Skąd pochodzi nazwa cukinii? Ile ma kalorii i jak zdrowa jest ta odmiana dyni zwyczajnej? Odpowiedzi na te pytania oraz inne interesujące fakty dotyczące cukinii, znajdziesz w naszym artykule.

 

 

  1. Tę konkretną odmianę dyni wyselekcjonowano we Włoszech i stąd pierwotna nazwa „cukinia” od włoskiego ‘’zucchina’’ (czyli mała dynia). Z kolei na południowym wschodzie Polski popularność zdobyła nazwa kabaczek. W Polsce roślina jest uprawiana i znana pod obiema nazwami.
  2. Cukinia pochodziła pierwotnie z Indii Zachodnich i Meksyku. Dziś uprawiana jest na całym świecie. Jej główny czas zbiorów przypada na okres od czerwca do października.
  3. Cukinia jest podgatunkiem z rodziny dyniowatych i wbrew pozorom nie jest spokrewniona z ogórkiem.
  4. Wartość energetyczna na 100 g cukinii wynosi ok. 14 kcal, a więc jest bardzo niskokaloryczna.
  5. Cukinia zawiera mniej wody niż ogórek, ale za to jest znacznie bogatsza w witaminy i minerały. W składzie posiada dużo witaminy C, kwasu foliowego, potasu, wapnia, manganu, magnezu, fosforu, selenu i cynku.
  6. Cukinia jest zwykle zbierana nie w pełni dojrzała, gdy jej owoce mają około 15 do 30 cm długości i ważą około 100 do 300 gramów.
  7. Jeśli cukinia ma gorzki smak, należy ją wyrzucić i absolutnie nie jeść. Powód: gorzki smak powodowany jest przez trujące substancje (tzw. kukurbitacyny); nie są one niestety niwelowane w procesie gotowania i mogą uszkodzić żołądek oraz błonę śluzową jelit. Zwłaszcza krzyżowanie wsteczne (nasion wyhodowanych samodzielnie) lub krzyżowanie z innymi odmianami dyni może powodować zwiększoną zawartość kukurbitacyn.
  8. Cukinia może być spożywana gotowana i smażona, a także na surowo.
  9. Nawet jej duży żółty kwiat nadaje się do spożycia i jest uważany za wyjątkowy przysmak.
  10. Cukinia może być przechowywana w lodówce nawet do trzech tygodni.

Autor: Zespół Liebherr