Schokolade essen

 

Czy rzeczywiście można przechowywać czekoladę i praliny w chłodziarce? Jeśli tak, to o czym należy pamiętać? Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się, jak właściwie przechowywać czekoladę.

 

Kochani miłośnicy czekolady i wielbiciele pralinek! Dzisiaj chcielibyśmy, abyście dowiedzieli się, jak bezpiecznie przechowywać Wasze ulubione smakołyki i słodkie pokusy, czyli czekoladowe przysmaki!
Większość z nas doskonale zna taki scenariusz: jest ciepły, letni dzień, a Ty zostawiłeś czekoladę na rozgrzanym parapecie lub w samochodzie. Następnie zmienia się ona w coś, co bardziej przypomina czekoladę do picia! Podejmujesz zatem desperacką próbę uratowania sytuacji i w pośpiechu wkładasz ją do chłodziarki, tylko po to, aby później zdać sobie sprawę, że czekolada ta nie wygląda już tak smakowicie. Co więcej, nie tylko zmienił się jej kształt, ale na jej powierzchni pojawił się także nieapetyczny biały nalot. Na podstawie wspomnianego doświadczenia, łatwo jest wysnuć wniosek, że przechowywanie czekolady w chłodziarce może niekorzystnie na nią wpłynąć. Czy przechowywanie czekolady w niskiej temperaturze zawsze musi mieć szkodliwy wpływ na jej smak i spowodować skrócenie terminu przydatności do spożycia? Przecież nie powinno się przechowywać czekolady w chłodziarce, nie mówiąc już o zamrażalniku, prawda?

 

Stapel Schokolade

 

Nauka o czekoladzie: czynniki, które mają wpływ na sposób przechowywania

 

Utlenianie:

Kiedy czekolada ma kontakt z powietrzem i światłem słonecznym, następuje proces utleniania, a to oznacza, że tłuszcz zawarty w czekoladzie zmienia się w inne substancje, które wpływają na jej smak i zapach. Kakao zawarte w czekoladzie zawiera naturalne substancje, które spowalniają proces utleniania. Gorzka czekolada ze stosunkowo wysoką zawartością kakao jest bardziej odporna na niepożądane skutki utleniania niż czekolada mleczna. Natomiast biała czekolada, która nie zawiera kakao, nie posiada takiej ochrony, dlatego jest bardzo wrażliwa na działanie powietrza i światła. Aby zapobiec utlenianiu, czekoladę należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, które nie przepuszcza światła.

 

Dyfuzja:
Substancje z otoczenia mogą przenikać przez opakowanie do czekolady, a woda czy alkohol zawarty w nadzieniu czekolady mogą przenikać do otoczenia. To właśnie dlatego czekolada pakowana jest obecnie w szczelne, plastikowe opakowanie, choć wiele z nas doskonale pamięta, jak czekolada owijana była w folię aluminiową, a następnie pakowana w papierowy kartonik.

 

Dojrzewanie Ostwalda:

Podobnie do kryształków lodu, małe kryształki masła kakaowego stają się większe z upływem czasu, w wyniku efektu zwanego dojrzewaniem Ostwalda. Kryształki te mogą pojawiać się na powierzchni czekolady, tworząc biały nalot – tzw. „wykwit tłuszczu”. Proces ten spowodowany jest wahaniami temperatur. Mogłeś zaobserwować wynik tego zjawiska, jeśli zostawiłeś czekoladę na zimnym parapecie na noc. W wyniku ponownego ogrzania, czekolada zaczyna się „pocić”, a w rezultacie masło kakaowe wytrąca się na powierzchni czekolady, tworząc nieapetyczny biały nalot. Jednakże możesz mieć pewność, że nalot ten nie ma nic wspólnego z pleśnią i nie ma szkodliwego wpływu na smak czekolady czy Twoje zdrowie.

 

Higroskopijność:

Czekolada zawiera około 0,6% wody. Bez ochronnego opakowania może bardzo szybko pochłaniać wilgoć, w wyniku czego na powierzchni czekolady pojawia się opisany powyżej „wykwit tłuszczu” (lub w najgorszym scenariuszu pleśń). Ponadto szczelnie zapakowana czekolada jest bardzo bezpieczna z perspektywy występowania ewentualnych drobnoustrojów, ponieważ ze względu na bardzo niską zawartość wody zarodniki bardzo rzadko rozmnażają się na jej powierzchni.

 

Pochłanianie zapachów i smaków:

Substancje rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak te, które można znaleźć w zapachu żółtego sera, ryby czy mięsa są szybko pochłaniane przez czekoladę, stąd może nam się czasem wydawać, że czekolada jest „stara”. W szczególności biała czekolada bardzo szybko pochłania zapachy, dlatego powinna być przechowywana w szczelnym opakowaniu.

 

Ogrzanie:

Masło kakaowe może przyjmować różne formy krystaliczne. Formy krystaliczne III i IV są eliminowane w procesie produkcji, ponieważ najbardziej pożądaną formą krystaliczną w przemyśle cukierniczym jest forma V, która obecna jest w czekoladzie, którą kupujemy. Forma krystaliczna V topnieje w temperaturze około 32°C, co oznacza, że czekolada praktycznie dosłownie rozpływa się w ustach! Przy wyższych temperaturach (na przykład: kiedy latem zostawimy czekoladę w samochodzie), mamy większe formy krystaliczne IV, które topnieją w temperaturze 37°C. W rezultacie czekolada nie smakuje już tak dobrze i nie rozpływa się w ustach.

 

Pralinen

 

Jak wszystkie te czynniki wpływają na przechowywanie czekolady?

 

Przechowywanie w zamrażarce:

Testy dotyczące przechowywania czekolady w zamrażarce w temperaturze -18°C wykazały, że w tej temperaturze czekolada doskonale zachowuje swoje właściwości sensoryczne. Dlatego jeśli chcesz zachować sezonowe przysmaki, które przygotowujesz tylko w okresie Bożego Narodzenia, zamrażarka jest najlepszym wyborem.

 

Przechowywanie w chłodziarce:

Jeśli czekolada jest w oryginalnym opakowaniu, możemy miesiącami przechowywać ją w chłodziarce w dowolnej temperaturze i przy dowolnym stopniu wilgotności. Nie będzie miało to niekorzystnego wpływu na smak czy zapach czekolady. Natomiast po otwarciu czekolada powinna być przechowywana w hermetycznych warunkach, tak aby nie pochłaniała innych zapachów.

Testy porównawcze między przechowywaniem czekolady w temperaturze pokojowej i przechowywaniem jej w temperaturze chłodziarki wykazały, że różnice w jakości produktu były widoczne po 3 miesiącach (najwcześniej) w przypadku delikatnych trufli czekoladowych, a po 6 miesiącach (najwcześniej) w przypadku czekolady z pełnego mleka.
W przypadku czekolady nadziewanej, np. pralin z kremowym nadzieniem, z mikrobiologicznego punktu widzenia chłodziarka jest najbardziej zalecanym miejscem do przechowywania tego typu produktów.

 

Podsumowując: 

  • Czekolada może zachować świeżość nawet przez klilka lat, jeśli jest przechowywana w zamrażalniku
  • Znacznie lepiej przechowywać czekoladę w chłodziarce niż w temperaturze pokojowej (około 20°C)
  • Kiedy przechowujemy czekoladę w chłodziarce w oryginalnym opakowaniu, nie ma szczególnych zaleceń związanych z temperaturą czy stopniem wilgotności

Jednakże lepiej nie przechowywać zbyt długo pysznych i kuszących przysmaków, lecz zjeść je tuż po zakupieniu! Większość czekoladowych smakołyków powinna być skonsumowana możliwie szybko!

Wielu miłośników czekolady zgodziłoby się z irlandzkim autorem Oscarem Wildem, który powiedział: „Wszystkiemu mogę się oprzeć z wyjątkiem pokusy.”

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr