Gdy zamkniesz oczy i pomyślisz o tropikalnych wakacjach, ten słodki owoc z pewnością zagra w twym wyobrażeniu rolę przynajmniej epizodyczną. Po bananach i cytrusach jest to bowiem obecnie najpopularniejszy owoc na świecie.
Odkryliśmy kilka zaskakujących informacji o tym egzotycznym przysmaku.
Ananas jest owocem tropikalnym pochodzącym ze strefy tropikalnej i subtropikalnej.
Jego ojczyznami są Brazylia, Paragwaj i Gujana. Istnieje ponad 100 odmian tego owocu, lecz na światowym rynku sprzedaje się tylko kilka z nich. Ananas jest wysoko ceniony nie tylko w krajach swego pochodzenia – uwielbiamy go także tutaj, w Europie, a to zapewne za sprawą wyjątkowej słodyczy i soczystości, jakimi cechuje się ten żółty owoc.
Cechą szczególną ananasa jest to, że twarda, łuskowata łupina z botanicznego punktu widzenia składa się z około 200 oddzielnych małych owocków – a każdy z nich ma swoją własną łuskę. To właśnie temu ananas zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd, przypominający sosnową szyszkę z zieloną czupryną.
Stąd zresztą pochodzi angielska nazwa owocu – pineapple („sosnowe jabłko”).

Historia ananasa

 

Jednak nie tylko botaniczna budowa ananasa jest nietypowa – fascynująca jest także jego historia. Początkowo owoc wywędrował z północnej części Ameryki Południowej, skąd przez Amerykę Środkową dotarł do Indii Zachodnich (dzisiejsze Karaiby). Tam w 1493 r. tubylczy lud Gwadelupy powitał
Krzysztofa Kolumba właśnie ananasami. Podróżnik, będąc pod dużym wrażeniem owocu,
przywiózł go ze sobą z powrotem do Hiszpanii.

 

 

Krzysztof Kolumb sprowadził do Europy nie tylko ziemniaki, lecz także ananasy.

 

Samodzielna uprawa ananasa

 

Powód szybkiego rozprzestrzeniania się ananasów w Ameryce Południowej przed przybyciem
Krzysztofa Kolumba był prosty. Otóż uprawa tej rośliny jest stosunkowo łatwa i bezproblemowa.
Można to nawet zrobić samodzielnie na parapecie!
Spróbuj sam we własnym domu (tak jest, nawet w Polsce!).
Jedyne, co musisz zrobić, to ostrożnie wykręcić zieloną koronę ananasa i usunąć dolne liście.
Pozostaw liściastą rozetę do wyschnięcia na dwa dni, aby zapobiec jej gniciu. Teraz twoja ananasowa sadzonka może wypuścić korzenie w szklance wody.
Gdy osiągną one długość 5 mm, umieść sadzonkę w ziemi doniczkowej. I uzbrój się w cierpliwość –
wykształcenie się pierwszego owocu ananasa może potrwać od roku do nawet trzech lat.

 

 

Tropikalny owoc można łatwo uprawiać także we własnym domu.

 

Idealny ananas i jak go znaleźć

Dziś ananasy w supermarketach można spotkać przez cały rok. Po czym jednak poznać ananas doskonały? Podczas następnych zakupów zwróć baczną uwagę na następujące kwestie:
łuskowata skorupa pod naciskiem powinna się tylko delikatnie uginać, a wewnętrzne liście – dać się z łatwością wyrwać.
Inne oznaki w pełni dojrzałego ananasa to słodki, aromatyczny zapach i jasny kolor skórki.
Ze względu na masowy import ananasów często są one dość kwaśne i niemal wcale nie pachną.
Przyczyną są wczesne zbiory. Znaczy to, że owoce zbiera się, zanim dojrzeją,
aby przetrwały długą podróż statkiem.
W przeciwieństwie jednak do bananów ananasy nie dojrzewają po zerwaniu. Dlatego owoce dostępne w Europie często nie smakują tak,
jak w pełni dojrzały ananas smakować powinien – przyjemnie słodko, z owocowym aromatem.
W warunkach domowych ananasy możesz przed zjedzeniem przechowywać w lodówce nawet do 23 dni, jednak upewnij się,
że nie jest zbyt zimno. Jeśli masz urządzenie Liebherr z funkcją BioFresh-Plus, przetrwają one jeszcze trochę dłużej (27 dni w temperaturze dokładnie +6°C).

 

 

Ananasy mają słodki smak i owocowy aromat.

 

Przygotowanie ananasa

 

Aby móc zjeść ananas, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Krojenie tego owocu wymaga bowiem pewnych umiejętności. Każdy, kto umie to zrobić, wie, że od delektowania się słodkim miąższem dzieli go tylko kilka kroków. Najpierw odkrój koronę i spód ananasa, tak aby stał prosto w pionie. Następnie odkrój grubą skórę i pokrój owoc na cztery części. Teraz możesz łatwo wykroić twardy, włóknisty środek. Nie nadaje się on do spożycia na surowo ze względu na zbyt zwartą konsystencję, ale jest aromatyczny i po ugotowaniu można go użyć na przykład do sosów typu chutney lub do curry. Pozostaje ci tylko pokroić miąższ w plastry albo w kostkę i rozkoszować się słodkim owocem!
Przy okazji: ananas w puszce jest dobrym wyborem tylko wtedy, gdy nie masz dostępu do świeżych owoców. Enzymy i witaminy w puszkach ulegają niemal całkowitemu zniszczeniu.
Poza tym, jakkolwiekbyśmy uwielbiali bogaty smak ananasów z puszki, pełne spektrum aromatu zawartego w świeżych owocach jest w nich już po prostu niewyczuwalne.

 

Więcej niż tylko piña colada!

 

Większość ludzi zna ananas z jego licznych zastosowań: czy to jedzony samodzielnie, czy w owocowej sałatce, w formie soku, piña colady, czy też w klasycznym toście hawajskim. Dzięki owocowej słodyczy ananas może też nadawać sutym posiłkom specyficzną egzotyczną nutę. Czy próbowałeś kiedyś ananasowej marynaty do mięsa z grilla? Albo orzeźwiającego curry warzywnego z ananasem?
Na deser wypróbuj grillowany ananas ze świeżym kremem kokosowym!
Więcej pomysłów znajdziesz w naszej bazie przepisów.
A może by tak – ośmielmy się wspomnieć – ananas na pizzy…?

 

 

Ananas smakuje wyśmienicie nie tylko w piña coladzie czy na toście, ale też jako składnik wielu innych dań. Wypróbuj na przykład ananasa z grilla.

 

Pyszny, ale i zdrowy!

 

Ananas jest nie tylko pyszny, ma również wiele składników odżywczych. Jest bogaty w minerały takie jak żelazo i mangan, a także zawiera mnóstwo witaminy C i beta-karotenu. Szczególnie godna uwagi jest bromelaina – enzym, który rozkłada białka, tym samym ułatwiając trawienie.
Działa też przeciwzapalnie i zapobiega nadciśnieniu.

 

Ciemna strona ananasa

 

Ananasy uprawia się wyłącznie w tropikach: w Ameryce Środkowej, na Karaibach, w Azji Południowo-Wschodniej, a także w Afryce.
Muszą więc przebyć sporą odległość, zanim trafią do naszych supermarketów.
Tak jak w przypadku wielu owoców tropikalnych, np. bananów, uprawę ananasów można oceniać krytycznie – wycinanie lasów deszczowych pod pola uprawne, lbrzymie monokultury czy stosowanie silnych pestycydów stanowią poważny problem. Ogromny jest jednak nie tylko wpływ na środowisko – równie dramatyczne są skutki społeczne w krajach uprawiających ananasy, a to ze względu na złe warunki pracy i brak ochrony pracowników terenowych.

 

 

Kupując ananasy, najlepiej wybierać owoce pochodzące ze sprawiedliwego handlu.
Co to oznacza dla nas jako konsumentów? Dopóki będziemy postrzegać ananas
jako egzotyczny rarytas o wyśmienitym smaku, dopóty zachowamy właściwe nastawienie wobec tropikalnych owoców, rosnących tak daleko od nas.
Co więcej, możemy wybierać owoce pochodzące z rolnictwa ekologicznego i sprawiedliwego handlu, ograniczające zgubny wpływ środowiskowy i społeczny.
Unikanie ananasów importowanych drogą powietrzną również minimalizuje negatywne skutki.

I jak ci się podoba ananas? Podziel się z nami swoimi ulubionymi przepisami lub opowiedz nam, jak ci idzie samodzielna uprawa.
Możesz też udostępnić ten artykuł na Facebooku.