blauschimmelkäse

 

Jedzenie z czasem się psuje. Każdy z nas widział spleśniałe jedzenie i widok ten nie należy do najprzyjemniejszych. Dlaczego żywność pleśnieje i jak możemy tego uniknąć?

 

Chleb znowu spleśniał. Niemożliwe! Przecież był w pojemniku dopiero od kilku dni, a już pojawił się na nim „meszek”! Co możemy z tym zrobić? Chociaż grzyby pleśniowe nie wyglądają, jak inne grzyby czy drożdże, należą do tej samej rodziny. Jak dotąd zidentyfikowano kilka tysięcy gatunków grzybów pleśniowych, są wszędzie. Znajduje się je na wszystkich kontynentach, w wodzie, w powietrzu i w glebie. Ponadto rozwijają się niemal na wszystkich rodzajach żywności – szczególnie w ciepłych i wilgotnych warunkach.

Sama pleśń nie jest trująca, ale ma nieco zatęchły smak przy spożyciu. Jednak w pewnych warunkach powstają produkty metaboliczne lub toksyny grzybowe znane jako „mykotoksyny”, które mogą być trujące zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Do znanych mykotoksyn rakotwórczych należą aflatoksyna B1 i ochratoksyna. Dlatego każdy, kto chce uniknąć ryzyka, powinien niezwłocznie wyrzucać spleśniałą żywność. Nie należy również karmić spleśniałą żywnością zwierząt hodowlanych i przeznaczonych do tuczenia, ponieważ mykotoksyny mogą spowodować choroby. Mogą one odkładać się w tłuszczu lub podrobach zwierzęcych i w ten sposób dostawać się do naszego organizmu w trakcie jedzenia. Niskie temperatury spowalniają procesy chemiczne i biologiczne, w związku z czym pewne produkty spożywcze najlepiej jest przechowywać w chłodziarce.

 

Jak powstaje pleśń?

Kolorowa i widoczna część pleśni to pracownia działań grzyba. Okrągłe zarodniki (konidia) rozprzestrzeniają się w powietrzu lub są przenoszone przez ludzi. Po znalezieniu odpowiedniego podłoża, zarodniki zaczynają kiełkować i wrastać w żywność. Następnie grzyby rurkowe zaczynają rosnąć w sposób niemal niewidoczny, a potem, po kilku dniach, zarodniki wydostają się na powierzchnię i „pleśń” staje się widoczna. Oznacza to, że nawet po usunięciu widocznej pleśni, żywność jest nadal zanieczyszczona. Dlatego też spleśniałą żywność należy wyrzucać w całości.

 

Co możemy z tym zrobić? Poniżej prezentujemy listę wskazówek, które pomogą nam chronić żywność przed pleśnią.  

 

• Przy zakupie żywności należy upewnić się, czy nie zawiera żadnych śladów pleśni.
• Kupuj żywność podatną na pleśnienie w odpowiedniej ilości i tylko wtedy, kiedy jest potrzebna oraz przechowuj ją w chłodnym suchym miejscu – ciepłe i wilgotne warunki sprzyjają wzrostowi pleśni.
• Kupuj wyłącznie świeże owoce i warzywa, wolne od uszkodzeń i przechowuj je w odpowiedni sposób.
• Kupuj wyłącznie towary w nieuszkodzonych opakowaniach.
• Zawsze sprawdzaj termin przydatności do spożycia.
• Pokrojoną żywność należy w miarę możliwości szybko spożyć, ponieważ jest ona bardziej podatna na wytworzenie się pleśni. Dlaczego? Duża powierzchnia oznacza, że żywność ma kontakt z większą ilością tlenu, co sprzyja powstawaniu pleśni.
• Po zakupie świeżej żywności, należy szybko umieścić ją w chłodziarce lub komorze BioFresh (w urządzeniach Liebherr).
• Należy regularnie czyścić przybory kuchenne, chłodziarkę i pojemnik na chleb (np. przy użyciu rozrzedzonego octu) i pozostawiać je do całkowitego wyschnięcia.
• Spleśniałą żywność należy umieszczać w koszu lub kompostowniku.
• Pojemniki, które były wykorzystywane do przechowywania spleśniałej żywności należy zawsze dokładnie czyścić.
• Nie jest łatwo usunąć pleśń z porowatych pojemników z drewna lub gliny. Jeżeli pleśń pojawia się w nich regularnie, należy je wyrzucić.

 

 

Czy masz jakieś pytania lub refleksje? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr