Eisschmelze auf weißem Hintergrund

 

Po tylnej wewnętrznej ścianie Twojej chłodziarki spływa woda lub osadza się lód? Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.

 

Pierwszą rzeczą, o której należy powiedzieć, jest fakt, że woda lub warstwa lodu na tylnej wewnętrznej ścianie lodówki to nic niezwykłego – w rzeczywistości powstawanie wody na tylnej ścianie lodówki to całkowicie normalny proces fizyczny. Woda zawsze ulega skropleniu i zbiera się w najzimniejszym punkcie, ponieważ zimne powietrze jest w stanie utrzymać mniejszą ilość wilgoci niż powietrze ciepłe. W lodówkach woda skrapla się na tylnej wewnętrznej ścianie, ponieważ tam znajduje się parownik, który wyciąga „ciepło” z wnętrza urządzenia.

 

Na jakie urządzenia ma to wpływ?

Wilgoć i lód pojawiają się na wewnętrznych ścianach lodówek z parownikiem na tylnej ścianie, bez pionowej przegrody separacyjnej. W urządzeniach z pionowymi przegrodami separacyjnymi, chociaż zjawisko skraplania także w nich występuje, powstawanie kropli wilgoci jest ukryte dzięki separacji, w związku z czym nie są widoczne.

 

Czy obecność wody i lodu oznacza, że wystąpił problem z urządzeniem?

Oczywiście nie. Jak już wspomnieliśmy, gromadzenie się wody na tylnej ścianie jest zupełnie normalnie, jednak powinno pojawić się jedynie kilka kropel, lub cienka warstwa wody. Jeżeli woda zbiera się w kanale odwadniającym skropliny, może to oznaczać, że kanał odwadniający uległ zablokowaniu. W takim przypadku, wskazane jest dokładne oczyszczenie kanału, aby umożliwić swobodne odwodnienie skroplin.

 

Jak można zapobiec powstawaniu lodu i skroplin na tylnej ścianie wewnętrznej?

To, czy i jak wiele wody lub lodu tworzy się na ścianie wewnętrznej, jest determinowane przez następujące czynniki:

Wysokie temperatury otoczenia
Jeżeli temperatura otoczenia jest wysoka, sprężarka musi działać przez dłuższy czas, aby utrzymać wymaganą temperaturę w lodówce. Od czasu do czasu może to powodować powstawanie lodu.
Niskie ustawienie termostatu
Jeżeli termostat temperatury jest ustawiony zbyt nisko, powietrze w lodówce może pochłaniać mniejszą ilość wilgoci, powodując zwiększone powstawanie wilgoci w najzimniejszym punkcie (tylna ściana). Ponadto, aby chłodziarka miała większą moc chłodzącą, sprężarka musi działać przez dłuższy czas. Powoduje to skrócenie czasu, w którym lodówka nie chłodzi aktywnie względem czasu działania sprężarki, co pozostawia mniej czasu dla skroplin na tylnej ścianie na odpływ do kanału odwadniającego.
Mokre artykuły spożywcze
Jeżeli umieścisz żywność o wysokiej zawartości wody (np. owoce, warzywa, ryby, mięso, nabiał) lub ciepłe potrawy w głównej komorze chłodzącej, spowoduje to uwolnienie dużej ilości wilgoci do atmosfery wewnętrznej. Wilgoć ta będzie się zbierać na tylnej ścianie w postaci skroplin. Dlatego też nie wkładaj ciepłej żywności do lodówki; poczekaj, aż całkowicie wystygnie. Jeśli posiadasz szufladę BioFresh, która dostępna jest w urządzeniach marki Liebherr to wkładaj do niej produkty takie, jak nabiał, mięso, owoce i warzywa.
Otwieranie drzwi
Częste otwieranie i zamykanie drzwi powoduje przedostawanie się ciepła i wilgoci do środka lodówki, a sprężarka musi pracować długo i ciężko, aby przywrócić temperaturę wewnętrzną do żądanego poziomu. Jeżeli sprężarka musi działać przez długi czas, to na ścianie wewnętrznej lodówki może tworzyć się lód.
Uszczelka drzwi nie jest szczelna
Jeżeli woda odpływa prawidłowo, a mimo to tylna ściana jest nadal zlodowaciała lub skrapla się na nich woda, może to oznaczać, że uszczelka drzwi nie jest szczelna. Ciepłe powietrze i wilgoć będą w dalszym ciągu przedostawać się do lodówki przez niewielką dziurę w uszczelce drzwi, a następnie ulegać skraplaniu lub osiadać w formie lodu na ścianie wewnętrznej.

 

Wniosek:

Wśród szerokiego asortymentu urządzeń Liebherr znajdują się modele, z którymi nigdy nie doświadczysz mokrych lub oblodzonych ścian wewnętrznych: konkretnie są to nasze chłodziarki z technologią BioFresh, posiadające pionową przegrodę separacyjną przed właściwą ścianą wewnętrzną. Ponadto, dzięki BioFresh żywność pozostaje świeża przez o wiele dłuższy czas i zdecydowanie wolniej wysycha.

 

Jeżeli podobał Ci się ten post, zapisz się na nasz biuletyn, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami ze świata chłodzenia i świeżości żywności Liebherr.

A jeżeli masz jakieś pytania lub refleksje na temat tego, co przeczytałeś, skontaktuj się z nami! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr