W wielu domach obierki ziemniaków, zielona część marchewki lub łodyga brokułów ląduje za każdym razem w odpadach organicznych. Dla ludzi zaskoczeniem może być fakt, że są to zazwyczaj części najbogatsze w składniki odżywcze i w związku z tym są najzdrowsze. Poniżej przedstawiamy pięć wskazówek i trików, z których dowiesz się, jak tworzyć smaczne dania z potencjalnych odpadków i w ten sposób, robić coś dobrego dla środowiska oraz własnego portfela.

W Niemczech każdego roku wyrzucanych jest średnio 75 kilogramów jedzenia na osobę. Obejmuje to zarówno odpady kuchenne, marnowane artykuły spożywcze oraz odpady zielone. Jednakże wiele wyrzucanych resztek można w łatwy sposób wykorzystać i dzięki temu zmniejszyć problemy związane z marnowaniem jedzenia:

  1. Zielone części warzyw jako wzmacniacze smaku w smoothie lub jako pesto.

Liściaste zielone części marchewki, kalarepy, buraka i rzodkiewki nie powinny trafiać do śmieci, ponieważ są one w pełni jadalne i zawierają wiele zdrowych składników odżywczych. Ich liście można wykorzystywać jako zioła do różnych dań (na podobnej zasadzie jak pietruszkę), lub też można dodawać je do smoothie. Dobrym pomysłem może też być przepyszne pesto. W tym celu wystarczy zmiksować zielone resztki warzyw z wybranymi przez siebie orzechami, wysokiej jakości oliwą, solą, pieprzem i parmezanem.

Jednakże pamiętaj o następującej zasadzie: należy wcześniej sprawdzić, które warzywa mają jadalne zielone części. Na przykład, liście rabarbaru zawierają dużą ilość kwasu szczawiowego i z tego powodu w żadnym przypadku nie nadają się do spożycia!

 

  1. Upcykling skórek owoców i warzyw

Chipsy nie zawsze muszą być robione z całych ziemniaków, można je równie dobrze zrobić z obierków. W tym celu należy dokładnie umyć skórki ziemniaków, skropić je odrobiną oliwy z oliwek, posypać ziołami lub przyprawami i piec w piekarniku w temperaturze 200°C przez około 15 minut. Ze względu na fakt, że to Ty decydujesz, ile oliwy i soli dodajesz, samodzielnie przygotowanie domowych chipsów, może być zdrową alternatywą dla tradycyjnych produktów z supermarketu.

 

Jednakże nie tylko obierki warzyw nadają się do przygotowywania wybornych przysmaków. Na przykład chipsy zrobić można również ze skórki banana. Niewiarygodne, prawda? Najpierw dokładnie umyj skórkę banana. Następnie pokrój ją na cienkie paski, które później należy gotować przez około dziesięć minut. Następnie obtocz je w mące, a potem usmaż na oleju. Na koniec dodaj do chipsów bananowych zdrową porcję przypraw. Skórka banana zawiera jeszcze więcej zdrowych składników odżywczych niż sam owoc. Jednakże należy używać organicznych bananów, ponieważ skórka tańszych owoców zawiera zbyt dużo pozostałości pestycydów.

  1. Bulion warzywny z resztek kuchennych

Bulion warzywny jest niezbędny w każdej kuchni, a zrobić go można samodzielnie bez większego wysiłku, wykorzystując resztki warzyw. Za każdym razem, gdy przygotowujemy posiłek, niewykorzystane części warzyw warto zamrażać. Po zebraniu wystarczającej ilości zagotuj je w garnku z dużą ilością wody. Dopraw świeżymi ziołami, solą i pieprzem. Następnie odcedź resztki i przelej bulion do czystych, szczelnie zamykanych pojemników lub słoików. Domowy bulion warzywny zachowa świeżość w lodówce Liebherr przez kilka dni. W celu przedłużenia jego terminu przydatności do spożycia można go oczywiście również zamrozić w porcjach. Bulion warzywny może następnie służyć jako baza do sosów lub innych potraw.

 

  1. Nie wylewaj wody po gotowaniu!

W wielu domach makaron jest daniem podawanym kilka razy w tygodniu. Makaron należy ugotować al dente w dużej ilości osolonej wody. Ale woda po gotowaniu makaronu jest za dobra, aby po prostu wylać ją do zlewu. Dlaczego? Z wody po gotowaniu makaronu możesz zrobić wiele rzeczy. Dla przykładu, minerały zawarte w tej wodzie są dobroczynne dla roślin. Można też dodawać tę wodę do sosów. Staną się one jeszcze bardziej kremowe z powodu zawartej w niej skrobi. Ta fantastyczna woda ze swoim pysznym aromatem jest także doskonała do namaczania roślin strączkowych lub jako składnik pesto.

Trzeba jednak zachować ostrożność w przypadku wody po gotowaniu ziemniaków. Ziemniaki zawierają trującą solaninę, która przedostaje się do wody podczas gotowania. Tak więc lepiej wylać wodę po ich gotowaniu.

  1. Szybkie ukorzenianie warzyw

Nowe warzywa można w łatwy sposób wyhodować z odciętych końcówek wielu warzyw. W przypadku sałaty, dymki, pora i selera należy odciąć kawałek o długości 5 cm; w przypadku cebuli i kalarepy kawałek ten może mieć zaledwie 2 cm. Następnie należy zanurzyć końcówkę w wodzie, aby puściła korzenie. Po pięciu – siedmiu dniach można wyjąć łodygę z wody i zasadzić ją w ziemi. Wkrótce potem będziesz mieć własne warzywa z domowej uprawy.

Ważne: wykorzystując resztki owoców i warzyw, używaj wyłącznie organicznych produktów. Dlaczego? W tradycyjnym rolnictwie na skórkach i zielonych częściach warzyw mogą znajdować się pestycydy i z tego powodu nie należy ich jeść.

Życzymy miłej zabawy przy wypróbowywaniu tych wskazówek.