Ameryka Południowa to bardzo tradycjonalny kontynent, a tamtejsze uroczystości bożonarodzeniowe mają nadzwyczaj religijny charakter i różnią się w poszczególnych krajach.

Organizowane są więc procesje i jasełka, ale także występy, zabawy taneczne i ceremonie nawiązujące bardziej do starodawnych tradycji pogańskich, jak np. wysyłanie życzeń w lampionach.

 

W Argentynie papierowe lampiony, nazywane globos, wzlatują do góry tuż po północy w wigilijny wieczór.

 

Główna uroczystość odbywa się w wieczór 24 grudnia, nazywany Noche Buena. W południowoamerykańskiej tradycji Bożego Narodzenia jest to czas, w którym rodziny zbierają się przy obfitym posiłku i otwierają prezenty – w niektórych krajach przyniesione przez Dzieciątko Jezus, w innych przez Świętego Mikołaja; w jeszcze innych to po prostu moment rozpakowywania podarków w rodzinnym gronie.

Mieszkańcy Ameryki Łacińskiej organizują wspaniałe przyjęcia z tradycyjną muzyką i uczestniczą w Misa de Gallo (w Brazylii: Missa do Galo) – odbywającej się późną nocą mszy, o której mawia się, że trwa tak długo, iż większość ludzi dociera do domów, dopiero gdy zapieją koguty. „Galo” w języku hiszpańskim i portugalskim oznacza właśnie koguta. 25 grudnia rodziny spotykają się na kolejną pyszną ucztę, by świętować w gronie bliskich i dalekich krewnych.

Najważniejszymi potrawami sezonowymi w Ameryce Łacińskiej są: Pan de Pascua w Chile (chleb z owocami i orzechami), Tamales w Peru (przyprawione mięso i mąka kukurydziana gotowane na parze lub pieczone w łupinach kukurydzy), Moros y Cristianos na Kubie (biały ryż z czarną fasolą), Hallacas w Wenezueli (ciasto kukurydziane faszerowane potrawką z wołowiny, wieprzowiny i kurczaka, zawinięte w liście bananowca, przewiązane sznurkiem i ugotowane), Peru w Brazylii (po portugalsku „peru” to indyk) podawane z sałatką ziemniaczaną.

 

Tamales to popularne danie świąteczne w państwach karaibskich.

 

Objawienie Pańskie, wypadające co roku 6 stycznia, jest ostatnim oficjalnym dniem obchodów Bożego Narodzenia w większości krajów Ameryki Południowej. Latynoski świat celebruje wówczas przybycie Trzech Króli niosących dary dla Jezusa. Dia de los Reyes Magos, inaczej dzień Trzech Mędrców, to kolejna sposobność do świętowania, które kończy się usunięciem wszystkich bożonarodzeniowych dekoracji.