Na pytanie czy można wkładać gorące dania do chłodziarki, istnieją dokładnie trzy odpowiedzi: „Tak”, „Nie” oraz „Tak, ale…”. Jakie są argumenty za i przeciw chłodzeniu takich potraw w lodówce? 

Różne podejścia do obchodzenia się z gorącymi daniami

W USA i Europie panują bardzo różne opinie na temat gorącej żywności w lodówce. W Stanach Zjednoczonych obawy o prątki i bakterie, które mogłyby zaatakować i zepsuć jedzenie przeważają nad troską o samą chłodziarkę. Z kolei u Europejczyków, to urządzenie jest w centrum zainteresowania. Dominuje przeświadczenie, że w chłodziarce powinna znajdować się tylko dobrze schłodzona żywność. Wynika to z faktu, że zużycie energii zwiększa się poprzez przechowywanie ciepłego jedzenia.

Gorące dania – Fakty

Jedno jest pewne: oba te podejścia są w pełni uzasadnione. Co więcej, wcale sobie nie przeczą. To dlatego, że żywność psuje się znacznie szybciej, jeśli jest przechowywana w ciepłym otoczeniu przez dłuższy czas. Nie bez powodu chłodziarka została wymyślona właśnie w tym celu, aby jedzenie pozostawało dłużej świeże i szybciej się chłodziło.

Oczywiste jest również to, że chłodziarka musi znacznie ciężej pracować, aby utrzymać odpowiedni poziom chłodzenia w środku, jeśli na przykład wstawimy do niej gorącą zupę. Tutaj panuje następująca zasada: im bardziej gorące jest jedzenie i im większa jest jego ilość, tym więcej czasu potrzebuje chłodziarka na osiągnięcie pierwotnej temperatury.

Wyjęta z chłodziarki żywność może również zostać ponownie podgrzana, co skraca jej ogólny czas przechowywania. Poza tym para z ciepłego jedzenia tworzy skondensowaną wodę, która skrapla się na tylnej ściance wnętrza chłodziarki i prowadzi do powstania lodu. Jak więc tego uniknąć?

Na co powinniśmy zwracać uwagę przy przechowywaniu ciepłych potraw w chłodziarce?

  • Gorące danie należy najpierw schłodzić do temperatury pokojowej.
  • Jeśli to możliwe, przełóż ciepłe jedzenie do małych pojemników, aby przyspieszyć proces chłodzenia.
  • W przypadku przechowywania gorącego dania szczelnie zamknij pojemnik pokrywką – para sprzyja oblodzeniu.
  • Kąpiel z zimnej wody przyspiesza chłodzenie ciepłego jedzenia.
  • Staraj się nie przeładowywać chłodziarki – gdy jest ona prawidłowo załadowana, w środku zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza, dzięki której żywność jest optymalnie chłodzona.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr