Dla wielu konsumentów data przydatności do spożycia jest często synonimem daty ważności. Zdarza się, że przez to przeterminowane produkty spożywcze lądują w koszu na śmieci, pomimo tego, że nadal są całkowicie jadalne. Skoro więc data ważności nie pokrywa się z przydatnością do spożycia, to co ona nam tak właściwie mówi? Dlaczego niektóre produkty nie posiadają jej w ogóle? Jak można uniknąć marnowania żywności?

Co kryje się za datą przydatności do spożycia?

Data przydatności do spożycia gwarantuje zachowanie pewnych cech produktu do podanego czasu. Jej przekroczenie może prowadzić do pogorszenia jakości, np. niższej zawartości witamin lub utraty koloru i aromatu. Nie oznacza to jednak, że żywność po tym terminie nie smakuje już dobrze lub staje się szkodliwa dla zdrowia. Aby stwierdzić, czy jest jeszcze jadalna, należy polegać na swoich zmysłach. Produktu nie powinno się spożywać, wtedy tylko, gdy ma nietypowy smak, zapach, wygląd lub dziwną konsystencję.

Im dłużej (licząc w miesiącach lub nawet latach) produkty są przydatne do spożycia według daty na opakowaniu, tym dłużej są one jadalne także po jej upływie.

Czy żywność może być sprzedawana po upływie przydatności do spożycia?

W sektorze detalicznym żywność, której data jest bliska końcowi zwykle zostaje przeceniana w celu przyspieszenia jej sprzedaży. Prawo jednak tego nie wymaga. To sprzedawca musi kontrolować stan produktu. Nawet jeśli kupujący świadomie decyduje się na kupno żywności z wygasłą datą przydatności do spożycia, ma prawo złożyć reklamację w przypadku, gdy nie spełnia ona podstawowych standardów jakości.

Jaka jest różnica pomiędzy tymi pojęciami?

Data przydatności wyraźnie różni się od powszechnie przyjętej definicji daty ważności, która dotyczy nie tyle samej „ważności”, co zalecanego czasu na spożycie żywności. “Należy spożyć do” znajdziemy zwykle na opakowaniach szybko psujących się produktów, takich jak ryby czy też wyroby mięsne. Jeżeli przekroczyły one tę datę, należy je natychmiast wyrzucić. Po jej upłynięciu nie można już wykluczyć szkodliwego wpływu posiłku na nasze zdrowie. Dlatego też sprzedaż tych produktów spożywczych jest zabroniona, gdy przekroczą już datę swojej ważności.

Ponadto zwykle podaje się także zalecaną temperaturę przechowywania żywności, zazwyczaj w zakresie od 2°C do 4°C. Większość chłodziarek ma jednak ją ustawioną w przedziale od 4°C do 8°C, czyli znacznie cieplejszą. Obniżenie temperatury całej chłodziarki powoduje wyższe zużycie energii i nieodpowiednie warunki dla innych produktów spożywczych. Liebherr oferuje optymalne rozwiązanie – szuflady BioFresh posiadają idealną temperaturę do przechowywania warzyw, owoców, ryb i mięsa. Przykładowo salami można przechowywać w szufladzie DrySafe nawet do 180 dni, a więc aż o 100 dni dłużej niż w normalnej sekcji chłodniczej. W HydroSafe jabłka pozostają jadalne nawet przez 80 dni. Wszystko to oczywiście przy zachowaniu maksymalnej wydajności energetycznej.

Badania pokazują: Niemcy wyrzucają prawie 1/8 produktów spożywczych

Ponieważ wielu konsumentów porównuje datę przydatności do spożycia z datą minimalnej trwałości, wiele wciąż jadalnej żywności trafia do śmietnika. Rozległe badania finansowane przeprowadzone przez Ministerstwo Federalne Niemiec i Uniwersytet w Stuttgarcie dowiodły, że Niemcy wyrzucają co ósmy produkt spożywczy. Statystyczny obywatel marnuje więc średnio 82 kg żywności rocznie, co odpowiada dwóm pełnym koszykom zakupów o wartości około 235€ (ponad 1000 PLN rocznie). Badania pokazują, że statystycznie w ciągu roku w Polsce marnuje się blisko 9 milionów ton żywności! W całej Unii Europejskiej szacuje się tę liczbę na blisko 90 mln ton, co oznacza, że rocznie każdy z nas wyrzuca 175 kilogramów jedzenia. To w przeliczeniu produkty warte średnio na jedną osobę 50 złotych miesięcznie.

Wyrzucane produkty to głównie owoce, warzywa i pieczywo, a zatem żywność, która nie jest jeszcze zepsuta i ciągle pozostaje zdatna do zjedzenia. Przed pozbyciem się produktu, warto pomyśleć także o całej energii, która została włożona w produkcję, przetworzenie, pakowanie, transport i przechowywanie. Takie marnotrawstwo powoduje niedobór, a zatem wzrost cen surowców.

Jak ograniczyć marnotrawienie żywności?

Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zapobiegać wyrzucaniu żywności i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze:

  • Podstawa to planowanie przed zakupami: Przed wyjściem do sklepu warto sporządzić dokładną listę produktów, które będą potrzebne konkretnej liczbie osób w najbliższych dniach. W ten sposób unikniesz zbędnych zakupów.
  • Właściwe przechowywanie jest niezwykle ważne: Aby cieszyć się jedzeniem tak długo, jak to możliwe, należy zwrócić uwagę na przechowywanie jedzenia. Nowe urządzenia z linii Premium BLUPerformance marki Liebherr mają zintegrowaną listę zapasów na wyświetlaczu. W ten sposób dowiesz się jak długo i w której części urządzenia poszczególne produkty mogą być przechowywane. Niektóre z nich wymagają specjalnych warunków, mających na celu zachowanie świeżości przez jak najdłuższy czas. Liebherr tworzy optymalne warunki przechowywania, dzięki technologii BioFresh, która sprawi, że Twoje jedzenie pozostanie dłużej świeże i zdatne do spożycia.
  • Wykorzystuj resztki: Nie wyrzucaj resztek jedzenia bezpośrednio do śmietnika, ale pozwól zadziałać swojej kreatywności w kuchni. Na przykład resztki sosu pomidorowego z makaronu idealnie nadają się do spodu na pizzę następnego dnia. Zawsze możesz też po prostu go zamrozić. W ten sposób skrócisz sobie czas gotowania, gdy następnym razem będziesz miał na nie mniej czasu.
  • Sprawdzaj datę przydatności do spożycia: Zanim zdecydujesz się na wyrzucenie jedzenia, zawsze rób test smaku, wyglądu i zapachu produktu. Sam możesz zadecydować, czy żywność jest nadal jadalna.

Czy każda żywność posiada datę przydatności do spożycia?

Aby uniknąć marnowania żywności, niektóre produkty są zwolnione z rozporządzenia Unii Europejskiej o obowiązkowym podawaniu terminu przydatności. Są to produkty, które nie zmieniają swojej jakości podczas długiego przechowywania, takie jak guma do żucia, wino, sól lub ocet.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr


Komentarze


Zostaw komentarz