Czasem wilgotność jest większa, czasem mniejsza… wszystko w zależności od potrzeby! W urządzeniach Liebherr BioFresh, komory DrySafe i HydroSafe zapewniają optymalne warunki przechowywania różnym rodzajom żywności.

 

Czy pamiętasz ostatnie wyjście na zakupy, kiedy wróciłeś do domu z torbami pełnymi owoców, warzyw, ryb i mięsa? Ile z tego jedzenia nie trafiło na stół, ponieważ po kilku dniach w lodówce, większość straciła świeżość i już nie wyglądała apetycznie? Taki scenariusz nie musi się już powtórzyć. Najprawdopodobniej żywność straciła świeżość, ponieważ była przechowywana w nieodpowiednich warunkach. We właściwych warunkach, świeża żywność może być przechowywana i smakować nam znacznie dłużej – zachowując zarówno swoje wartości odżywcze (witaminy, składniki mineralne i pierwiastki śladowe), jak i znakomity smak!

 

Komory Liebherr BioFresh (DrySafe/HydroSafe) umożliwiają stworzenie optymalnych warunków przechowywania. Witaminy i składniki mineralne zawarte w owocach, warzywach, mięsie, rybach oraz w nabiale mogą być przechowywane znacznie dłużej w komorach BioSafe, w temperaturze nieco powyżej 0°C i w odpowiednim poziomie wilgotności, niż w głównej komorze lodówki. Komory BioFresh zapewniają żywności rodzaj “środowiska świeżości na zamówienie” – zobaczmy jak się to dzieje…

 

Komory DrySafe (“dry” = “suchy”), oferując niski poziom wilgotności i niskie temperatury, są doskonałe do przechowywania ryb, mięsa oraz nabiału – generalnie nadają się znacznie lepiej do przechowywania żywności z niższą zawartością wody niż owoce lub warzywa. Uwaga: żywność przechowywana w komorach DrySafe powinna być hermetycznie pakowana, aby zapobiec wyschnięciu. Komory DrySafe łatwo rozpoznać, ponieważ nie mają suwaka.

 

Idealna organizacja żywności: DrySafe jest używany do przechowywania serów, mięsa czy ryb, natomiast owoce i warzywa najlepiej przechowywać w HydroSafe.

 

Komora HydroSafe z suwakiem (“hydro” = ”wilgotny”), jest natomiast idealna do przechowywania owoców i warzyw, czyli żywności z wyższą zawartością wody niż produkty, takie jak sery czy mięso. Suwak pozwoli Ci dokładnie regulować poziom wilgotności i należy trzymać się zasady, że im więcej produktów przechowujemy w HydroSafe, tym bardziej powinniśmy przesunąć suwak, aby pozwolić krążyć wilgoci. Ikonki na suwaku mają następujące znaczenia: jedna kropla oznacza niską wilgotność, wiele kropel symbolizuje wysoką wilgotność.

 

Uwaga: żywność przechowywana w HydroSafe nie powinna być zapakowana, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza wokół produktu. Zapewne mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy mieszanka sałat “pociła się” w swojej plastikowej torebce podczas przechowywania w szufladzie na owoce i warzywa. Takie produkty powinny “oddychać” – niektórzy sprzedawcy doskonale o tym wiedzą i dlatego zawijają swoje sałaty w papier, zamiast pakować je w plastikowe torebki.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr