Dojrzałe lub starsze wina są powszechnie uważane za szczególnie wykwintne i są bardzo poszukiwane; jednak nie każde wino ma potencjał do poprawy jakości podczas procesu dojrzewania. Frank Kämmer, najlepszy sommelier firmy Liebherr, wyjaśnia tajemnice związane z dojrzewaniem wina.

 

Wino jest niezwykłym produktem, który czasami może mieć niezwykle długi okres przydatności do spożycia. Pomimo, że zawiera ono zaledwie kilka miligramów siarczanów, które zapobiegają utlenianiu wina, czasami może nam się wydawać, że wino ma niezwykłą moc do zatrzymywania się w czasie, a czasem nawet trwać przez wieki! Ale ogólnie rzecz biorąc, nie zawsze powinniśmy wierzyć we wszystkie legendy wysławiające właściwości bardzo starych win. Niestety ten, kto całym sercem wierzy w stare powiedzenie: „im starsze, tym lepsze”, będzie musiał stawić czoła ogromnemu rozczarowaniu, kiedy otworzy i posmakuje niektóre z bardziej wiekowych win!

 

Dojrzewanie wina: najważniejszy jest rodzaj wina

 

Istnieje tylko kilka wyjątkowych winorośli, które mają zdolność do produkowania winogron z sokami, które posiadają naprawdę niezwykłe właściwości dojrzewania i mogą bardzo długo starzeć się niczym biblijny Matuzalem. Zasadniczo wina można z grubsza podzielić na trzy kategorie: te, które tracą swoją jakość poprzez długi czas przechowywania, te, które mogą utrzymywać jakość w określonym czasie i wreszcie te, które mogą poprawić swoją jakość, jeśli są przechowywane przez lata w specjalnych piwniczkach. Wina należące do pierwszej grupy – która jak na razie jest największa – to wina, które regularnie pojawiają się na naszych stołach, czyli takie, które konsumujemy na co dzień. Są one celowo produkowane w taki sposób, aby smakowały najlepiej tuż po zakupieniu, dlatego nie powinniśmy kupować ich w zbyt dużej ilości, z zamiarem przechowywania ich w celu późniejszego spożycia. Natomiast wina wyższej jakości, w zależności od ich pochodzenia i rodzaju, mogą być dostosowane do przechowywania w specjalnej piwniczce przez dłuższy okres czasu. Jednak należy mieć świadomość, że w trakcie procesu dojrzewania charakter tych win zmieni się, lecz nie zawsze jest to równoznaczne z pozytywną zmianą czy jakąkolwiek zauważalną poprawą jakości wina. Odnosi się to również do win z trzeciej kategorii, tych prawdziwie wykwintnych win. Oczywiście, ze względu na swój charakter, wina te są często wyjątkiem, ponieważ rzeczywiście mają potencjał do poprawy jakości, a w miarę upływu czasu mogą zyskać niezwykłe walory smakowe. Jednak nigdy nie należy zakładać, że dzięki dojrzewaniu wino zawsze zyska na wartości, nawet jeśli mówimy o winach najwyższej jakości.

 

Wino nie jest wieczne

 

Każde dobre wino, nawet to, które ma bardzo długi okres przydatności do spożycia, ma wysoce zindywidualizowany cykl produkcyjny, który zobrazować może wzrastająca i malejąca krzywa, a nie stopniowo wzrastająca linia prosta. Pod względem rozwoju, po odpowiednim okresie leżakowania, wykwintne wina osiągają w końcu najwyższą jakość, a dobra winiarnia utrzyma tę jakość przez wiele lat. Jednakże w końcu nawet te najbardziej wykwintne wina osiągną odpowiedni poziom dojrzałości i zaczną powoli i delikatnie się starzeć. Choć najbardziej wykwintne wina wciąż mogą być zdatne do spożycia. Pewna doza szacunku i pokory jest pożądana w celu uzyskania prawdziwej przyjemności ze smakowania szczególnie starych win, które są w ostatniej fazie dojrzewania.

 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.