Najlepsze i najbardziej wykwintne wina na świecie są nie tylko rzadkie, ale także bardzo drogie. Dlatego przyjemność kosztowania tych wspaniałych trunków zwykle pozostaje ekskluzywną rozrywką dla wyjątkowo zamożnych koneserów. Gdyby jednak pieniądze nie grały takiej roli, powinieneś spróbować tych oto dziesięciu kultowych win;

1. Chateau Lafite-Rothschild, Bordeaux

Winiarnia, będąca już od 1868 roku własnością francuskiej rodziny potentatów bankowych, nadal jest uosobieniem najwyższej kultury czerwonego wina w Bordeaux. To jednocześnie najsłynniejszy na świecie zamek, znajdujący się w tym regionie.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 500 euro)

2. Romanée-Conti, Burgund

Najdroższe i najbardziej pożądane czerwone wino na świecie. Lokalizacja Grand-Cru, która jest wyłączną własnością domu Domaine de la Romaneé-Conti, obejmuje jedynie 1,81 hektara i przynosi średnio ok. 5000 butelek w sezonie. Inne specjały z Domaine nie są może aż tak rzadkie, ale nadal pozostają niezwykle rozchwytywane.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 11 000 euro)

3. Montrachet Domaine Leflaive, Burgund

Winorośl z regionu le Montrachet uważana jest za najlepsze białe wina na świecie. Winnica Grand-Cru zajmuje ok. ośmiu hektarów i jest zarządzana przez wielu znanych winiarzy. Najbardziej cenione są trunki Domaine Leflaive, których teren zajmuje tylko niewielki obszar upraw (0,08 ha).

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 4500 euro)

4. Krug Clos d’Ambonnay, Champagne 

Założona w 1843 roku winiarnia Krug uważana jest przez miłośników szampana za kultowe miejsce. Oprócz regularnych Cuvées produkowane są tutaj również dwa niezwykle rzadkie rodzaje tego trunku: Clos du Mesnil i Clos d’Ambonnay. Ten ostatni pochodzi z małej uprawy o powierzchni zaledwie 0,68 ha i jest uważany za najdroższy szampan w historii. Do tej pory został on wyprodukowany tylko cztery razy, w rocznikach 1995, 1996, 1998 i 2000.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 1800 euro)

5. Pingus, Ribeira del Duero

W 1995 roku pewien duński enolog otworzył winnicę Dominio de Pingus w hiszpańskim regionie Ribera del Duero. Po tym, jak Robert Parker, najbardziej wpływowy na świecie krytyk, nazwał pierwsze roczniki pochodzących stamtąd win jednymi z najwspanialszych, jakie kiedykolwiek skosztował, jego ceny na międzynarodowych rynkach poszybowały w górę. Winnica składa się zaledwie z pięciu hektarów, a wino Pingus jest obecnie uważane za najrzadsze i najdroższe w Hiszpanii.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 800 euro)

6. Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese Egon Müller, Saar

Egon Müller jest najbardziej kultowym winiarzem w Niemczech, a międzynarodowi kolekcjonerzy i koneserzy win wydają prawdziwą fortunę na jego szlachetne, słodkie Rieslingi. Wina z Scharzhofberg należą zatem do jednych z najbardziej poszukiwanych i najlepszych win na świecie. W nielicznych przypadkach udaje się również zdobyć „Trockenbeerenauslese”. Napełnia się nim zaledwie kilkadziesiąt butelek, a następnie są one wystawiane na aukcjach na rynku winiarskim.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 6000 euro)

7. Penfolds Grange Bin 95, Południowa Australia

Od ponad pół wieku Penfolds Grange jest kultowym australijskim winem i pierwszym prawdziwym “Premier Cru” na południowej półkuli. Jest to jedyne wino, które kiedykolwiek znalazło się na liście australijskiego dziedzictwa kulturowego – South Australian National Trust.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 500 euro)

8. Barolo Barolo Riserva Monfortino Giacomo Conterno, Piemont

Dla wielu ekspertów napój z domu Monfortino jest uważany za najwspanialsze włoskie czerwone wino. Ten wyjątkowy Barolo jest produkowany tylko w wybranych rocznikach, a następnie, jeszcze przed butelkowaniem, dojrzewa w beczkach przez co najmniej siedem lat. Jego zdolność do leżakowania jest wręcz legendarna.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 500 euro)

9. Screaming Eagle Cabernet Sauvignon, Napa Valley

Najbardziej kultowe wino kalifornijskie pochodzi z Oakville w Dolinie Napa. Pierwszy butelkowany rocznik z 1992 roku natychmiast uzyskał wymarzoną liczbę 99 punktów od Roberta Parkera, a za roczniki 1997, 2007, 2010, 2012 otrzymał nawet idealną notę: 100 punktów. Najwyższa jakość w połączeniu z bardzo małą produkcją, wynoszącą zaledwie od 5000 do  8000 butelek rocznie, sprawiły, że Screaming Eagle to najdroższe wino w USA.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 2500 euro)

10. 4G, Republika Południowej Afryki

Legendarny winiarz z RPA, Giorgio Dalla Cia, i światowej sławy mistrz Bordeaux, profesor Denis Dubourdieu, są ojcami tego stosunkowo młodego projektu. Ich zadaniem było wyprodukowanie najlepszego i najdroższego czerwonego wina, jakie ten kraj wypuścił na rynek w swojej 350-letniej historii uprawy winorośli. Każdego roku butelkowanych jest tylko ok. 3000 – 4000 butelek tego nowego ikonicznego wina z RPA. Specjał świętował swój międzynarodowy sukces w 2015 roku, kiedy na tajnej próbie otrzymał więcej 100-punktowych ocen niż najbardziej znane wina z Bordeaux.

(Cena za butelkę aktualnego rocznika: od około 400 euro)

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego artykułu, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr