Wybór wina pasującego do przygotowanej przez nas potrawy to czasami wielkie wyzwanie. Dlaczego jedno podane w parze z posiłkiem będzie smakować wyjątkowo, podczas gdy inne nie sprawdzi się już tak dobrze?

Jedną z najważniejszych, ale niestety stanowczo zbyt często lekceważonych zasad jest ta, według której jedzenie nigdy nie powinno być słodsze niż wino. Jeżeli po skosztowaniu słodkich potraw, napijemy się wytrawnego trunku, będzie on miał kwaśny albo wręcz zatęchły posmak.

Dlatego nie powinno nas kusić dobranie do słodkiego deseru wytrawnego wina, nawet gdy będzie ono miało owocowy zapach. Słodki Auslese ze szczepu winorośli właściwej (Gewürztraminer) z pewnością będzie pasować doskonale do takiego dania, w odróżnieniu od wytrawnego Gewürztraminera o pozornie podobnym smaku.

Zwrócić uwagę należy nie tylko na oczywistą słodycz, jaką znaleźć można w deserach. Wiele innych potraw, czasami nawet takich, po których nie sposób się tego spodziewać, również posiada słodkie składniki. Przykładowo zeszklone na maśle warzywa mogą dodać pewną słodycz do potrawy. Mięso skorupiaków także ma delikatny słodki posmak. Podobnie zresztą jak zredukowany sos pieczeniowy. Warto się upewnić i nie podawać do takich potraw zbyt wytrawnego i kwaśnego wina.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr