Znalezione obrazy dla zapytania Chłodziarka

Chłodziarka chłodzi żywność oraz napoje. Działa przy tym zupełnie inaczej, niż można by pomyśleć. Wbrew pozorom, zimno nie pochodzi wcale z zewnątrz. Wręcz przeciwnie – ciepło usuwane jest z żywności i odprowadzane na zewnątrz. I tak działa właśnie obieg chłodniczy.

W nowoczesnych chłodziarkach sprężarkowych „chłodzenie” działa w następujący sposób:

1, W parowniku, który jest umiejscowiony w środowisku chłodzonym, panuje niskie ciśnienie a więc i temperatura jest niska. Znajdujący się tam czynnik chłodniczy wrze, intensywnie odbierając ciepło.

  1. Następnie jest zasysany i sprężany przez sprężarkę, po czym trafia do skraplacza, gdzie pod wysokim ciśnieniem ulega skropleniu oddając ciepło.
  2. Ciekły czynnik o temperaturze wyższej od temperatury otoczenia trafia do przepustnicy lub kapilary, ponieważ jego ciśnienie musi zostać obniżone do ciśnienia panującego w parowniku.
  3. Podczas obniżania ciśnienia część czynnika odparowuje powodując spadek temperatury pozostałej cieczy. Zimna mieszanina cieczowo-parowa trafia do parownika i cykl się powtarza. Oczywiście jest to bardzo ogólnikowy opis.

Schematyczny cykl chłodniczy chłodziarki:

Obieg chłodniczy można zastosować także w życiu codziennym. Z pewnością znana jest Wam sytuacja podczas wakacji na plaży lub nad basenem: wychodzimy z wody, kładziemy się z powrotem na leżak i zaczynamy drżeć z zimna. I to pomimo 30°C! Dzieje się tak, ponieważ woda stopniowo wyparowuje z powierzchni naszej skóry i pobiera przy tym energię z organizmu, co powoduje drżenie. Inaczej mówiąc jest to zasada chłodzenia.

Inny przykład: proszę po prostu polizać wierzch dłoni i podmuchać. I od razu da się odczuć rodzaj chłodu. Oznacza to, że zimno lub schładzanie powodowane jest przez parowanie. W ten sam sposób działają chłodziarki. Żadne zimno nie jest wprowadzane do urządzenia – to ciepło jest usuwane z przechowywanego jedzenia i kierowane na zewnątrz. Jest to również powód, dlaczego tył lodówki jest zawsze ciepły.

Ciekawostka: Wiele osób uważa, że ​​czynnikiem chłodzącym jest płyn, który w dużych ilościach krąży po urządzeniu. Ale nie ma się czego bać! W rzeczywistości czynnikiem chłodzącym jest gaz i w zależności od modelu znajduje się go jedynie od 20 – 65 g w każdej chłodziarce.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr