Która chłodziarka do wina będzie dla ciebie lepsza – zwykła czy wielostrefowa? Jakie są między nimi różnice? I jakie zalety mają urządzenia Liebherr, jeśli chodzi o przechowywanie wina w optymalnych warunkach? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej o naszym sprzęcie i korzyściach z jego użytkowania. Możesz też sprawdzić tutaj naszą aktualną ofertę chłodziarek do wina.

Załóżmy, że jesteś entuzjastą wina i inwestujesz dużo cennego czasu oraz pieniędzy w wybór trunków z najwyższej półki. Czyż świadomość, że przechowujesz swoje kosztowne wina w optymalnych warunkach, nie zapewniłaby ci spokoju ducha? Nieprawidłowe przechowywanie może zrujnować dobre wina, ale nie tylko – może także kosztować cię sporo pieniędzy i być niezwykle frustrujące. Stworzenie jak najlepszych warunków do przechowywania wina – warunków, w których mogą one w pełni rozwinąć swój aromat i smak – wymaga połączenia trzech podstawowych czynników: odpowiedniej temperatury, optymalnej jakości powietrza oraz ochrony przed promieniami UV.

W naszych nowoczesnych domach zwykle nie ma miejsca, w którym panowałyby odpowiednie warunki klimatyczne do stworzenia prawdziwej piwniczki na wina. Schowki, spiżarki i inne tego typu pomieszczenia we współczesnym budownictwie są zwykle za ciepłe i za suche, by można w nich było bezpiecznie przechowywać te cenne trunki przez dłuższy czas. Przegrzewanie wina zdecydowanie mu nie służy – gdy jego temperatura jest za wysoka, energia kinetyczna cząsteczek wzrasta, co przyspiesza proces dojrzewania, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zepsucia się trunku.

Z reguły do długotrwałego przechowywania wina zaleca się temperaturę między +10°C a +12°C, a tę mogą zapewnić wyłącznie specjalne chłodziarki do wina. Utrzymują one stałą, równomierną temperaturę i optymalny klimat, gwarantując absolutnie najlepsze warunki do przechowywania wina przez długie lata. Dzięki nim wina mogą się rozwinąć i osiągnąć swój pełen potencjał smakowy, by delektowanie się nimi sprawiało jak największą przyjemność. Zasadniczo im niższa temperatura przechowywania wina, tym dłuższy jego „cykl życia” czy też podróż ku dojrzałości. Ma tu zastosowanie reguła van’t Hoffa, która mówi, że wraz ze wzrostem temperatury o 10°C reakcje biochemiczne zachodzą dwu- lub nawet trzykrotnie szybciej – widać więc wyraźnie, jak temperatura wpływa na wino. Przejdźmy teraz do sedna sprawy: jaki rodzaj chłodziarki do wina będzie dla ciebie najlepszy…

Czym jest chłodziarka do wina?

Prawidłowo przechowywane wino butelkowane wciąż rozwija swój naturalny smak i aromat, które stają się głębsze i bardziej złożone w miarę procesu starzenia. Odpowiednie długotrwałe przechowywanie tego trunku wymaga dwóch rzeczy: po pierwsze wino musi mieć dobrą jakość wyjściową, po drugie należy mu zapewnić trwałe, właściwe warunki leżakowania. Chłodziarki do wina Liebherr zapewniają warunki zbliżone do tych panujących w winiarskich piwniczkach, które idealnie sprzyjają starzeniu się trunku w butelce. W całym wnętrzu chłodziarek utrzymuje się stała temperatura, co czyni z nich optymalny wybór, jeśli chodzi o długotrwałe przechowywanie oraz dojrzewanie win. W Liebherr oferujemy dwie linie modeli: GrandCru i Vinothek.

Chłodziarki do wina GrandCru od Liebherr

Chłodziarki do wina GrandCru mają mnóstwo zaawansowanych funkcji, a dzięki różnorodności modeli w ofercie możesz wybrać urządzenie, które najlepiej spełni twoje specyficzne wymagania i będzie pasować do przestrzeni, jaką dysponujesz. Nasz największy model, WKt 5552, ma miejsce na 253 butelki Bordeaux, podczas gdy WKes 653 pomieści 12 butelek tego typu i łatwo wpasuje się do małej wnęki. Niezależnie od modelu wewnątrz całej chłodziarki panuje stała temperatura od +5°C do +20°C, którą można ustawić wedle potrzeb.

Chłodziarka do wina WKt 5552 GrandCru

Chłodziarki do wina Vinothek od Liebherr

Chłodziarki do wina Vinothek mają wiele przydatnych funkcji i są dostępne w rozmaitych rozmiarach. Ich pojemność wynosi od 66 butelek typu Bordeaux (objętość użytkowa 128 litrów) w modelu WKb 1812 do 200 butelek typu Bordeaux (objętość użytkowa 400 litrów) w przypadku modelu WKb 4212 (na zdjęciu poniżej). Tutaj również w całym wnętrzu utrzymywana jest stała temperatura wynosząca od +5°C do +20°C, ustawiana wedle potrzeb.

Chłodziarka do wina WKb 4212 Vinothek

Czym jest wielostrefowa chłodziarka do wina?

Aromat wina rozwija się w pełni wtedy, gdy serwuje się je w odpowiedniej temperaturze. Temperatura ta różni się w zależności od typu wina, a także od osobistych preferencji, pory roku oraz tego, czy trunek jest podawany jako dodatek do posiłku. Podstawowa zasada głosi, że wina czerwone należy serwować w nieco wyższej temperaturze niż wina białe, jednak niższej od temperatury pokojowej. Smak i aromat win musujących i szampanów są zaś najwyraźniejsze, gdy trunki te dobrze się schłodzi. Dzięki wielostrefowej chłodziarce na wino Liebherr masz dostęp jednocześnie do schłodzonej butelki szampana, gotowej do świętowania, oraz do doskonałego czerwonego wina w idealnej temperaturze serwowania, którym możesz od razu podjąć niespodziewanych gości. Liebherr oferuje dwie linie wielostrefowych chłodziarek do wina: Vinidor i Vinothek.

Chłodziarka do wina WTes 5872 Vinidor

Wielostrefowe chłodziarki do wina Vinidor od Liebherr

Urządzenia Vinidor zawierają dwie lub trzy przegrody na wina, w których można osobno ustawić temperatury od +5°C do +20°C z dokładnością co do stopnia. Oznacza to, że modele Vinidor cechują się najwyższą wszechstronnością zastosowania. W chłodziarce Vinidor można bowiem przechowywać jednocześnie wino czerwone, białe i szampana, każde z nich w optymalnej temperaturze serwowania. W razie potrzeby urządzenia z linii Vinidor można też ustawić tak, by stworzyć idealne warunki klimatyczne do długotrwałego przechowywania win. Dowiedz się więcej i sprawdź tutaj wielostrefowe chłodziarki do wina Vinidor marki Liebherr.

Chłodziarka do wina EWTdf 1653 Vinidor

Wielostrefowe chłodziarki do wina Vinothek od Liebherr

Wielostrefowe chłodziarki do wina Vinothek wyposażono w specjalną technologię, dzięki której wewnątrz urządzenia powstają warstwy powietrza o konkretnej temperaturze. Przykładowo w górnej strefie można przechowywać wina czerwone w +18°C. Dolne strefy są odpowiednie do win musujących i szampanów o temperaturze serwowania +5°C. Z kolei strefa środkowa jest idealna do przechowywania win białych, również w temperaturze podawania. Dowiedz się więcej o wielostrefowych chłodziarkach do wina Vinothek marki Liebherr, klikając tutaj.

Chłodziarka do wina WTb 4212 Vinothek

Główne funkcje chłodziarek do wina Liebherr

1. Ochrona przed promieniami UV

Niewidoczne promienie ultrafioletowe (UV) w spektrum światła wywołują w winach szkodliwe reakcje chemiczne – pod względem wizualnym wina czerwone bledną, a białe przybierają złotożółty kolor. We francuskiej kulturze winiarskiej istnieje specjalne określenie tego efektu: „goût de lumière” (dosłownie „smak światła”), a żeby zapobiec temu spadkowi jakości, wina często butelkuje się w kolorowym szkle (brązowym lub zielonym), które pochłania dużą część kłopotliwych promieni. Jednak samo to nie wystarcza, by ochronić zawartość butelek, o ile nie przechowuje się ich w ciemności. Dlatego też drzwiczki chłodziarek do wina Liebherr są wykonane ze specjalnego, izolacyjnego szkła z filtrem UV. Ich podwójne szyby – z przyciemnianą taflą wewnątrz i niskoemisyjną, metalizowaną z zewnątrz – sprawiają, że większość szkodliwego promieniowania UV odbija się od powierzchni. Ponadto chłodziarki wyposażono w oświetlenie LED, które gwarantuje doskonałe podświetlenie wnętrza bez ekspozycji na promienie UV, jako że spektrum światła ledowego jest ich pozbawione. Oświetlenie LED ma jeszcze jedną zaletę: wytwarza bardzo mało ciepła, wina mogą więc być podświetlone przez długi czas, a ich temperatura nie wzrośnie.

2. Idealne temperatury przechowywania dzięki precyzyjnemu układowi sterowania

Temperatura idealna do długotrwałego przechowywania wszystkich win mieści się w zakresie od +10°C do +12°C, przy czym ważne jest, aby była stała. Liebherr gwarantuje jej niezmienność – nawet gdy temperatury otoczenia ulegają znacznym wahaniom – dzięki precyzyjnym, elektronicznym systemom sterowania połączonym z najnowszą technologią kontroli klimatu. W naszych modelach Vinidor znajdują się dwie lub trzy przegrody, tak by każdy z typów wina można było przechowywać w jego optymalnej temperaturze serwowania. Temperaturę w owych przegrodach można ustawić co do stopnia w zakresie od +5°C do +20°C. Z kolei wielostrefowe chłodziarki do wina Vinothek wytwarzają warstwy powietrza o różnych temperaturach. Dolna strefa, w której panują najniższe temperatury, zapewnia optymalne warunki do przechowywania win musujących i szampanów, podczas gdy wina czerwone najlepiej jest umieszczać w strefie najwyższej, w temperaturze około +18°C. Białe wina należy przechowywać pomiędzy tymi strefami, w warstwie środkowej.

3. Optymalna jakość powietrza i idealna wilgotność

Chłodziarki do wina Liebherr mają wbudowany filtr FreshAir z węglem aktywnym, który zapewnia optymalną jakość powietrza. Filtr ten zapobiega przenikaniu zapachów z otoczenia do wnętrza chłodziarki – mogłyby one bowiem wpłynąć negatywnie na smak wina. W urządzeniach Vinidor, zarówno wolnostojących, jak i do zabudowy, filtr FreshAir z węglem aktywnym znajduje się w każdej przegrodzie na wino. W urządzeniach z serii UWT i WT filtr FreshAir z węglem aktywnym umieszczono w przegrodzie pośredniej, skąd oddziałuje na obie strefy. Utrzymywanie prawidłowego poziomu wilgotności również odgrywa kluczową rolę w pomyślnym długotrwałym przechowywaniu wina. Dzieje się tak dlatego, że przy wilgotności powietrza poniżej 50% naturalne korki zaczynają się kurczyć. Gdy korek przestaje dokładnie pasować do butelki, do jej wnętrza może się przedostawać tlen, powodując parowanie alkoholu. W takim wypadku wina stają się słodsze, a ostatecznie całkiem się psują. Wielostrefowe chłodziarki do wina Vinothek wytwarzają warstwy powietrza w różnych temperaturach i zawierają porowate kamienie z lawy wulkanicznej, co umożliwia regulację poziomu wilgotności odpowiednio do potrzeb.

4. Ochrona przed drganiami dla optymalnych warunków przechowywania

Dzięki specjalnie opracowanym, niezwykle niskowibracyjnym kompresorom wino przechowywane w chłodziarkach Liebherr ma zapewnione łagodne warunki leżakowania i ochronę przed drganiami. Co więcej, mechanizm z amortyzacją SoftSystem gwarantuje delikatne zamykanie drzwi. Zamykają się one automatycznie przy otwarciu na około 45° w modelach wolnostojących (od 30° w modelach do zabudowy), a solidne, ręcznie wykonane drewniane półki zapewniają efektywne przechowywanie trunków. Półki te mają surowe, naturalne wykończenie, dzięki czemu wina mogą dojrzewać w warunkach wolnych od jakichkolwiek chemikaliów z farb.

W Liebherr jesteśmy pasjonatami wina i z pasją oddajemy się tworzeniu innowacyjnych urządzeń, które zapewniają najwyższej jakości warunki do przechowywania twoich cennych, wyśmienitych trunków. Naszą aktualną ofertę chłodziarek do wina możesz sprawdzić tutaj.
W razie jakichkolwiek pytań dotyczących prawidłowego przechowywania wina skontaktuj się z nami! Znajdziesz nas na Facebooku.