Jak mówi przysłowie, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Tak samo jeśli chodzi o przechowywanie świeżej żywności, zapobieganie psuciu się produktów i przedłużanie ich okresu trwałości – opcji jest mnóstwo, a jedną z nich jest schładzanie w lodówce.

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego właściwie wkładasz jedzenie do lodówki? To żadna filozofia – oczywiście dlatego, że przechowywanie produktów spożywczych w chłodzie przedłuża ich trwałość!
Ale dlaczego tak się dzieje? I jakie są inne dostępne opcje utrwalania żywności?

 

Podstawowe opcje utrwalania żywności:

 

⦁ Gotowanie
⦁ Marynowanie
⦁ Suszenie
⦁ Konserwowanie
⦁ Wędzenie
⦁ Dodawanie cukru
⦁ Chłodzenie i mrożenie

Mikroorganizmy, czyli bakterie, drożdże i grzyby, to jedne z głównych czynników powodujących psucie się jedzenia. Jakość żywności może się pogarszać również w wyniku procesów biochemicznych, np. jełczenia tłuszczu, rozpadu węglowodanów i białek czy też zmiany koloru. Mikroorganizmy zwykle dostają się do żywności ze środowiska zewnętrznego i zaczynają się mnożyć na powierzchni resztek, mięsa, sera itp.
W chłodniejszym środowisku metabolizm mikroorganizmów jest hamowany, co zapobiega lub przynajmniej spowalnia ich namnażanie się na produktach spożywczych.
Większość tych mikroorganizmów klasyfikuje się jako bakterie mezofilne, które rozwijają się najlepiej
w temperaturach między 20°C a 40°C. Lodówki powinno się ustawiać idealnie na 5°C lub mniej,
gdyż w temperaturach poniżej 5°C nie może się rozwijać przykładowo salmonella.
Oczywiście lodówki z elektronicznym wyświetlaczem temperatury są lepsze od tych z samym termostatem, bo taki wyświetlacz pokazuje faktyczną temperaturę panującą wewnątrz. Produkty takie jak owoce, warzywa, ryby i mięso najlepiej przechowywać w urządzeniach Liebherr wyposażonych w komorę Liebherr BioFresh, ponieważ ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o utrzymywanie świeżości jedzenia, obowiązuje zasada:
im zimniej, tym lepiej.

Jedzenie dłużej zachowuje świeżość, jeśli…

 

⦁ Jest przechowywane jeszcze świeże.
⦁ Jest schłodzone zaraz po zakupie.
⦁ Jest przechowywane w odpowiednim opakowaniu (szklane i porcelanowe naczynia, plastikowe torebki lub pudełka, folia spożywcza, folia aluminiowa, torebki papierowe lub perforowane woreczki na żywność – wszystko to można wykorzystać do przechowywania owoców i warzyw).

Masz pytania lub uwagi dotyczące tego artykułu? Śmiało zostaw komentarz poniżej albo dołącz do dyskusji na naszym Facebooku.