Lato zdecydowanie puka do drzwi. Klimatyzatory w biurach działają na pełny regulator, wzbudzając dyskusje na temat optymalnej temperatury, podczas gdy osobom pozbawionym takich luksusów pozostaje zaciśnięcie zębów i googlowanie wszelkich wariantów pytania: „przy jakiej temperaturze robi się za gorąco, żeby móc pracować”.

Czy jest ci gorąco w pracy, na mieście, czy też w domu, nocą lub za dnia, oto kilka świetnych wskazówek, jak się nieco schłodzić podczas fali upałów, na przykład za pomocą ryżu (serio, serio).

Nawadnianie

 

Zaczynamy od prawdopodobnie najbardziej oczywistej opcji, choć jeśli chodzi o odpowiednie nawodnienie, to są tu różne szkoły. Niektórzy wyznają teorię, że zasadniczo nigdy nie powinno się odczuwać pragnienia, a wodę trzeba pić stale w ciągu dnia. Inni wierzą, że należy po prostu słuchać swojego ciała i pić wtedy, gdy jest się spragnionym. Tak czy inaczej, ogólnie radzi się, aby podczas upałów zwiększać ilość spożywanych napojów – wody, herbaty czy też soków owocowych.
Butelki z wodą możesz trzymać w lodówce lub chłodziarce na napoje, takiej jak kompaktowa lodówka CMes 502 o klasie energetycznej A+ lub nowa UKes 1752. Zamiast kupować wodę butelkowaną, rozważ inwestycję w kilka dużych butelek szklanych, które napełnisz i schłodzisz w lodówce, jeśli nie masz chłodziarki na napoje.
Być może zaskoczą cię wyniki niektórych badań, takich jak kanadyjskie badanie nad nawadnianiem aktywnych dzieci, w których wykazano, że mleko nawadnia jeszcze lepiej od wody. Jeśli decydujesz się na więcej niż jedną szklankę mleka, postaw na to odtłuszczone i uważaj na zawartość cukru (200 ml mleka odtłuszczonego zawiera 10 g cukru). Aby utrzymać świeżość mleka, przechowuj je w komorze BioFresh, gdzie przetrwa nawet do 12 dni, czyli 4 razy dłużej niż w przegrodzie standardowej lodówki (do 3 dni).

Z lodem, proszę

 

Jeśli masz urządzenie Liebherr z funkcją IceMaker, możesz sięgać po kostki lodu, kiedy tylko chcesz, ponieważ pojemnik (lub pojemniki) IceBox uzupełnia się automatycznie do ustawionego poziomu wodą ze zbiornika lub z przyłącza do instalacji wodociągowej.

Unikaj alkoholu

 

Choć szklaneczka whisky z lodem pod koniec stresującego dnia brzmi kusząco, podczas fali upałów lub w wyjątkowo gorący letni dzień powinieneś pozostać przy napojach bezalkoholowych, ponieważ alkohol działa moczopędnie, a zatem – odwadniająco.

Wilgotno za uszami

Spróbuj: skrop wodą uszy (zwłaszcza płatki uszne), nadgarstki, tył kolan, szyję i kostki, a odczujesz tymczasowy chłód. Sposób ten pokazuje, że chłodzenie jest tak naprawdę efektem parowania. Identyczny proces zachodzi w twojej lodówce! O ile to możliwe, jakiekolwiek zwilżenie ciała pomoże ci się ochłodzić. Zarówno prysznic – co oczywiste – jak i zwykłe zamoczenie nadgarstków na 30 sekund zapewni ci dłuższą chwilę wytchnienia od skwaru.

Umyj, schłódź i nawilż

Włóż balsam nawilżający do lodówki, a po zimnym prysznicu rozprowadź go na ciele, aby wzmocnić uczucie chłodu. Twoja skóra będzie ci wdzięczna.

Miska lodu

 

Jeśli w kostkach lodu zamrozisz owoce, otrzymasz niedrogi, a orzeźwiający smakołyk.
Sięgnijmy wstecz do czasów mniej wyrafinowanych metod schładzania, kiedy to w lodówkach naprawdę znajdowały się bloki lodu – spróbuj ustawić przed wentylatorem płytką miskę z lodem. Powstanie w ten sposób przyjemna, chłodna mgiełka. A kiedy lód się rozpuści, możesz zanurzyć w wodzie rozgrzane stopy, by uzyskać efekt podwójnej ochłody.

Śpij dobrze

 

Jeżeli możesz, powinieneś spać z rękami i nogami rozłożonymi na boki, aby zminimalizować wytwarzanie ciepła, jeśli zaś masz naprawdę duże trudności z zaśnięciem, być może warto spróbować spać samemu. A skoro już jesteśmy przy spaniu, odłóż kołdrę i przykryj się wilgotnym prześcieradłem lub nawet włóż je do lodówki czy zamrażarki (w plastikowej torbie, by uniknąć zapachów) – dzięki temu w nocy będzie ci chłodniej.
Innym świetnym sposobem jest umieszczenie wkładu chłodzącego w poszewce na poduszkę oraz – na podobnej zasadzie – napełnienie skarpety ryżem i mrożenie jej przez około godzinę, by następnie wykorzystać ją jako tymczasowe źródło chłodu.
Jeżeli po wypróbowaniu wszystkich tych metod nadal nie możesz zasnąć, zainwestuj w hamak, by zapewnić sobie lepszy przepływ powietrza, lub nawet spróbuj spać na gołej podłodze.

Jedz zimne posiłki

W czasie upałów zapomnij o piekarniku i staraj się jeść małe, zimne posiłki, takie jak ta letnia sałatka, a także produkty z dużą zawartością wody, np. melony, ogórki czy truskawki. Po zjedzeniu gorącego posiłku ciało wyprodukuje bowiem więcej ciepła niż po małej sałatce. Jeśli jednak musisz zjeść coś ciepłego, użyj grilla. Wszelkie ukłucia głodu można zaś zaspokoić mnóstwem lodowych lizaków albo jednym czy dwoma lodami. Wszystko oczywiście w imię regulacji temperatury ciała…

Noś bawełnę

W tej kwestii twoja mama miała rację. Noszenie bawełnianych ubrań – podobnie jak używanie najwyższej jakości bawełnianej pościeli – pomoże ci się ochłodzić. Jeżeli więc masz taką możliwość, zrezygnuj ze spodni z mieszanki wełny albo z tej syntetycznej spódnicy.

Unikaj słońca

Na koniec – nie zachęcamy do aspołeczności i siedzenia w domu przez cały dzień, ale GIS zaleca unikanie słońca i niewychodzenie na zewnątrz w upalne dni (w godzinach 11-14), zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwy na oddziaływanie ciepła. Jeżeli jednak spędzasz czas w pełnym słońcu (lub nawet w cieniu), noś okulary przeciwsłoneczne, by chronić swoje oczy, regularnie nakładaj krem z filtrem i noś czapkę.

Oto kilka sposobów, by temperatura twojego ciała poszybowała w dół, a twoje samopoczucie – do góry. Czy znasz inne sprytne metody, jak wobec fali upałów zachować zimną krew? Daj nam znać! Skontaktuj się z nami na Facebooku.