Coraz częściej można znaleźć termin “Reserva” na etykietach win, które służy oznaczeniu wina o wyjątkowo delikatnym smaku. Ale co dokładnie stoi za tym określeniem?

Tradycyjnie pod nazwą Reserva kryje się wino o szczególnie wysokiej jakości, które zwykle potrzebuje dłuższego czasu rozwoju oraz dojrzewania i wchodzi na rynek winny dopiero później, jako rezerwa do zwykłych zbiorów. Użycie tego terminu nie jest jednak dobrze zdefiniowane i jest swobodnie interpretowane przez różne winiarnie.

Reserva – przepisy prawne we Włoszech i Hiszpanii

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie stosowanie terminu Riserva lub Reservajest ściśle uzależnione od przepisów prawnych. Tak więc, wino Chianti może pochwalić się tym wyróżnieniem tylko wtedy, gdy dojrzewało w piwnicy na co najmniej dwa lata przed jego sprzedażą. Dwa słynne piemonckie czerwone wina Barolo i Barbaresco muszą dojrzewać w piwnicy winnicy aż pięć lat, aby uzyskać taki tytuł. Szczególne znaczenie ma czas przechowywania win wysokiej jakości, takich jak hiszpańska Rioja o nazwach Reserva lub Gran Reserva. Połączenie wyjątkowej jakości z długim okresem dojrzewania ma bogatą historię.

Beczki z dębu są przywilejem dla win wyjątkowych

Dąb wykorzystywany do produkcji beczek do wina był w Hiszpanii rzadkim surowcem, który częściej używano w przemyśle okrętowym, niż przy produkcji wina. Zatem dębowe beczki przeznaczono dla win szczególnych. A najbardziej luksusowe było przechowywanie wina w beczce tak długo, jak to możliwe.

W przypadku wina czerwonego Rioja wymagany jest trzyletni, całkowity okres dojrzewania, z czego co najmniej 12 miesięcy wino musi znajdować się w dębowych beczkach. Natomiast Gran Reserva może wejść do sprzedaży dopiero po pięciu latach i wymaga co najmniej 24 miesięcy dojrzewania w beczkach. Klasyczne wina premium od tradycyjnych producentów w tym regionie często wykraczają jednak poza te minimalne wymagania. Przechowywanie win w beczkach przez ponad dziesięć lat nie jest tutaj wcale rzadkie.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr