1. Nie przechowuj zbyt długo

Najlepszych win musujących nie da się ulepszyć, przechowując je – przeciwnie, najlepiej smakują tuż po opuszczeniu winiarni. Zasadniczo butelka szampana nie powinna mieć więcej niż rok, by można było cieszyć się zawartością w najlepszej postaci. A wszelkie trunki tego typu pozostałe z ubiegłorocznego sylwestra, zaserwowane w tym roku, z pewnością stracą wiele ze swego owocowego smaku i delikatności.

2. Podawaj dobrze schłodzone

Wina musujące i szampan smakują lepiej, gdy odpowiednio schłodzi się je przed otwarciem – idealnie, jeśli chłodzenie trwa całą noc. Jako alternatywę można zastosować kubełek do chłodzenia wypełniony wodą z lodem, by stosunkowo szybko uzyskać optymalną temperaturę serwowania. Pamiętaj jednak, że szybkie schładzanie wina klasy premium hamuje rozwinięcie jego pełnej delikatności. W butelkach poddanych całonocnemu chłodzeniu wzmacnia się również proces wiązania dwutlenku węgla.

3. Bezpieczeństwo to podstawa

Po usunięciu ochronnego drucianego koszyczka (agrafy) powinieneś zawsze przytrzymywać korek kciukiem. Podczas otwierania nie kieruj butelki w stronę swoją czy innych osób, ponieważ ciśnienie wewnątrz bywa czterokrotnie wyższe niż w oponach samochodowych, a korek może wystrzelić z prędkością nawet 50 km/h! Urazy twarzy i oczu spowodowane niebezpiecznym sposobem otwierania butelek z musującym winem lub szampanem nie są wcale rzadkie.

4. Obracaj butelkę

Po czym poznasz profesjonalistę w otwieraniu butelek? Większość osób ma tendencję do trzymania butelki nieruchomo i obracania korka. Profesjonalista natomiast przytrzymuje korek, a obraca butelkę – zapewnia w ten sposób skuteczniejszą dźwignię.

5. Trzymaj pod kątem

Trzymanie butelki pod kątem podczas otwierania zwiększa powierzchnię wina znajdującego się w jej szyjce. Ciśnienie uwalnia się więc swobodniej, minimalizując pienienie się wina.

 

 

6. „Pfsst”, nie „pop!”

Nawet jeśli sprzyja to radosnej atmosferze, dobrze jest unikać otwierania wysokiej jakości win musujących z głośnym „pop!” – zamiast tego powoli puszczaj korek, tak by słyszalne było jedynie ciche „pfsst”.

7. Tulipany zamiast pucharków

Płaskie, szerokie kieliszki do szampana, kultowe dzięki filmom o Bondzie z lat 60., tak naprawdę najlepiej nadają się do podawania deserów. Wysokiej jakości wina musujące powinno się zawsze pić z tzw. fletów (kieliszków z podłużną czarą) lub, jeszcze lepiej, z kieliszków o kształcie tulipanowym.

8. Czyste kieliszki

Osady kamienia i zabrudzenia wewnątrz kieliszka działają jak miejsca przyciągające rozpuszczony dwutlenek węgla, który gromadzi się tam, powodując nadmierne spienianie wina. W efekcie ulega ono szybkiemu rozgazowaniu. Zawsze więc upewnij się, że twoje kieliszki są czyste i wypolerowane.

9. Nalewaj pod kątem

Unieś kieliszek i nalewaj wino musujące lub szampana pod kątem, by ograniczyć utratę rozpuszczonego dwutlenku węgla i zapobiec nadmiernemu spienieniu.

10. Zatykaj butelki

Otwarte butelki, które chcesz przetrzymać do następnego dnia, należy szczelnie zamknąć i przechowywać w jak najniższej temperaturze. Jeśli nie masz specjalnej zatyczki do szampana, użyj standardowego korka do wina. I uprzedzamy, doradzane czasem „zamknięcie” butelki poprzez umieszczenie w jej szyjce srebrnej łyżeczki kompletnie mija się z celem!

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr


Komentarze


Zostaw komentarz