Każdy smakosz wina dobrze wie, że wino powinno być przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu. Dlaczego? Co się stanie, jeśli nie będziemy przechowywać wina w chłodnym i ciemnym miejscu?

 

Wino jest prawdziwie niezwykłym trunkiem. Z jednej strony jest jednym z niewielu produktów żywnościowych, które mogą być przechowywane przez kilka, a nawet kilkadziesiąt lat oraz których jakość może się znacząco poprawić w miarę upływu lat; jednak z drugiej strony, kilka pozornie „nieszkodliwych” promieni światła może mieć na nie bardzo niekorzystny wpływ. Z pewnością porada dotycząca przechowywania wina w chłodnym, ciemnym miejscu ma bardzo dobre uzasadnienie: pod wpływem światła owocowy smak wina może się pogorszyć w stosunkowo krótkim czasie.

 

Winiarki Liebherr z drzwiczkami zapewniającymi ochronę przed promieniowaniem UV

Winiarki Liebherr z drzwiczkami zapewniającymi ochronę przed promieniowaniem UV

 

Liczne badania naukowe zostały prowadzone w celu zbadania wpływu światła na wino i wszystkie podkreślają niezwykle szkodliwy wpływ krótkofalowego promieniowania UV. Warto zauważyć, że w 2007 roku prestiżowy Uniwersytet w Geisenheim w regionie Rheingau opublikował badania, które potwierdziły, że smak białego i różowego wina, które są przechowywane w przezroczystych, szklanych butelkach, może znacząco pogorszyć się po zaledwie czterech miesiącach ekspozycji na światło. Przechowywanie wina w brązowych, szklanych butelkach zapewnia natomiast ochronę przed pogorszeniem walorów smakowych wina w normalnych warunkach oświetleniowych, choć w warunkach intensywnej ekspozycji na światło lub po upływie dłuższego czasu pogorszenie smaku może być wyczuwalne. Wniosek jest prosty, jeśli nie posiadamy ciemnej piwniczki, gdzie możemy przechowywać wino zgodnie z zaleceniami, powinniśmy poszukiwać alternatywnego rozwiązania, które zapewni mu ochronę przed promieniowaniem UV, a w szczególności ochronę przed wysokoenergetycznym promieniowaniem emitowanym przez oświetlenie fluorescencyjne, które może mieć znaczący wpływ na jakość wina w stosunkowo krótkim czasie. Winiarki Liebherr są idealnym rozwiązaniem, ponieważ ich drzwiczki są wykonane ze specjalnego szkła, które zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV.

 

 

Jak Ty przechowujesz wino? Czekamy na Twoje komentarze. Nie wahaj się i dodaj komentarz pod tym postem lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr