planning%20kitchen_2_liebherr

Kuchnia nie może poprawnie funkcjonować bez chłodziarki. Gdzie najlepiej ją ustawić oraz co należy wziąć pod uwagę, projektując kuchnię? Poniżej znajdziesz pięć zasad dotyczących efektywności energetycznej, wygody oraz ergonomii, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchni.

 

1. Nigdy nie ustawiaj chłodziarki obok źródła ciepła, jakim jest np.: kuchenka czy kaloryfer. Ciepło może obniżyć efektywność energetyczną chłodziarki oraz skrócić jej żywotność, ponieważ będzie musiała częściej się włączać.

2. Zaplanuj miejsce do przygotowywania jedzenia obok chłodziarki. Chodzi o odległość, która umożliwi Ci swobodne otwarcie drzwi chłodziarki, kiedy wyjmujesz składniki potrzebne do przygotowania dania. Miejsce powinno umożliwiać również nieskrępowane rozpakowanie zakupów.

planning%20kitchen_1_liebherr

To ma sens: przygotuj miejsce do wykładania i przygotowywania jedzenia.

 

3. Chłodziarka powinna mieć również miejsce od góry i od dołu, tak aby cyrkulacja powietrza odbywała się bez zakłóceń. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza sprawia, że ciepłe powietrze gromadzi się dookoła niej, co wymusza ciągłą pracę kompresora, a przez to obniża się żywotność urządzenia. Rekomendujemy, aby podczas planowania kuchni uwzględnić przestrzeń o powierzchni 200 cm², która gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza. Im lepsza jest cyrkulacja powietrza, tym wyższa efektywność urządzenia.

 

planning%20kitchen_3_liebherr

Ważne: zapewnij odpowiedni obieg powietrza.

 

4. Wybierz chłodziarkę wystarczająco dużą, która zaspokoi potrzeby Twojej rodziny, ale przede wszystkim posiada optymalny rozkład zimna (strefa temperatury BioFresh). Kupując nową chłodziarkę, pomyśl o Waszych nawykach żywieniowych (np.: czy jecie dużo owoców i warzyw) i liczbie osób z niej korzystających.

 

Pojemność chłodziarki: ogólna zasada
Jedno- lub dwuosobowa rodzina będzie potrzebować chłodziarki o pojemności 70 do 100 litrów. Do trzyosobowej rodziny i większej dodaj 40-50 litrów pojemności więcej na jedną osobę.

 

Pojemność zamrażarki: ogólna zasada
Jeżeli przechowujesz małe lub średnie ilości jedzenia w zamrażarce, 50 do 80 litrów pojemności netto będzie zupełnie wystarczające. Jeżeli natomiast zamrażasz duże ilości jedzenia na dłuższy czas, wówczas wybierz pojemność około 130 litrów na osobę.

 

5. Pomyśl o ergonomii. Zachęcamy do wybierania urządzeń o wysokości maksymalnie 122 cm powyżej poziomu podłogi, dzięki czemu nie będziesz musiał/a nadwyrężać swojego kręgosłupa.

 

Czy masz pytania lub chcesz zamieścić swój komentarz dotyczący niniejszego postu? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.