Korzyści z mrożonej żywności są do dziś rewolucyjne: znacznie wydłużono okres przydatności żywności, a także zmienił się sposób gotowania. Produkty mrożone są niezależne od pór roku i można je szybko przygotować.

Dla przykładu – w Niemczech pierwsze mrożone produkty zostały wprowadzone na rynek w 1955 r., zaraz po pojawieniu się pierwszych domowych zamrażarek. Od tego czasu konsumpcja per capita wzrasta w skali roku i w 2014 roku osiągnęła poziom około 41 kilogramów na osobę. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Mrożonek ustanowiony został w 1984 r. przez byłego prezydenta Ronalda Reagana.

Na co należy zwracać uwagę w przypadku mrożonek – oto 10 wskazówek:

  1. Robiąc zakupy, umieść zamrożone produkty w koszyku tak ciasno, jak to tylko możliwe, aby zapobiec roztopieniu się produktów. W domu należy szybko przetworzyć mrożonkę lub też umieścić ją w zamrażarce.
  2. Aby zapewnić mrożonkom optymalny transport z supermarketu do domu, używaj przenośnych lodówek z wkładami chłodzącymi. Odpowiednio  izolowane torby do przenoszenia mrożonek, a także polarowe kurtki lub koce również się do tego nadają. Upewnij się, że mrożonka jest szczelnie owinięta. Cienkie, izolowane torby sprzedawane przy kasach nie są do tego dobrze przystosowane.
  3. Należy przestrzegać instrukcji producenta dotyczących przygotowania mrożonki, aby zachować jej najwyższą jakość.
  4. Po rozmrożeniu pozostaw żywność w jego oryginalnym opakowaniu. Pozwoli to uniknąć zanieczyszczenia drobnoustrojami innych produktów (na przykład woda z rozmrażającego się kurczaka nie powinna kapać na inne produkty spożywcze). Ponadto unikniemy nadmiernego wysuszenia jedzenia.
  5. Większość mrożonek można przygotować od razu – bez fazy rozmrażania. Jeżeli jest to jednak niezbędne, należy zawsze postępować zgodnie z instrukcjami producenta.
  6. Mrożone warzywa są zdrowe! Ponieważ warzywa są zamrażane natychmiast po zebraniu – zachowują witaminy i składniki odżywcze przez długi czas. I na tym właśnie często tracą świeże warzywa: przez długi transport mogą one utracić witaminy i cenne składniki odżywcze. Natomiast warzywa zamrożone zachowują te ważne substancje.
  7. Zawsze odmierz tylko taką ilość zamrożonej żywności, której zamierzasz użyć. Upewnij się już w trakcie robienia zakupów lub też zamrażania, że możesz łatwo podzielić mrożonkę na porcje. W ten sposób późniejsze rozmrażanie będzie zdecydowanie prostsze.
  8. Jeżeli mrożonka nie została wykorzystana lub spożyta w całości, możesz ją ponownie zamrozić i rozmrozić w późniejszym czasie. Pamiętaj jednak o tym, aby dobrze podgrzać jedzenie przed ponowną konsumpcją.
  9. Rozmrażaj mrożonki delikatnie w lodówce – tak, aby chłodziarka „przejmowała” zimno mrożonych produktów, co oszczędza energię. Ponadto, niska temperatura silnie hamuje rozwój drobnoustrojów. Zaplanuj zatem nieco dłuższy czas rozmrażania.
  10. Podczas zamrażania należy upewnić się, że opakowanie jest ściśle dopasowane do jedzenia. Przy zakupionej mrożonce należy zwrócić uwagę na to, żeby opakowanie było nieuszkodzone, ponieważ w przypadku uszkodzonego opakowania może dojść do przemrożenia produktu.

Przy okazji pamiętaj, aby regularnie rozmrażać swoją zamrażarkę, jeśli nie masz urządzenia Liebherr z technologią NoFrost. Technologia NoFrost oszczędza energię i chroni portfel.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr