Dorade Fisch auf Eis

 

Świeże ryby i owoce morza nie tylko znakomicie smakują, ale są również bardzo zdrowe. Jednak żeby ryby zachowały świeżość, taką jak tuż po złowieniu, należy odpowiednio je przechowywać. Pomimo prawdy zawartej w starym powiedzeniu „najlepsze miejsce dla świeżej ryby to patelnia”, może się zdarzyć, że będziesz chciał przygotować ryby lub owoce morza nie od razu, a za kilka dni.
Dietetycy zalecają jedzenie ryb przynajmniej raz w tygodniu ze względu na ich wspaniałe walory smakowe oraz korzystny wpływ na nasze zdrowie. Jednakże ryby nie zachowują świeżości zbyt długo, chyba, że będą przechowywane w chłodziarce. Rozwiązaniem problemu są chłodziarki marki Liebherr zapewniające idealne warunki do przechowywania ryb. Oprócz odpowiedniego przechowywania należy pamiętać również o kilku innych równie ważnych faktach.

 

Zwróć uwagę na świeżość produktów już podczas robienia zakupów

 

Im świeższą rybę kupisz, tym dłużej będzie mogła ona leżeć w chłodziarce. Jak sprawdzić, czy ryba jest naprawdę świeża?

• Świeża ryba praktycznie nie ma zapachu lub pachnie morzem i jodem. Im starsza ryba, tym mniej przyjemny ma zapach.
• Jędrna, błyszcząca powierzchnia ryby oznacza jej świeżość.
• Oczy ryby mówią wszystko o jej świeżości– bardzo świeża ryba ma je wypukłe, jasne i przejrzyste. Ciemniejsze, spłaszczone i mętne oznaczają, że ryba jest nieświeża.
• Skrzela powinny być czerwone i błyszczące. Im bardziej żółtobrązowe lub odstające, tym więcej czasu minęło od chwili połowu.
• Jeżeli masz taką możliwość, palcem wskazującym naciśnij rybę. Świeża ryba będzie sprężysta i szybko wróci do swojego pierwotnego kształtu, gdy tylko zabierzesz palec. Płaskie gatunki ryb nie powinny opadać, kiedy trzymasz je w dłoni.
• Ryba w sklepie powinna być równomiernie obłożona lodem. Taka metoda pozwala na dokładne schłodzenie ryby. Nie wystarczy położyć jej na lodzie.

 

Przechowywanie we właściwej temperaturze to połowa sukcesu

 

Generalnie rzecz biorąc, mikroorganizmy wpływają na świeżość owoców morza, a chłodzenie spowalnia ten proces, wydłużając okres przydatności do spożycia – to sprawdza się również w przypadku ryb.

Najkorzystniej jest przechowywać ryby i owoce morza w temperaturze -2°C do 0°C, czego przeważnie nie oferują standardowe chłodziarki. Dlatego też ryby przechowywane w standardowej chłodziarce zachowują świeżość przez jeden dzień. Oczywiście można  zmniejszyć temperaturę w chłodziarce, ale wówczas może być ona zbyt niska dla innych produktów spożywczych. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie napełnienie zakrywanego pojemnika kostkami lodu i przechowywanie w nim ryb. To pozwoli przechowywać rybę w standardowej chłodziarce o jeden lub dwa dni dłużej.

 

Zdecydowanie łatwiej jest przechowywać ryby oraz owoce morza właścicielom urządzeń ze strefą temperatury BioFresh lub BioFresh-Plus. Temperatura w urządzeniach z funkcją BioFresh utrzymuje się na poziomie około 0°C, która to automatycznie wydłuża świeżość ryb o dwa dni.

 

arch_biofreshplus_-2c_03

W temperaturze -2°C świeże ryby mogą być przechowywane w urządzeniach z funkcją BioFresh-Plus nawet przez 4 dni.

 

Przechowywanie większych ilości ryb

 

Zapaleni wędkarze często chcą zamrażać duże ilości ryb. Żeby to zrobić, świeże ryby należy oczyścić, umyć i osuszyć. Idealnie jest przygotowywać rybę do dalszej obróbki niemalże bezpośrednio po jej złowieniu. Jeżeli samodzielnie złowiłeś/aś ryby, powinieneś/powinnaś je wypatroszyć, wyfiletować, a następnie wstępnie zamrozić na tacy, tak aby się ze sobą nie skleiły. Na koniec wystarczy włożyć rybę lub filety do torebek do zamrażania i głęboko zamrozić.

Wybór odpowiedniego i szczelnego opakowania jest również bardzo ważny. Do przechowywania najlepiej nadają się specjalne torebki, a idealnie jest zapakować rybę próżniowo. Na opakowaniu należy umieścić datę zapakowania, wagę, rodzaj ryby oraz do czego zostanie wykorzystana.

 

abundance,business,choice,chopped,cold,consumerism,cool,display,drink,eating,fillet,fish,food,freshness,full,group,healthy,ice,in,indoors,industry,large,market,merchandise,nobody,objects,portion,prepared,raw,red,refrigerator,retail,row,scented,seafood,shelf,silver,smell,stack,stainless,stall,steak,steel,store,supermarket,tail,unpleasant,variation,warehouse,salmon

Świeża ryba jest nie tylko bardzo smaczna, ale również zdrowa! Przypominamy wszystkie ważne informacje dotyczące przechowywania.

 

W przypadku przechowywania większych ilości ryb należy włączyć funkcję Liebherr SuperFrost. Błyskawicznie obniża ona temperaturę w zamrażarce lub zamrażarce skrzyniowej, zapewniając dopływ zimnego powietrza, a dzięki temu utrzymanie odpowiedniej temperatury w czasie włożenia dużej ilości niezamrożonych produktów.

 

Pamiętaj o tym, że: mrożone ryby można przechowywać od 6 do 12 miesięcy (w zależności od zawartości tłuszczu), ponieważ rybi tłuszcz może zjełczeć wraz z upływem czasu.

 

Jak rozmrozić rybę?

 

Ryby najlepiej jest wolno rozmrażać w chłodziarce. Jeżeli przygotowujesz zupę lub potrawkę z ryby, wówczas możesz wykorzystać nawet niecałkowicie rozmrożoną rybę. Natomiast jeżeli planujesz rybę usmażyć lub upiec, wówczas należy ją całkowicie rozmrozić.

 

Czy masz pytania lub chcesz zamieścić swój komentarz dotyczący niniejszego postu? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku

 

Autor: Zespół Liebherr