7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jest to również dzień, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) świętuje rocznicę swojego utworzenia w 1948 roku. Od samego początku dzień ten miał temat przewodni – w tym roku jest to “Bezpieczeństwo żywności”.

Drodzy Czytelnicy,

Bezpieczeństwo żywności jest kwestią, która ma znaczący wpływ na nasze życie za każdym razem, gdy mamy kontakt z jedzeniem, niezależnie od tego czy jemy przy domowym stole, czy w stołówce w pracy. Ale na co właściwie zwracać uwagę w kwestii bezpiecznego przechowywania żywności?

Być może miałeś kiedyś do czynienia z następującą sytuacją: cały dzień marzyłeś o pysznej, chrupiącej sałatce, ale kiedy w końcu docierasz do domu ku swojemu przerażeniu odkrywasz, że sałatka jest w rzeczywistości zwiędła! Jest to denerwujące, rzeczywiście!

Dlaczego właściwie żywność psuje się w ten sposób? Winić należy między innymi mikroorganizmy takie jak bakterie, drożdże lub pleśń. Zwykle przedostają się one do naszej żywności z zewnątrz a następnie szybko się mnożą na jej powierzchni. Ponieważ proces namnażania się większości bakterii jest spowolniony lub nawet powstrzymany w niskich temperaturach, szybko tracąca świeżość żywność powinna być przechowywana w lodówce, aż do momentu jej spożycia lub wykorzystania do przygotowania posiłku.

Tak więc, wracając do naszej historii sałatkowej, nasza sałata zachowałaby świeżość do 5 dni w lodówce, a w przypadku komory Liebherr BioFresh nawet do 13 dni.

Ale wracając do tematu tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Organizacja WHO przygotowała pięć kluczowych porad w kwestii przechowywania żywności:

  1. Utrzymuj czystość
  2. Przechowuj surową i ugotowaną żywność osobno
  3. Dobrze podgrzewaj jedzenie
  4. Przechowuj produkty w bezpiecznych temperaturach
  5. Używaj czystej, bezpiecznej wody i surowych składników

Oczywiście jako specjalista w dziedzinie chłodzenia i zamrażania, firma Liebherr szczególnie poleca stosować się do wskazówki nr 4 na powyższej liście. Nasze lodówki i zamrażarki mają mnóstwo cech zapewniających przechowywanie żywności w idealnych warunkach a to oznacza, że produkty dłużej zachowają swoją świeżość.

Precyzyjne ustawianie temperatury

Urządzenia z technologią dotykową zapewniają stałą temperaturę w całej przestrzeni chłodzącej. Żywność jest nie tylko delikatnie i stale chłodzona, ale zatrzymuje również swoją świeżość na dłużej.

Elastyczna konfiguracja wnętrza

Urządzenia z koncepcją VarioSafe zapewniają specjalną przestrzeń do przechowywania żywności mniejszych rozmiarów w torebkach, tubkach i słoikach. Półki GlassLine są nietłukące i odporne na zarysowania. Bardzo łatwo je wyczyścić, co przyczynia się do utrzymania higieny w całej lodówce. Oferują one mnóstwo miejsca do bezpiecznego, oddzielnego przechowywania surowej i gotowanej żywności.

Większa świeżość dzięki DrySafe i HydroSafe

Dzięki technologii BioFresh, żywność znacznie dłużej zachowuje świeżość niż w tradycyjnej lodówce, ponieważ szuflady BioFresh zapewniają idealne warunki przechowywania. Szuflady BioFresh zapewniają temperaturę nieco powyżej 0°C oraz odpowiedni poziom wilgotności, aby owoce i warzywa, mięso, ryby i nabiał mogły zachować jakość oraz wartości odżywcze znacznie dłużej. Oznacza to więcej świeżości i więcej przyjemności.

Automatyczne zamykanie

Jeżeli drzwi lodówki pozostaną otwarte dłużej niż to konieczne, ciepłe powietrze przedostające się do lodówki spowoduje utratę chłodnej temperatury. Urządzenie pobierze wtedy więcej energii, aby utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz. Ze zintegrowanym systemem Liebherr SoftSystem, drzwi urządzenia pod kątem otwarcia 45° zamkną się automatycznie, co uniemożliwi ciepłemu powietrzu wtargnięcie do środka. SoftSystem chroni żywność schładzając ją do stałej temperatury a Twoja lodówka pobiera mniej energii.

Alarm otwartych drzwi

Jeżeli Twoje urządzenie nie jest wyposażone w SoftSystem a zdarzy Ci się zapomnieć zamknąć lodówkę, alarm otwartych drzwi zwróci Twoją uwagę a Ty unikniesz wzrostu temperatury wewnątrz lodówki i w ten sposób ochronisz przechowywaną żywność.

W Liebherr bezpieczeństwo przechowywania żywności jest dla nas szczególnie ważne i dlatego każdego dnia pracujemy nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które zapewnią Twojej żywności świeżość na tak długo, jak to tylko możliwe.

Czy masz jakieś pytania lub komentarze dotyczące tego wpisu? Jeżeli tak, napisz do nas! Wystarczy użyć funkcji komentowania poniżej lub dołączyć do dyskusji na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr