Miłośnicy cygar doskonale wiedzą, jak ważne jest przechowywanie tych „cennych skarbów” – odpowiedni poziom wilgotności oraz wzorcowe standardy higieny. Lecz to nie wszystko… przedstawiamy humidor marki Liebherr, który dzięki swoim specjalnym właściwościom umożliwia zachowanie najwyższej jakości cygar.

„To nie cena cygara sprawia, że staje się ono luksusem, lecz czas, który przy nim spędzasz” (Autor nieznany)

 

Prawdziwi koneserzy cygar to Ci, którzy uwielbiają i kolekcjonują wysokiej jakości cygara. A jak to z reguły bywa, osoby, które z pasją kolekcjonują cygara, chcą zapewnić swojej cennej kolekcji najlepsze warunki przechowywania. Humidor ZKes 453 marki Liebherr zapewnia perfekcyjny mikroklimat do przechowywania cygar, dzięki innowacyjnej technologii i możliwościom dostosowania ustawień poziomu wilgotności do własnych potrzeb.

W przypadku ekskluzywnych cygar (ręcznie robione cygara z naturalnych składników) odpowiednie przechowywanie jest szczególnie ważne, a zachowanie równowagi między właściwą temperaturą a poziomem wilgotności jest kluczem do wydobycia optymalnego smaku. Ekskluzywne cygara są delikatne, dlatego przechowywanie ich w niewłaściwych warunkach może niekorzystnie wpłynąć na ich walory smakowe.

 

Klimat, który odwzorowuje kraj pochodzenia cygara

 

Właściwie przechowywane cygara mają miękkie, elastyczne opakowanie zewnętrzne, przyjemnie się je trzyma i mają bogaty aromat, który jest charakterystyczny dla regionu, z którego pochodzi dane cygaro. Przechowując cygaro przez dłuższy czas, należy pamiętać, aby przechowywać je z zachowaniem warunków klimatycznych, jakie panują w krajach tropikalnych, z których pochodzą cygara, np. Karaiby, Ameryka Południowa, Południowo-Wschodnia Azja. W humidorach marki Liebherr, cygara mogą dojrzewać i są przechowywane w perfekcyjnych warunkach.

 

Jak humidor stwarza optymalne środowisko do przechowywania cygar?

 

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie przyjrzenie się bliżej technologiom, które zostały zastosowane w humidorach: jednolite środowisko we wnętrzu humidora tworzone jest z wykorzystaniem złożonych rozwiązań z zakresu chłodnictwa i ogrzewania oraz systemu obiegu powietrza. Humidory wyposażone są także w różnorodne czujniki i cztery wentylatory oraz inne specjalistyczne elementy. Humidor posiada wewnętrzny zbiornik, w którym dwa wentylatory równomiernie rozprowadzają zimne powietrze po całej powierzchni humidora, aby zagwarantować jednolity poziom chłodzenia podczas przechowywania. W przypadku standardowych chłodziarek dochodzi do rozwarstwienia temperaturowego. Aby temu zapobiec, w humidorach zastosowano specjalne wentylatory, które cały czas równomiernie rozprowadzają powietrze. Efekt: równomierna temperatura oraz właściwy poziom wilgotności w całym urządzeniu.

 

Wilgotność: najważniejszy czynnik przy przechowywaniu cygar

 

Odpowiedni poziom wilgotności we wnętrzu urządzenia jest osiągany dzięki zbiornikowi na wodę destylowaną o pojemności 1 litra oraz specjalnego wentylatora, który właściwie rozprowadza powietrze na powierzchni wody w zbiorniku. W ten sposób zebrana wilgoć jest następnie rozprowadzana wewnątrz urządzenia, w wyniku czego cygara mogą być przechowywane nawet do 3 miesięcy. Jednakże przechowywane produkty mogą przyczynić się do podniesienia poziomu wilgotności w humidorze, dlatego został on także wyposażony w specjalny system osuszania. Urządzenie rozpoznaje, gdy poziom wilgotności jest zbyt wysoki, a następnie dzięki systemowi osuszania kieruje nadmiar powietrza z wewnętrznej powierzchni przechowywania do zewnętrznego parownika, gdzie następuje kondensacja.

