Eine Reihe von Sektflaschen - Weinkeller

 

Wino różowe jest zdecydowanie bardzo modne. Czym tak naprawdę ono jest? Jak jest produkowane? Zapraszamy do przeczytania naszego przewodnika po różowym winie.

Różowe wino przebojem wdarło się na nasze stoły. A oto odpowiedź dlaczego: jeśli szukasz orzeźwiającej, wszechstronnej i lekkiej alternatywy czerwonego wina, różowe wino wydaje się być doskonałym wyborem. Wielu ludzi uważa, że różowe wino jest mieszanką wina białego z winem czerwonym, które powstaje w wyniku połączenia winogron białych z czerwonymi. Jednak proces powstawania różowego wina nie jest tak łatwy, jak by się mogło wydawać. W rzeczywistości producenci wina nie mogą go produkować w taki sposób – nie, jeśli na etykiecie ma widnieć nazwa Rosé.

 

Różowe wino: obalamy mity

Dla wielu osób może być niespodzianką fakt, że różowe wino produkowane jest z tego samego winogrona, co wino czerwone. Soki ciemnego winogrona są jasne, a czasami praktycznie bezbarwne, stąd więc rodzi się oczywiste pytanie: skąd zatem bierze się ciemny czerwony kolor? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta, ponieważ kolor zawdzięczamy skórce winogron, a nie ich sokom.

Jednak żeby zrozumieć proces produkcji wina różowego, należy przyjrzeć się bliżej produkcji wina czerwonego i białego. W przypadku wina czerwonego skórki winogron są poddawane fermentacji razem z sokami i podczas tego procesu uwalniają swój intensywny kolor. Jest to tzw. proces fermentacji „miazgi”. Natomiast podczas produkcji białego wina jedynie soki winogron poddawane są fermentacji, a proces ten to tzw. fermentacja „moszczu”.

Uwolnienie pigmentu z miazgi podczas produkcji wina czerwonego zazwyczaj następuje po kilku tygodniach, natomiast jeśli proces ten zostaje przerwany po kilku godzinach, w tym czasie skórki winogron uwolnią ograniczoną ilość pigmentu. Producenci wina, wykorzystują więc tę wiedzę i są w stanie całkowicie kontrolować kolor produkowanego wina. W momencie gdy sok przyjmuje lekko czerwony kolor, jest wyciskany w prasach, a następnie przenoszony do innego zbiornika, w którym poddawany jest dalszej fermentacji. Ostatnim etapem produkcji wina jest butelkowanie. Zatem, różowe wina są fermentowanymi czerwonymi winami, które miały ograniczony kontakt ze skórkami winogron.

 

Czy różowe wino może być mieszanką wina czerwonego i białego?

 

Tak! Metoda łączenia odrobiny wina czerwonego z winem białym istnieje. Wina barwione na różowo są produkowane techniką mieszania, jednak nie mogą być etykietowane jako wino różowe (Rosé). W Niemczech takie różowe wina znane są jako „Rotling”, a znanymi przykładami takich win są Schillerwein (specjalność niemieckiej Wirtembergii) oraz Rotgold (specjalność Badenii).

Jednakże jedynym odstępstwem od tej reguły jest różowy szampan. Szampan może być oznaczony jako „różowy”, nawet jeśli jest mieszanką wina czerwonego i białego. Oczywiście wiele różowych szampanów jest produkowanych wyłącznie z białych winogron chardonnay, do których dodaje się nieznaczną ilość wina czerwonego, w celu nadania koloru i dopełnienia ostatecznego smaku szampana. Choć niektórzy wysokiej klasy producenci wciąż preferują tradycyjny proces produkcji różowego szampana oparty na nadawaniu różowego koloru dzięki skórce winogron.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub refleksje dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z nami! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr