Produkcja białego wina z białych winogron wydaje się logiczna. A czerwone wino robi się z… nie, nie z czerwonych, lecz z niebieskich owoców! Jednak mało kto wie, że z niebieskich – inaczej ciemnych – odmian winogron można też uzyskać wino białe. Wszystkiego o winach typu blanc de noirs dowiesz się z naszego artykułu.

Aby uzyskać blanc de noirs, trzeba oddzielić sok od skórek

To właściwie całkiem proste. Prawie wszystkie ciemne odmiany winogron mają jasny sok – dokładnie tak, jak odmiany białe. Łatwo to sprawdzić, ostrożnie nakłuwając ciemny owoc igłą, tak by jak najmniej uszkodzić skórkę. Pojawiające się kropelki soku są przejrzyste niczym woda. Barwnik obecny w czerwonym winie zawarty jest bowiem w skórkach winogron, a uwalnia się dopiero wtedy, gdy skórki i sok zaczynają razem fermentować. Jeśli jednak ciemne owoce wyciska się przed fermentacją, skórki są oddzielane od soku i powstaje wino białe. Tylko bardzo delikatny, różowawy poblask przypomina, że tak naprawdę zostało ono zrobione z odmian na wina czerwone.

Z ciemnych odmian winogron często powstaje szampan

Ciemne winogrona są szczególnie ważne dla produkcji szampanów, wśród których – obok jednej odmiany białej, chardonnay – uznaniem cieszą się także dwie odmiany ciemne: pinot noir i pinot meunier. Powstałe z nich szampany określa się z francuska „blanc de noirs”, co znaczy dosłownie „białe z czarnych”. Choć to nieco mylące, możliwa jest także odwrotna sytuacja – mianowicie wyrób czerwonych win z białych odmian winogron. A to dlatego, że nie wszystkie odmiany, z których wytwarza się białe wina, mają faktycznie białe skórki. Przykładowo mocno dojrzałe owoce pinot grigio czy gewürztraminer są z wierzchu czerwone. Jeśli więc pozwoli się owocom fermentować razem ze skórkami – tak jak przy produkcji win czerwonych – powstanie wino o różowawym lub lekko czerwonawym zabarwieniu.

Jeśli podobał ci się ten artykuł, możesz go udostępnić na Facebooku lub w innych sieciach społecznościowych z poniższej listy. Masz pytania dotyczące Liebherr Design? Zadaj je w komentarzu pod tym artykułem!