Oprócz klasycznych butelek wina o pojemności 0,75 litra i litrowej butelki Schoppenwein, od czasu do czasu można natrafić także na butelki o większej pojemności. Jakie dokładnie?

Należą one raczej do rzadkości, przez co zawsze postrzegane są jako coś specjalnego i przyciągającego wzrok. Poza kilkoma wyjątkami mają objętość, która jest kilkukrotnie większa od zwykłej butelki wina „jednorazowego użytku”. Ponieważ nie występują zbyt często, nazywane są bardzo unikalną nomenklaturą, znaną zazwyczaj wyłącznie koneserom. Najbardziej znana jest butelka „Magnum” o objętości 1,5 litra, a zatem odpowiadającej dwóm normalnym butelkom. Następna to podwójne „Magnum” z 3-litrową pojemnością. Inne, jakie można jeszcze spotkać, to 5- litrowa butelka „Jeroboam” oraz 6-litrowe „Methusalem” (Matuzalem) lub „Imperial”.

Biblijni królowie imiennikami dużych butelek wina

Tymczasem w przypadku szampanów istnieją butelki o jeszcze większej pojemności, nazywane na cześć biblijnych królów. Są to m.in. „Salmanazar” z 9 litrami, „Balthazar” (Baltazar) z dwunastoma i „Nebukadnezar” (Nabuchodonozor) z piętnastoma. Tak duże butelki są prawie zawsze dużo droższe od porównywalnej ilości pojedynczych butelek. Częściowo dlatego, że cieszą się opinią pożądanych przedmiotów kolekcjonerskich, jak również dlatego, że te wyjątkowe i rzadkie rozmiary są znacznie droższe w procesie produkcji oraz butelkowania.

Czy wino z dużej butelki smakuje inaczej?

Rzeczywiście, duże butelki są szczególnie popularne wśród kolekcjonerów wina, ponieważ powodują, że butelkowane wino dojrzewa w nich wolniej, a przy tym także lepiej. Im większe naczynie, tym mniejszy stosunek powierzchni do zawartości, co znacznie spowalnia utlenianie wina. Z kolei w przypadku dużych butelek szampana jest to bardziej rodzaj spektaklu, szczególnie fascynującego przy samym otwieraniu butelki. Zdecydowanie nie chodzi tutaj o wyjątkową jakość takiego trunku. Fermentacja butelkowa, która jest tak istotna dla wina musującego, ma miejsce tylko do rozmiaru „Magnum”. W przypadku większych formatów szampany są po prostu przelewane z mniejszych butelek.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego artykułu, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr