Istnieje wiele odmian białych win, które należą do najdroższych upraw w historii. Jednak patrząc całościowo na rynek win z łatwością można zauważyć, że białe wina są zwykle tańsze od win czerwonych. Dlaczego tak się dzieje?

Zwracając uwagę na cenę wina powinieneś wiedzieć, że jest ona w dużej mierze zdeterminowana przez dwa czynniki: z jednej strony to koszt produkcji, a z drugiej strony – popyt. W przypadku tanich win w najniższym segmencie cen to przede wszystkim koszt produkcji ma wpływ na cenę wina. Produkcja wina czerwonego jest bardziej skomplikowana i czasochłonna, niż w przypadku białych win, a zatem także droższa.

Różnice w produkcji czerwonego i białego wina

Podczas, gdy w produkcji białego wina fermentacji ulega tylko wyciśnięty sok winogronowy, w przypadku czerwonego wina należy przetworzyć sok wraz ze skórką winogron To właśnie w niej zawarta jest substancja barwiąca wino na czerwono, która zostaje uwolniona podczas procesu fermentacji. Z kolei fermentacja z użyciem zacieru stosowana przy czerwonych winach, w przeciwieństwie do metody fermentacji moszczu w produkcji win białych wiąże się z większym nakładem pracy, a co za tym idzie również z większymi kosztami. Ponadto, szczególnie w segmencie niedrogich win przy białych odmianach winorośli, często można uzyskać zauważalnie wyższe plony. Oznacza to zebranie większej ilości winogron z jednego hektara, co z kolei sprawia, że białe wino jest nieco tańsze.

Większy popyt na czerwone wino

Jednakże im wyższa jakość i droższe wino, tym mniejszy wpływ na jego ostateczną cenę mają koszty produkcji. W przypadku win z segmentu Premium, popyt na rynku wpływa w największym stopniu na jego cenę. A od jakiegoś czasu zapotrzebowanie na czerwone wino na rynku światowym jest zauważalnie większe niż na wino białe.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr