unheated%20room_1_liebherr

Bardzo często otrzymujemy pytania odnośnie eksploatacji lodówek w nieogrzewanych pomieszczeniach – są to przede wszystkim pytania od użytkowników mających ograniczone możliwości przestrzenne na ustawienie urządzenia. Niestety, ale w Internecie znaleźć można wiele błędnych informacji na ten temat. Opracowaliśmy dla Was niniejszy materiał, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zanim przyjrzymy się szczegółowo sposobowi działania chłodziarki, należy zaznaczyć, że każda instrukcja obsługi zawiera informacje dotyczące jej używania. Chłodziarka jest przeznaczona wyłącznie do przechowywania żywności w warunkach domowych. Oznacza to, że poza wytycznymi odnośnie temperatury pokojowej w pomieszczeniach zamkniętych należy przestrzegać również przepisów bezpieczeństwa dotyczących elektryki i ochrony przeciwpożarowej. Wszystkie inne zastosowania są niedopuszczalne i mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.

 

Klasa klimatyczna zawiera informacje dotyczące zakresu temperatury, w jakim można używać daną chłodziarkę

W opisie technicznym zawsze podaje się klasę klimatyczną chłodziarki, która określa zakres temperatur otoczenia, w jakich można ją używać.

Istnieją 4 klasy klimatyczne:
• SN – rozszerzona umiarkowana, dla pomieszczeń o zakresie temperatur od +10 °C
do +32 °C
• N – umiarkowana, przeznaczona dla używania w temperaturach od +16 °C do +32 °C
• ST – subtropikalna, dla klimatu tropikalnego o temperaturach od +16 °C do +38 °C
• T – tropikalna, przewidziana dla stosowania w klimacie tropikalnym o zakresie temperatur od +16 °C do +43 °C.

 

Jeśli istnieje ryzyko, że temperatura powietrza w pomieszczeniu spadnie poniżej wartości minimalnej podanej dla danej klasy klimatycznej, należy wybrać inne miejsce ustawienia chłodziarki. Niestosowanie się do tej zasady może prowadzić do awarii urządzenia oraz skrócenia jego żywotności. Przy niższych temperaturach zwiększa się lepkość oleju w sprężarce – co powoduje gorsze smarowanie części ciernych oraz szybsze zużycie się mechanizmu.
Używanie chłodziarki z tylko jednym obiegiem chłodzenia w nieogrzewanym pomieszczeniu może prowadzić do awarii działania zamrażalnika.
W urządzeniu tego typu zmiana temperatury w komorze chłodniczej skutkuje odpowiednią zmianą w zamrażalniku. Używany jest tutaj tylko pojedynczy czujnik pomiarowy zamontowany w komorze chłodniczej.
Gdy np. w pomieszczeniu panuje taka sama temperatura, jak w komorze chłodniczej, wówczas elektronika nie uruchamia sprężarki do chłodzenia, zamrażalnik zaczyna się powoli rozmrażać, a to z kolei prowadzi nieuchronnie do pogorszenia jakości artykułów spożywczych.
Ponadto należy uwzględnić, że przy temperaturze pokojowej poniżej 18°C spada wydajność operacyjna zamrażalnika lodówki z tylko jednym obiegiem chłodzenia. Istnieją jednak urządzenia ze specjalną funkcją, która umożliwia utrzymanie zalecanego poziomu temperatury również w takich warunkach.
Na przykład dla niektórych modeli chłodziarek Liebherr ze sterowaniem mechanicznym została zastosowana technologia CoolPlus, która zapewnia odpowiednie działanie zamrażalnika przy temperaturach otoczenia od +10 °C do +16 °C.
Podsumowując, można stwierdzić, że nie zaleca się używania chłodziarki w nieogrzewanym pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza może spaść poniżej wartości minimalnej podanej dla danej klasy klimatycznej urządzenia. Jest to bezpośrednie naruszenie warunków eksploatacji, które prowadzi do utraty gwarancji producenta.
Zakłócenia w działaniu urządzenia prowadzą również do skrócenia jego żywotności. Taka eksploatacja może oddziaływać negatywnie na jakość artykułów spożywczych.

 

W jakich temperaturach może być używana chłodziarko-zamrażarka Liebherr?

Większość chłodziarko-zamrażarek firmy Liebherr ma uniwersalną klasę klimatyczną SN-T. Są one przeznaczone do eksploatacji w temperaturach otoczenia od +10 °C do +43 °C i mogą być używane w praktycznie każdym kraju, ponieważ zapewniają one konieczną sprawność niezależnie od warunków klimatycznych.
Informację odnośnie klasy klimatycznej znajdą Państwo zawsze na tabliczce znamionowej urządzenia.
Prosimy pamiętać: Najlepszym miejscem dla lodówki jest kuchnia, nie balkon czy weranda.

 

Jeśli podobał się Państwu niniejszy artykuł, zachęcamy do prenumeraty naszego newslettera. Dzięki temu otrzymają Państwo zawsze najnowsze informacje ze świata świeżości. W przypadku pytań do artykułu prosimy o kontakt. W tym celu należy skorzystać z funkcji komentarza pod artykułem. Znajdą nas też Państwo na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr

 


Komentarze


Zostaw komentarz