Na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów i gadżetów, które podobno zwiększają doznania miłośników wina. Które z nich są naprawdę potrzebne? Frank Kämmer, mistrz sommelier firmy Liebherr, służy pomocą.

Każdy, kto uważa wino za coś więcej niż tylko napój o przyjemnym smaku, z pewnością zastanawiał się nad sposobami uzyskania jak największej przyjemności z picia tego znakomitego soku z winogron. Powiedziałbym, że są zaledwie cztery przedmioty, które są szczególnie istotne, jeżeli chodzi o obowiązkowe akcesoria winiarskie:

1. Kieliszki

 

Mówiąc krótko, dobre wino musi być podawane w dobrych kieliszkach, aby w pełni wyeksponować jego jakość. Wysokiej jakości kieliszki do wina przewyższają zwykłe pod wieloma względami. Pojemność kieliszka powinna być odpowiednio proporcjonalna do intensywności i złożoności wina. Proporcje kieliszka oraz jego styl powinny być tak zrównoważone, żeby można było przyjemnie zamieszać wino po jego nalaniu. Wysokiej jakości kieliszki do wina przeważnie mają niezwykle cienkie ścianki oraz – co szczególnie istotne – proste, ścięte brzegi (w przeciwieństwie do zaokrąglonych brzegów tańszych kieliszków), aby wino łagodnie wlewało się na język. Co więcej, sam materiał również wpływa na jakość doznań płynących z picia wina. Wino serwowane w wysokiej jakości kieliszkach kryształowych zazwyczaj ma czystszy i bardziej intensywny bukiet, niż wino podane w prostszych, tańszych kieliszkach. Podstawowy zestaw kieliszków do wina powinien zawierać cztery rodzaje kieliszków:

  • mniejszy, uniwersalny kieliszek do białego wina
  • odrobinę większą wersję do białych win, o zdecydowanie pełniejszym smaku, win różowych lub lżejszych win czerwonych
  • większy kieliszek w kształcie tulipana do pełniejszych w smaku win czerwonych
  • smukły kieliszek w kształcie tulipana do win musujących
  • można również poszerzyć zestaw o pękaty kieliszek do win typu Burgundia

2. Korkociąg

Przyjemność delektowania się nawet najbardziej wykwintnym winem nie będzie pełna, jeśli otwarcie butelki stanowi problem. Dobry korkociąg jest niezastąpiony – jednak w wielu domach nadal go brakuje. Wcale nie musi to być drogi, supernowoczesny przyrząd. Zwykły korkociąg z dźwignią, znany jako ‘przyjaciel kelnera’, świetnie spełni swoje zadanie (często korkociągi stanowią prezenty reklamowe od winnic lub firm handlujących winem). Nawet profesjonalni sommelierzy prawie zawsze polegają właśnie na tym prostym narzędziu. Najważniejsze, to żeby śruba, którą wkręcamy w korek, była skręcona w otwartą spiralę, tak żebyśmy mogli włożyć wykałaczkę w całą długość jej osi. Tylko korkociąg mający taką właśnie formę, będzie w stanie poradzić sobie z korkiem tkwiącym głęboko w szyjce butelki. Typowe domowe korkociągi mają zwykle śrubę, która przypomina bardziej wiertło, dlatego nie z każdym korkiem dadzą sobie radę.

3. Karafka 

Karafka nie jest jedynie atrakcyjnym dodatkiem do zastawy stołowej – w przypadku wysokiej jakości win czerwonych, dekantacja – ostrożne przelanie wina do karafki – jest często istotna dla uzyskania najlepszego smaku. Są tego trzy powody:
Po pierwsze: w wyniku natleniania, które zachodzi w trakcie dekantacji, młode wino staje się bardziej łagodne i dojrzałe a jego cierpkie w smaku taniny są łagodniejsze.
Po drugie: w butelkach starszych win czerwonych czasami pojawia się osad, tak zwany depot. Może on pozostać wewnątrz butelki, jeżeli ostrożnie przelejemy wino do karafki.
Po trzecie: niektóre wina mogą mieć dość nijaki, bądź nawet stęchły smak zaraz po otwarciu. Natlenianie może pomóc rozwinąć bukiet wina, a w przypadku bardzo starych win, umożliwić odparowanie zbędnych komponentów, takich jak kwas octowy. Co więcej, wiele białych win o charakterystycznym smaku, może dużo zyskać, jeżeli pozwolimy im oddychać w karafce.

4. Piwniczka

Osoby, które lubią delektować się dobrymi winami nie tylko na krótką metę, ale również przez dłuższy okres czasu – może nawet przez lata – powinny zastanowić się nad odpowiednim miejscem ich przechowywania. Podczas przechowywania, narażenie na zbyt wysokie lub zmienne temperatury, wstrząsy, bądź ostre światło, może się przyczynić do gwałtownego pogorszenia jakości wina. Dlatego butelki należy przechowywać na kuchennym regale na wino nie dłużej, niż przez kilka tygodni. Aby cieszyć się doskonałym smakiem wina przez dłuższy czas należy mieć dostęp do pomieszczenia, które oferuje chłodne, zaciemnione, wolne od wstrząsów piwniczne warunki. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej piwnicy, należy rozważyć zakup specjalnie zaprojektowanej chłodziarki do przechowywania wina a tak się składa, że firma Liebherr ma w swojej ofercie szeroką gamę urządzeń do wina, które zapewniają optymalne warunki do jego przechowywania.

Tutaj dowiesz się więcej na temat chłodziarek do przechowywania wina.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr