Wierzcie mi, ‘Reinheitsgebot’ (lub Niemieckie Prawo Czystości Piwa) z 1516 roku jest sprawą wysokiej wagi dla entuzjastów piwa na całym świecie! Prawo to zastrzega, że niemieckie piwo może być warzone przy użyciu czterech składników: wody, słodu, chmielu i drożdży. Dla pasjonatów zebraliśmy listę 16 interesujących faktów na temat piwa.

“Gdyby tylko nasze powietrze było tak czyste jak nasze piwo!”

(Richard von Weizsäcker, niemiecki polityk i mąż stanu)

W życiu jest niewiele rzeczy, które zawsze pozostają aktualne, nigdy nie stają się przestarzałe lub wychodzą z mody, bez względu na upływ czasu, ale niemieckie Prawo Czystości Piwa z 1516 roku jest niewątpliwie jedną z nich. Dzisiaj przyglądamy się pewnym interesującym i ciekawym faktom na temat piwa. Będziesz zaskoczony  intrygującymi (czasem zabawnymi) faktami na temat najczęściej spożywanego napoju alkoholowego na świecie.

Ustanowione w 1516 roku: Prawo Czystości Piwa

 1. Wprowadzone przez Księcia Wilhelma IV i Ludwika X w kontekście systemu regionalnego, niemieckie Prawo Czystości Piwa zostało ustanowione 23 kwietnia 1516 roku w Ingolstadt w Bawarii. Zostało narzucone jako przepis prawny mający na celu poprawienie jakości piwa, które w tamtych czasach było ważnym składnikiem codziennej diety niemieckiej populacji. Początkowo było ono nakazem czystości dla Księstwa Bawarii, ale po wprowadzeniu w życie, było stopniowo wprowadzane w coraz większej liczbie państw, aż w roku 1906 stało się prawem obowiązującym na całym terenie Niemiec.

Mnisi ulepszyli produkcję piwa już w Średniowieczu

 1. Dawno temu, piwo było warzone tylko w warunkach domowych. Zwykle jednego dnia pieczono chleb, a potem niedopieczony bochenek stawał się zaczątkiem warzenia piwa dnia następnego. Po zmieszaniu z wodą, rozpoczynał się proces fermentacji z użyciem drożdży oraz mikroorganizmów obecnych w powietrzu. Ten obyczaj domowy prawdopodobnie został wspomniany w bajce Braci Grimm “Rumpelsztyk” w wersie: “Dzisiaj będę warzył, jutro będę smażył, a pojutrze odda mi królowa dziecię.” W Średniowieczu, mnisi zaczęli warzyć piwo w klasztorach i nawet dziś ich sposób warzenia piwa jest uznawany za bardzo profesjonalny. Szczegółowo zbadali oni poszczególne fazy produkcji piwa i w ten sposób stopniowo udoskonalili procesy warzenia piwa.

Prawo Czystości Piwa jest zapisane w prawodawstwie

 1. Przepis prawny znany jako Prawo Czystości Piwa jest obecnie legalnie zapisany w prawodawstwie, w niemieckim ‘Tymczasowym Prawie Piwnym’ w połączeniu z ‘Rozporządzeniem w sprawie dozwolonych dodatków’. Według prawa, zgodnie z Prawem Czystości Piwa, tylko woda, słód, chmiel i drożdże mogą być użyte do produkcji piwa. Każdy, kto na terenie Niemiec warzy piwo zgodnie z Prawem Czystości Piwa, produkuje prawnie chronioną ‘żywność tradycyjną’ i nie może do tego procesu wykorzystać substancji E (w większości sztucznych), które są dozwolone w procesie warzenia piwa na terenie UE. Władze poszczególnych krajów niemieckich odpowiadają za nadzorowanie regulacji ustawowych dla piwa, jak również dla innych rodzajów żywności oraz produktów luksusowych.

Udowodnione naukowo: piwo nie powoduje wzrostu piersi u mężczyzn!

 1. Szyszki chmielowe zawierają śladowe ilości substancji zwanych fitoestrogenami, które działają podobnie do hormonów. Ponieważ ilość chmielu w piwie jest niewystarczająca, aby wywołać podobne efekty, fitoestrogeny nie mają znaczącego wpływu na ciało ludzkie. Przekonanie, że piwo zawiera żeńskie hormony (estrogeny), które powodują wzrost piersi u mężczyzn, zostało wielokrotnie obalone naukowo.

Warzenie piwa przy użyciu środków konserwujących jest czasem dopuszczalne

 1. Nie ma reguł bez wyjątków, i tak samo jest w przypadku Prawa Czystości Piwa. W Niemczech, ‘piwa specjalne’, które nie stosują się do warunków Prawa Czystości Piwa, także mogą być warzone – to zarządzenie odnosi się do wszystkich krajów niemieckich, z wyjątkiem Bawarii. Pozwala ono browarom produkować piwa, które zawierają przyprawy, takie jak anyż, cynamon czy goździki oraz owoce, takie jak pomarańcze czy wiśnie. Prawo Czystości Piwa nie odnosi się do tych, którzy warzą mniej niż 200 litrów piwa rocznie na użytek prywatny.

Dlaczego ludzie wznoszą toasty i stukają się kuflami?

 1. Kiedy pijemy piwo, często słyszymy okrzyki “na zdrowie” oraz stuk kufli. Ale skąd właściwie wziął się ten zwyczaj? Jest wiele teorii, a jedna z nich mówi, że w czasach starożytnych, zaczęto stukać się szklankami, aby chronić ludzkie życie! W Średniowieczu, radosne stuknięcia kufli oznaczały, że ich zawartość nie została zatruta – zakładano, że serdeczne stukanie kuflami jeden o drugi, spowoduje przelewanie się piwa z jednego naczynia do drugiego – był to sposób na upewnienie się, że nasi towarzysze nie mają złych intencji i w żadnym razie nie zamierzają nas zabić! Dzisiaj ten rytuał jest znacznie bardziej przyjemny i zawsze można go pominąć, po przyjacielsku kiwając głową po pierwszym łyku piwa.

“Szkoda chmielu i słodu!”

 1. Istnieje pewne niemieckie przysłowie: “Hopfen und Malz ist verloren” (dosłownie: “Szkoda chmielu i słodu”), które oznacza, że coś już nie ma sensu i dalszy wysiłek będzie na marne. W przeszłości piwo było często warzone w domu, a jeśli coś poszło nie tak w trakcie tego procesu, dwa najważniejsze składniki – chmiel i słód – były zmarnowane, czyli według przysłowia ‘stracone’.

Chmiel dla goryczki i konserwacji; optymalna temperatura serwowania

 1. Szyszki chmielowe i powiązane z nimi związki kwasu taninowego oraz goryczka, nie tylko nadają piwu jego charakterystyczny smak – mają one również ważne właściwości konserwujące. W Średniowieczu, piwo w beczkach zabierane w dalekie, morskie podróże było warzone z użyciem większej ilości chmielu, aby przedłużyć jego trwałość. Właściwości konserwujące chmielu są istotne, ponieważ niemieckie piwa rzadko bywają pasteryzowane – wyjątek stanowią bezalkoholowe piwa słodowe oraz piwa z lemoniadą, które ze względu na ich zawartość cukru, są pasteryzowane, aby zapobiec procesowi fermentacji. Tak przy okazji: optymalna temperatura spożycia niemieckich piw to od 7°C do 9°C, jednak dla niektórych odmian temperatura powinna wynosić od 10°C do 12°C. Podawane w tych temperaturach, niemieckie piwa odkrywają pełnię swojego doskonałego aromatu i smaku.

Co oznacza niemieckie powiedzenie “Sprzedać coś jak kwaśne piwo”?

 1. Niemieckie powiedzenie “Etwas anbieten wie Sauerbier” (“Sprzedać coś jak kwaśne piwo”) oznacza sprzedanie bezwartościowego produktu za wszelką cenę. W przeszłości piwo niejednokrotnie się psuło i kwaśniało, zanim mogło zostać wypite. A żeby ograniczyć straty finansowe do minimum, ludzie próbowali opchnąć swoje starzejące się piwo, używając wszelkich możliwych trików i podejrzanych praktyk.

Czesi piją najwięcej piwa w całej Europie

 1. Czesi spożywają najwięcej piwa na osobę w Europie, czyli około 144 litry rocznie. Kraje, które depczą im po piętach to: Niemcy (107 litrów), Austria (104 litry) oraz Polska (98 litrów).

Piwo nie jest przyczyną ‘brzucha piwnego’

 1. Zasadniczo, piwa nie należy obwiniać za powstanie tzw. ‘brzucha piwnego’. Winne są raczej jego składniki – chmiel, słód i alkohol – połączone idealnie, aby stymulować apetyt. Jeżeli picie piwa prowadzi do częstszego jedzenia fast foodów, wszystkie te nadliczbowe kalorie mogą prowadzić do powstania ‘brzucha piwnego’. Główna zasada to: piwo nie powoduje tycia – ale może zaostrzać apetyt!

Piwo zawiera witaminy

 1. Czy wiesz, że dzięki swoim składnikom oraz procesom fermentacji, piwo zawiera mnóstwo minerałów i witamin? Piwo zawiera witaminy B1, B2, B6, B7 (biotynę), a według najnowszych opinii naukowych, witaminy z grupy B poprawiają koncentrację, stymulują powstawanie czerwonych krwinek, mają pozytywny wpływ na układ krążenia, stymulują metabolizm i wspomagają prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego.

Egipcjanie pili piwo w trakcie budowy piramid!

 1. Podobno pewien amerykański archeolog ustalił, że budowniczy piramid w starożytnym Egipcie pili około 4 litrów piwa dziennie! Było to zdecydowanie zdrowsze niż picie brudnej wody z Nilu, ale niewątpliwie oznaczało to, że ci mężczyźni często pracowali na lekkim rauszu!

Dwutlenek węgla tworzy pianę piwną

 1. Tworzenie się spienionej warstwy na powierzchni piwa jest procesem naturalnym – podczas fermentacji, drożdże zmieniają cukry zawarte w słodzie brzeczki w alkohol i dwutlenek węgla. Kiedy nalewamy piwo do szklanki, uwalniamy dwutlenek węgla, który tworzy słynną pianę.

Co tworzy idealną pianę piwną?

 1. Idealna piana piwna tworzy się na piwie schłodzonym do temperatury 6-8ºC; jeżeli piwo jest za zimne, nie wytworzy odpowiedniej ilości piany, a jeśli jest zbyt ciepłe, piany będzie za dużo! Jeżeli lubisz piwo z idealną pianką, weź pod uwagę poniższe wskazówki:
 • Upewnij się, że szklanki do piwa są idealnie czyste i wolne od tłuszczu. Pozostałości tłuszczu na szklance piwa mają bezpośredni wpływ na napięcie powierzchniowe bąbelków dwutlenku węgla, które tworzą pianę piwną. Im więcej tłuszczu w szklance piwa, tym słabsze bąbelki dwutlenku węgla – piana się nie powiększy i zniknie po krótkim czasie.
 • Kiedy trzymasz szklankę, upewnij się że Twoje palce nie dotykają jej wnętrza. Każdy odcisk palca zawiera maleńkie ilości tłuszczu, który zanieczyszcza szklankę piwa. Szklanki zawsze powinny być myte przy użyciu gorącej wody oraz detergentu. Po umyciu szklanki, detergent musi być spłukany przy użyciu czystej, zimnej wody, ponieważ ma on takie samo szkodliwe działanie na piwo, jak tłuszcz.

Jak nazywamy strach przed pustym kuflem piwa?

 1. To nie jest żart – strach przed pustym kuflem piwa fachowo nazywa się cenosillicaphobia! Jednakże, każdy piwosz wie, że można takiej sytuacji uniknąć… Barman…! A tak przy okazji: Liebherr oferuje szeroką gamę chłodziarek do napojów, możliwość indywidualnego brandingu oraz włączenie logo firmy i symboli związanych z marką, aby zaprezentować napoje w atrakcyjny, promujący sprzedaż sposób. Panele boczne chłodziarko-zamrażarek, futryny drzwi, uchwyty, podstawy, ramki wyświetlacza oraz komory wewnętrzne mogą być dopasowane do marek lub produktów przy użyciu różnych materiałów i efektów – aby skupić na sobie uwagę i zwiększyć sprzedaż.

Podsumowując, pamiętajmy słowa amerykańskiego męża stanu, Benjamina Franklina: “Piwo jest decydującym dowodem na to, że Bóg nas kocha i chce, abyśmy byli szczęśliwi.”

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr