Czy to jako kosmetyk, suplement diety czy sok, aloesowi przypisuje się wiele dobroczynnych właściwości, takich jak przyspieszona odnowa komórek skóry. Dzięki temu roślina ta była popularnym produktem pielęgnacyjnym już w czasach Kleopatry i starożytnych Egipcjan. Jednak również dzisiaj, aloes cieszy się dużą popularnością jako domowe remedium na oparzenia słoneczne lub inne dolegliwości skórne. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób można samodzielnie i w łatwy sposób pozyskać żel z aloesu oraz zaprezentujemy wiele innych fascynujących faktów na temat tej leczniczej rośliny.

Aloes należy do rodziny liliowatych i wywodzi się z tropików. Stał się jednak popularną rośliną domową i można go znaleźć w doniczkach na wielu parapetach. Jego grube, mięsiste liście, w których roślina przechowuje ogromne ilości wody, są niesamowite. W ich wnętrzu znajduje się bezbarwna, przypominająca żel substancja – żel aloesowy, która ze względu na swoje właściwości znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu spożywczego i kosmetycznego.

aloe vera leaf

Doustne oraz miejscowe stosowanie tej cudotwórczej rośliny

Z rośliny aloesu można pozyskać dwie główne substancje: wspomniany wyżej żel i lateks aloesowy. Ten drugi jest pozyskiwany z żółtawego płynu znajdującego się w skórce liści i jest używany w niektórych lekach przeciw zaparciom. Jednak jego przyjmowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem, ponieważ długotrwałe stosowanie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Z drugiej strony żel aloesowy jest też często używany w przemyśle kosmetycznym i medycznym. Jest szczególnie pomocny w leczeniu podrażnień skóry i drobnych oparzeń, takich jak oparzenia słoneczne. Schładza skórę i nawilża ją. Żel jest również odpowiedni dla skóry bardziej wrażliwej, ponieważ utrzymuje jej naturalny płaszcz ochronny. Ale uwaga: roślinie aloesu często przypisuje się inne działanie lecznicze. Mówi się na przykład, że jej składniki łagodzą cukrzycę oraz problemy jelitowe i stawowe. Stwierdzenia te nie są jednak naukowo udowodnione.

Jak zdrowy jest w rzeczywistości aloes?

W roślinie wykryto ponad 200 różnych składników. Są to m.in. cenne witaminy, minerały, klej węglowodanowy, aminokwasy i enzymy. Ich zakres jest szeroki, ale stężenia niskie. Wynika to z faktu, że żel aloesowy składa się w 99% z wody. Składniki te znajdują się również w rodzimych owocach i warzywach.

Właściwa pielęgnacja roślin i ich rozmnażanie

Aloes zyskał szczególną popularność nie tylko jako roślina lecznicza, ale również jako roślina domowa, ponieważ jest niezwykle łatwy w pielęgnacji. Nawet jeśli nie masz ręki do roślin, ta  będzie ci towarzyszyła bardzo długo. Aloes nie wymaga częstego podlewania i rośnie w glebie ubogiej w składniki odżywcze. Roślinę aloesu można w łatwy sposób rozmnożyć, co powoduje, że z jednej rośliny można stworzyć ich kilka. Wynika to z faktu, że starsze rośliny tworzą własne małe pędy, które następnie można łatwo oddzielić od rośliny właściwej i umieścić w doniczce w nowej ziemi. Inną możliwością jest suszenie końcówki ściętego liścia przez kilka dni, a następnie włożenie go do ziemi.

cutting aloe vera 2

Jak wydobywa się cenny żel aloesowy?

Czy jesteś dumnym właścicielem aloesu? Jeśli tak, możesz w łatwy sposób samodzielnie pozyskać żel w domu. Aby to zrobić, należy najpierw uciąć ostrym nożem u podstawy jeden z dolnych, starszych liści. Ważne jest ścinanie zawsze całego liścia. Aby uzyskać żelową substancję,  nadającą się również do spożycia, trzeba najpierw na jakiś czas umieścić liść w wodzie, powierzchnią odciętą skierowaną w dół. Uwaga: żółtawy płyn ze skórki liści zawiera szkodliwe substancje zwane antranoidami. Mają one działanie przeczyszczające i mogą zwiększać  ryzyko rozwoju raka. Ze względu na antranoidy, nigdy nie należy jeść całych liści.

W celu usunięcia antranoidów bez żadnych pozostałości, zalecamy odcięcie zewnętrznej skórki liścia. Po jej usunięciu można pociąć liście w paski, ostrożnie usunąć żel, a następnie dokładnie umyć. Żel można wykorzystać do wykonania w krótkim czasie własnych kosmetyków, takich jak kremy i maseczki do włosów. Jednak, dla bezpieczeństwa, pozostaw przetwarzanie ekspertom i używaj produktów przetworzonych przemysłowo.

Zebrane liście lub żel (przelany do naczynia z możliwością zamknięcia) najlepiej przechowywać w lodówce Liebherr, co zwiększy efekt chłodzenia. Produkty mogą być również przechowywane w zamrażarce. Oto mała wskazówka: użyj formy do kostek lodu, aby idealnie porcjować żel aloesowy.