Jeżeli degustacja wina ma być czymś więcej, niż tylko przyjemnym, zakrapianym alkoholem wydarzeniem towarzyskim, powinniśmy obudzić nasze zmysły i, co jest szczególnie istotne, unikać wszystkiego, co może zakłócać nasz zmysł smaku. Frank Kämmer, znawca wina w firmie Liebherr, ma dla Was kilka wskazówek, które pomogą przemienić zwykłą degustację wina w wyjątkowe przeżycie. 

Wbrew powszechnym wyobrażeniom, degustacja wina wśród profesjonalnych degustatorów ma niewiele wspólnego z zabawą i przyjemnością. Takie wydarzenie ma raczej poważny charakter rytuału, mającego na celu określenie jakości wina. Wielbiciele wina, którzy nie są profesjonalistami, mogą się wiele nauczyć od naszych przyjaciół zawodowców – oni również muszą mieć pewność, że ich zdolność oceny nie jest przytępiona. Przecież nikt nie chce otworzyć butelki wina tylko po to, aby za chwilę z westchnieniem zawodu kręcić nad nią głową. Z tego artykułu dowiecie się co robią a czego nie robią eksperci przed i w trakcie degustacji wina. Zdobyta w ten sposób wiedza może okazać się niezwykle pomocna.

Degustacja wina: wybierz pomieszczenie z dobrą wentylacją

Chociaż degustacja wina w słabo oświetlonej piwnicy, pełnej butelek wina może wydawać się bardzo romantyczna, nie jest to dobry pomysł! Każdy, kto ma zamiar dokonać wnikliwej i obiektywnej oceny, powinien się upewnić, że degustacja jest przeprowadzana w dobrze oświetlonym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Należy również dobrze się przygotować do tego wydarzenia – perfumy, płyn po goleniu czy woda toaletowa mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na naszą krytyczną ocenę wina. I to nie tylko obce zapachy mogą działać rozpraszająco, ponieważ zakłócenia sensoryczne, które pozornie nie mają nic wspólnego z postrzeganiem smakowym, również mogą nam przeszkadzać. Zwykle pierwszą rzeczą, która zaskakuje laika na profesjonalnej degustacji wina jest skoncentrowany bezruch i cisza, które panują w pomieszczeniu.

Najważniejsze, to zachować spokój

Rozmowy, hałasy z ulicy a nawet muzyka, jak również jaskrawe kolory i obrazy mogą zakłócić koncentrację. Nawet najbardziej urzekający widok, chociaż czarujący, może okazać się zgubny dla koncentracji nosa i podniebienia. Wiadomo również, że palenie hamuje naszą zdolność odczuwania zapachu oraz smaku, dlatego doświadczeni degustatorzy, którzy są również palaczami, muszą odczekać co najmniej pół godziny pomiędzy ostatnim papierosem a początkiem sesji degustacji wina. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że nasze zmysły są zwykle bardziej wyczulone przy pustym żołądku a nie po sytym posiłku. Z tego powodu, eksperci zawsze wykonują swoje obowiązki degustatorskie przed, a nie po posiłkach.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr