ģintī. Šis salizturīgais ziemas dārzenis atrodams visā pasaulē un pieder pie savvaļas kāpostiem. Lielākā daļa lapu kāpostu, kas tiek patērēti Lielbritānijā, pieder acephala sugai un ir krokoti. Tiek audzēti arī lapu kāposti ar gludām lapām, bet tie mēdz būt cietāki un tiek izmantoti galvenokārt dzīvnieku barībai.

Lapu kāposts formas ziņā atšķiras no ierastajām kāpostu šķirnēm, kā arī no Savojas kāpostiem. Tam par iemeslu ir tas, ka šim dārzenim neveidojas galviņa, bet gan tumšzaļas, krokainas lapas, kas aug no gara stumbra. Tiek nošķirts smalki krokots lapu kāposts no cieši krokota lapu kāposta.

 

Sena kāpostu šķirne

Pateicoties tā izturīgajām īpašībām, lapu kāpostu audzē vēsos un mērenos klimatos, piemēram, Ziemeļrietumeiropā, Skandināvijā un Baltijas valstīs. Lielbritānijā lapu kāpostu novāc no septembra līdz martam. Novākšanas laikā tam tiek norautas lapas.

Tiek uzskatīts, ka lapu kāposts ir cēlies no dažādiem savvaļas kāpostiem, kas atrodami Vidusjūras austrumu reģionā. Šīs vietējās kāposta šķirnes ir atrodamas tikai dažās vietās pasaulē, tostarp Helgolandā, kas ir tālu no Vidusjūras. Lapu kāpostu audzē jau izsenis. To audzēja jau senajā Grieķijā (300 g.p.m.ē) un Itālijā.

Green kale

Kā pagatavot lapu kāpostu

Lapu kāpostu un citas kāpostu šķirnes bieži gatavo kopā ar kūpinātu desu. Tomēr lapu kāpostu var izmantot daudz un dažādos veidos. Vai kādreiz esat apsvēris domu kāpostu tvaicēt, apcept vai pat vārīt eļļā? Tas ir arī veids, kā saglabāt vairāk uzturvielu, kas krokainajam kāpostam netrūkst. Šī iemesla dēļ kāpostu nevajadzētu pārāk ilgi karsēt. Lieliska alternatīva iepriekš minētajam ir blanšēšana. Lai to izdarītu, nomazgātu lapu kāpostu vispirms ir jāievieto karstā sālsūdenī uz neilgu laiku. Pēc tam jāizspiež liekais ūdens un kāposts jāsasmalcina. Tad to var samaisīt ar krējumu vai olīveļļu.

Interesanti, ka jaunās kāposta lapas var lietot svaigā veidā, piemēram, salātos. Zaļie smūtiji arī ir ļoti populāri, turklāt tie savu zaļo krāsu iegūst tieši no lapu kāposta. Un šis ir viens no iemesliem, kādēļ lapu kāposts ir nonācis uzmanības centrā, no parasta dārzeņa kļūstot par populāra svaigdzēriena sastāvdaļu.

 

Uzglabājiet lapu kāpostu Liebherr BioFresh atvilktnē

Lapu kāpostu vislabāk turēt ledusskapī, kur to var glabāt līdz pat nedēļai. Liebherr BioFresh atvilktnē lapu kāposts paliks svaigs un kraukšķīgs līdz pat divām nedēļām.

Viss slēpjas garšvielās

Tāpat kā ar citām kāpostu šķirnēm, pareizās garšvielas ir tās, kas vienkāršu ēdienu pārvērš kulinārijas baudījumā. Tradicionālajā gatavošanas metodē, izmantojot kūpinātu desu vai bekonu, tiek pievienots sāls, pipari un nedaudz muskatrieksta. Kāposts arī labi iederas veģetāros ēdienos ar aitas sieru, ķiplokiem, sīpoliem, tomātiem, kartupeļiem vai olīveļļu. Ir kāre pēc kā nedaudz eksotiskāka? Tādā gadījumā izmēģiniet ceptu kāpostu ar čili, papriku, ķiploku un sojas mērci tam visam pa virsu.

Caldo verde recepte

Lūk, vienkārša portugāļu kāpostu zupas (Caldo verde) recepte, ko pagatavo šādi:

  • Izvāra 4 miltainus kartupeļus
  • Viegli saspaida kartupeļus kopā ar nedaudz vārīta ūdens
  • Smalki sagriež ½ kg lapu kāposta
  • Lapu kāpostu vāra 4 minūtes verdošā ūdenī
  • Nosusina kāpostu un pievieno kartupeļu zupai
  • Pievieno olīveļļu, sāli un piparus

Lai gan kāposts ir ļoti gards, lielākajā daļā gadījumu pēc ēšanas vēderā būs jūtams diskomforts. Šajā gadījumā vislabāk meklēt palīdzību garšvielu skapītī. Tādas garšvielas kā fenhelis, anīss un ķimenes palīdzēs mazināt diskomforta sajūtu un dažkārt būs laba piedeva jūsu izvēlētajam pagatavošanas veidam. Varat arī pēc ēšanas iedzert tasi zāļu tējas.

Ieguvumi veselībai no lapu kāposta

Lapu kāposts ir ļoti veselīgs, jo tas ir ne tikai uzturvielām bagāts, bet arī satur ļoti maz kaloriju. Tas ir viens no dārzeņiem ar visvairāk vitamīniem, minerālvielām un mikroelementiem. Tas satur daudz ogļhidrātu un barības vielu, kā arī salīdzinoši daudz olbaltumvielu. Papildus augstam A, B, E, K un C vitamīnu un folskābes daudzumam, tas satur daudz minerālvielu, piemēram, kāliju, kalciju, fosforu un dzelzi. Lapu kāpostā atrodami arī daži sekundārie augu elementi – flavonoīdi un glikozinolāti. Tiek uzskatīts, ka tiem piemīt pretiekaisuma īpašības. Protams, ir dārzeņu šķirnes, kas satur vairāk atsevišķu elementu nekā lapu kāposts. Tomēr, ņemot vērā tā sastāvu un kopējo vērtīgo vielu saturu, lapu kāposts uzturvērtības ziņā ieņem pirmo vietu. Tas ir pilnvērtīgs superprodukts, ko var lietot vienu pašu vai pievienot supersalātiem.

Kāposta garša kļūst neaprakstāma, kad to silda otrreiz

Pastāv uzskats, ka tradicionālie kāpostu ēdieni kļūst vēl garšīgāki, kad tie tiek vairākkārtīgi uzsildīti. Tomēr tas jādara ar piesardzību. Brassicas ģints kāpostos, tostarp lapu kāpostā, ir augsta nitrātu koncentrācija. Tos atkārtoti sildot, nitrāti var pārtapt nitrītos, kas ir kancerogēni. Tomēr, gatavojot ēdienu, jums nav jāuztraucas. Tāpat kā dzeramajam ūdenim, arī dārzeņiem piemēro stingras normas attiecībā uz nitrātu saturu.

Vai lapu kāpostam nepieciešams sals?

Daudzi joprojām spītīgi uzskata, ka lapu kāposts iegūst savu labo garšu tikai pēc tam, kad tā lapas ir tikušas pakļautas pirmajam salam. Šī uzskata pamatā ir tas, ka nogatavināšanās procesā daļa cietes pārvēršas cukurā. Tas notiek auga enerģijas metabolisma – fotosintēzes rezultātā. Ja lapu kāposta nogatavināšanās process ieilgst, rezultātā veidosies vairāk cukura. Konkrētāk runājot, tas nozīmē, ka zemā temperatūrā auga metabolisms palēninās, bet cukurs turpina veidoties. Novērojums, ka zema temperatūra un ilgstoša nogatavināšanās labvēlīgi ietekmē lapu kāposta garšu, sekmējis pieņēmumu, ka ir nepieciešams sals. Tomēr jaunākām šķirnēm sala iedarbība vairāk netiek uzskatīta par kvalitātes pazīmi.