 

68%, czyli idealny poziom wilgotności

 

Humidor zachowuje wysoką jakość ekskluzywnych cygar dzięki połączeniu nowoczesnej technologii i niezawodnym czujnikom poziomu wilgotności. Jeśli cygara przechowywane są przy zbyt niskim poziomie wilgotności, wysuszają się i tracą swój bogaty aromat. Z drugiej strony, zbyt wysoki poziom wilgotności może sprawić, że tytoń zacznie pleśnieć. Idealny poziom wilgotności cygar waha się między 68% – 75%. Tuż przed degustacją cygar poziom wilgotności powinien być zbliżony do 68%. Oczywiście podane wartości stanowią jedynie wskazówki indywidualnie dobrane parametry odgrywają bardzo ważną rolę.

 

Idealna temperatura do przechowywania cygar to +16°C i +20°C. W humidorze, dwa oddzielnie regulowane układy sterowania tworzą optymalne środowisko do przechowywania cygar zgodnie ze stosownymi wymaganiami. Humidory mają także wiele do zaoferowania w zakresie designu – obudowa wykonana ze stali nierdzewnej i szklane drzwiczki to elementy ponadczasowej elegancji. Innowacyjne oświetlenie LED pozwala klientowi ustawić poziom oświetlenia dostosowany do indywidualnych potrzeb. Co więcej, oświetlenie LED jest niezwykle energooszczędne i emituje mniej ciepła niż tradycyjne oświetlenie neonowe, w związku z czym nie ma ono żadnego wpływu na temperaturę we wnętrzu urządzenia.

 

Drewno cedrowe pomaga odprowadzać wilgoć

 

Humidor posiada dwie półki oraz dwie skrzynki prezentacyjne wykonane z hiszpańskiego drewna cedrowego – takiego samego, z jakiego oryginalnie wykonywane były pojemniki na cygara. Drewno to doskonale pochłania i odprowadza wilgoć. Kolekcjonerzy cygar mogą wykorzystać humidor, zarówno do przechowywania cygar w pojemnikach, jak również mogą przechowywać w nim cygara osobno. Humidor posiada dwie wysuwane skrzynki prezentacyjne wykonane z drewna cedrowego o pojemności 39 litrów. Doskonale sprawdzą się one do przechowywania cygar, zarówno przez krótki, jak i dłuższy czas.

 

Higieniczne wnętrze i filtry z węglem aktywnym, który eliminuje nieprzyjemne zapachy.

 

Cygara to produkty naturalne, w związku z tym muszą być przechowywane z uwzględnieniem najwyższych standardów higieny. Materiały zastosowane we wnętrzu humidora zapewniają optymalny poziom ochrony. Wszystkie drewniane części można wyjąć i wyczyścić. Części plastikowe, zarówno we wnętrzu humidora, jak i zbiornik na wodę mogą być czyszczone przy użyciu ściereczki, natomiast tackę można czyścić w zmywarce. Filtr z węglem aktywnym zapewnia optymalną przepustowość powietrza i eliminuje nieprzyjemne zapachy. Co więcej, wartości temperatury i poziomu wilgotności wyświetlają się na panelu sterowania, w związku z czym nie musisz otwierać humidora, aby kontrolować warunki, w jakich przechowywane są cygara, dzięki czemu zmniejszamy również ryzyko dostania się niepożądanych owadów do środka urządzania, co z kolei mogłoby niekorzystnie wpłynąć na jakość cygar. A przecież nikt by tego nie chciał – zwłaszcza żaden koneser!

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące naszych humidorów, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr