weinflaschen

Wino jest w pewien sposób produktem wyjątkowym, ponieważ występuje olbrzymia rozpiętość jego cen. Obecnie supermarkety oferują wina w cenie poniżej 20 zł za butelkę, a jednak najbardziej wyjątkowe wina na rynku mogą kosztować setki, a nawet tysiące złotych. Skąd więc biorą się takie różnice w ich cenach?

 

Patrząc obiektywnie, wino jest właściwie zaskakująco tanie, biorąc pod uwagę złożoność procesu produkcji: sam proces wytworzenia „materiału wyjściowego” potrzebnego do produkcji wina, czyli samych winogron, stanowi efekt całorocznej pracy; ponadto potrzeba co najmniej kilku miesięcy, aby wino zostało wyprodukowane i dojrzało w piwnicy. Fakt, że możliwy jest zakup produktu końcowego po długim procesie produkcji za taką samą cenę, jak zestawu z hamburgerem na wynos jest szokujący, a dzieje się tak w znacznym stopniu dlatego, że pewna część dzisiejszej produkcji wina uległa racjonalizacji. W przeciwieństwie do powszechnego romantycznego wyobrażenia na temat producenta wina, który z upodobaniem uprawia swoje winnice ręcznie i ostrożnie zbiera winogrona za pomocą nożyczek, obecnie produkcja winogron w sektorze tańszych win jest najczęściej zmechanizowana, co nieuchronnie prowadzi do znacznego obniżenia kosztów produkcji.

 

wein flaschen auf the hölzern brett

 

Wino: Nadprodukcja powoduje obniżenie cen

W przypadku tańszych win, pracochłonne etapy produkcji, takie jak obcinanie liściastych łodyg, aby przedostać się do latorośli oraz zbieranie winogron, od dawna są zautomatyzowane. Ponadto, nowoczesne techniki uprawy winorośli oraz nowe, zoptymalizowane odmiany winogron doprowadziły do osiągania znacznie wyższych plonów w winnicach, w związku z czym można uprawiać większą ilość winogron na dostępnym obszarze uprawy. Kolejnym powodem zaskakująco niskiej ceny niektórych win jest fakt, że na całym świecie produkuje się więcej wina niż spożywa. Dzieje się tak szczególnie w przypadku krajów-gigantów w produkcji wina – Włoch i Hiszpanii, gdzie nadprodukcja wywiera znaczną zniżkową presję na ceny.

 

Trauben ernten

 

Dlaczego zatem ceny win rosną tak gwałtownie?

No cóż, jak wspomnieliśmy wcześniej, dzisiejsze współczesne metody produkcji oznaczają, że stosunkowo łatwo jest produkować technicznie czyste wina pozbawione wad w konkurencyjnych cenach. Tym niemniej, jeżeli twoje oczekiwania w stosunku do wina wykraczają poza schemat „czyste i pozbawione wad”, procesy produkcji win natychmiast stają się bardziej skomplikowane, a produkcja win staje się znacznie droższa. Jeżeli szukasz czegoś więcej niż dobrze zrobione wino o „czystym” smaku; jeżeli potrzebujesz wina szczególnego, o określonym stopniu ekspresji, swawolności i złożoności – nie mówiąc o długim, aromatycznym finiszu oraz charakterystycznej osobowości – tańsze wino zrobione przy użyciu nowoczesnych, uprzemysłowionych metod rozczaruje Cię. Aby wyprodukować wino wysokiej jakości, nakład pracy wykonywanej w winnicy oraz wytwórni wina jest o wiele wyższy – a co za tym idzie, również związane z tym koszty są znacznie większe. Równocześnie, zdolność wytwórcza winnicy w zakresie ilości winogron wytwarzanych w danym miejscu musi ulec zmniejszeniu, przy ostrożnym przycinaniu. Powód jest prosty: jeżeli roślina ma wydać większą ilość winogron, takie winogrona będą nieuchronnie niższej jakości niż gdyby były wyhodowane w winnicy, w której wszystkie substancje odżywcze przypadają na mniejszą ilość winogron. Ponadto, aby produkować wina o wyższej jakości, potrzebna jest szczególnie korzystnie położona winnica, o optymalnym mikroklimacie oraz doskonałej strukturze gleby. Koszty dzierżawy lub zakupu gruntu tak wysokiej jakości są olbrzymie i muszą być potrącone od przychodu ze sprzedaży wina.

 

A zatem, czy drogie wino jest zasadniczo lepszym winem?

Gdyby to było takie proste… Niestety, nie jest. Dlaczego? Ponieważ, niezależnie od metod produkcji i struktury kosztów, o tym, czy wino będzie szczególnie wyrafinowane, czy tylko przeciętne, decyduje talent, doświadczenie, sposób pielęgnacji oraz umiejętności konkretnego producenta wina. Same wymyślne metody produkcji nie gwarantują automatycznie wytworzenia wina wysokiej jakości. Z drugiej strony, nie jest możliwa produkcja naprawdę doskonałego wina bez czasochłonnych, kosztownych i skomplikowanych metod produkcji oraz dużej ilości wiedzy.

 

Jeżeli masz jakieś pytania lub refleksje na temat tego wpisu, skontaktuj się z nami! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr