ei mit stethoskop
Właśnie znalazłeś w chłodziarce jajko. Czy jest jeszcze świeże? Czy można je zjeść bez obaw? Sprawdź jego świeżość dzięki czterem prostym poradom!

Pewnie zdarzyło Ci się stanąć przed chłodziarką i zadawać sobie pytanie: „Chwileczkę, kiedy kupiłem te jajka? Ciekawe, czy nadal są świeże?” Być może rozbiłeś jedno z nich, żeby je powąchać. Pamiętaj jednak, że istnieją alternatywne sposoby sprawdzenia świeżości jajek. Oto kilka z nich:

 

1. Wodny test
Umieść jajko w wysokiej szklance wypełnionej zimną wodą. Jeżeli jajko pozostanie na dnie szklanki, oznacza to, że jest świeże; jeżeli unosi się lub obraca, jest nieco starsze, ale bezpiecznie możesz je skonsumować. Jeżeli natomiast unosi się tuż pod powierzchnią wody, to oznacza, że już się zepsuło i nie należy go jeść. Po prostu je wyrzuć!
Jajka unoszą się tuż pod powierzchnią wody, ponieważ z czasem przez skorupkę tracą wilgoć, a jej miejsce zajmuje powietrze. Im więcej powietrza dostanie się do środka, tym jajko jest starsze i będzie unosiło się pod powierzchnią wody.

 

2. Test z rozbiciem jajka
Rozbij jajko i zobacz, jak zachowuje się żółtko oraz białko. Jeżeli żółtko jest wypukłe, a białko kleiste oraz ściśle przylega do żółtka, oznacza to, że jajko jest świeże. Jednak, gdy żółtko jest stosunkowo płaskie i rozlewa się, to jajko jest po prostu nieświeże. Dzieje się tak, ponieważ łańcuchy białkowe znajdujące się w białku jajka z upływem czasu zrywają się, a jajko traci świeżość. Po prostu żółtko oraz białko nie są ze sobą mocno połączone.

 

3. Test przez potrząsanie
Jeżeli potrząsając jajkiem, nie słyszysz wydobywającego się ze środka charakterystycznego chlupania, wówczas możesz śmiało je zjeść. Gdy zaś potrząsając jajko słyszysz ten dźwięk, to znaczy, że powietrze przedostało się przez skorupkę do wnętrza, dlatego też lepiej nie jeść tego jajka. Zwróć uwagę na termin przydatności do spożycia.
4. Producenci jajek zamieszczają na opakowaniach datę, która oznacza termin przydatności do spożycia produktu, przy założeniu, że jest on przechowywany w odpowiednich warunkach. Generalnie jajka można bezpiecznie spożywać również po upływie terminu przydatności, gdy zostaną ugotowane na twardo lub ich świeżość zostanie potwierdzona jednym w jednym z wyżej wymienionych testów dowodzących ich świeżości!

 

Warto pamiętać, że przestrzeganie zasad higieny odgrywa ważną rolę w przypadku przygotowywania potraw z jajek, zwłaszcza w przypadku zatruć bakteriami Salmonelli. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe informacje:
• Kupuj możliwie najświeższe jajka i wykorzystuj je w odpowiednim czasie.
• Jajka przechowuj w chłodziarce, ponieważ bakterie Salmonelli praktycznie nie namnażają się w temperaturze poniżej 6°C. Natomiast w pokojowej temperaturze ich namnażanie postępuje w bardzo szybkim tempie. Chłodzenie jajek po przechowywaniu w pokojowej temperaturze nie spowoduje zahamowania procesu namnażania bakterii! Do przepisów z wykorzystaniem surowych jajek wybieraj tylko te najświeższe.
• Jajka na śniadanie gotuj przynamniej przez 5 minut.
• Kiedy termin przydatności do spożycia jajek minie, możesz je zjeść tylko po uprzednim ugotowaniu. Bakterie Salmonelli ulegają zniszczeniu w temperaturze 70°C.
• Gdy skorupka jajka pękła, należy je niezwłocznie wykorzystać do dań z odpowiednią obróbką termiczną.

 

 

Gdzie powinienem/powinnam przechowywać jajka w chłodziarce Liebherr?

Jajka mogą być przechowywane w głównej komorze chłodziarki przez 15 dni lub w strefie temperatury BioFresh w chłodziarkach Liebherr BioFresh przez 45 dni.

W takim razie nie pozostało nic innego jak tylko … przyrządzić coś pysznego z jajek!

Który test jest dla Ciebie wiarygodny w przypadku sprawdzania świeżości jajek? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.