Producenci żywności rekomendują temperaturę -18°C w zamrażarce, jako tą optymalną do przechowywania jedzenia. Dzisiaj opiszemy Wam, dlaczego tak jest i co wspólnego z taką rekomendacją mają amerykańskie korporacje przetwarzające warzywa.

Czy pamiętacie swój pierwszy zakup chłodziarki lub zamrażarki? Kiedy przed laty, przekonywany przez sprzedawcę, kupowałem swoją pierwszą zamrażarkę, liczył się nie tylko ładny wygląd, ale przede wszystkim parametry zamrażarki. W opisie sprzętu napisane było, że jej temperatura powinna być utrzymywana na poziomie -18°C. Tylko właściwie dlaczego dokładnie taka wartość? Na to pytanie nie potrafił odpowiedzieć mi nawet sprzedawca. Postanowiłem sam rozwikłać tę zagadkę.

Dawniej, przy przechowywaniu żywności obowiązywała temperatura -10°C. W miarę upływu czasu, kiedy ludzie poznawali coraz więcej właściwości zamrażarek, właściwa temperatura do zamrażania obniżała się. Pod koniec lat 30-tych amerykańskie korporacje spożywcze ustaliły właściwą temperaturę, jaka powinna być utrzymywana w zamrażarce, na 0°F, czyli -17,8°C. To stało się powodem do ustalenia właściwej temperatury, która dla wygody została zaokrąglona do 18°C. Właśnie dlatego ta wartość uznawana jest dzisiaj za optymalną dla europejskich sprzętów.

Wspólnota Europejska przyjęła dyrektywę dla zamrażania żywności

W roku 1964 Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa polecił -18°C, jako minimalną temperaturę zamrażania. Również inne kraje, w swoich normach i standardach uznały ją za odpowiednią. W  1967 roku Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa uchwalił „Code of practice of frozen food”, czyli ustalenia dotyczące produktów zamrażanych, a Wspólnota Europejska stworzyła wytyczne dotyczące mrożonej żywności.

Jest to właściwa wartość, ponieważ od tej temperatury  znacznie spowalnia się przyrost mikroorganizmów. Szybkość reakcji chemicznych zmniejsza się wraz ze spadkiem temperatury, jednak nie dzieje się to równomiernie. Dzieje się tak z powodu reguły van’t Hoff’a.

Eksperci odkryli, że w zakresie pomiędzy -30°C a -18°C, reakcje chemiczne zachodzące w warzywach i owocach spowalniane są nawet od dwóch do trzech razy w momencie, gdy temperatura jest obniżana o 10°C. Oznacza to, że wrażliwe składniki, na przykład takie jak witaminy, są tracone przez warzywa znacznie szybciej w wyższych temperaturach. Jeśli nasze warzywa przechowywane byłyby w temperaturze -12°C to po roku miałyby 20% mniej witaminy C, niż gdy są przechowywane w temperaturze -18°C.

Właśnie dlatego, nasze warzywa i owoce są dobrze zakonserwowane tylko wtedy, gdy przechowywane są minimalnie w temperaturze -18°C. Oczywiście, im zimniej tym lepszy efekt naszego przechowywania. Jednak z powodu, że niższe temperatury zużywają więcej energii w naszych zamrażarkach, temperatura -18°Celsjusza jest tą optymalną do przechowywania żywności.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr