Czy znasz z autopsji taką sytuację? Siedzisz w restauracji przy stole nakrytym nieskazitelnym białym obrusem i nagle stało się… Kieliszek przewraca się, a na obrusie pozostaje plama z czerwonego wina. Co w takiej sytuacji zrobić?

Tak często spotykane próby zmiękczenia plam z czerwonego wina za pomocą wszelkiego rodzaju wątpliwych domowych sposobów, jak czyszczenie białym winem lub posypanie solą, nie mają w rzeczywistości żadnego sensu. Szczególnie złym i często praktykowanym nawykiem jest posypywanie plamy solą, choć jest to zupełnie nieefektywne. Zwiększa to jedynie bałagan na stole.

Badania skuteczności różnych środków

Już piętnaście lat temu zostało to wykazane w badaniu przeprowadzonym przez University of California w Davis, w którym badano wpływ różnych środków na usuwanie plam z czerwonego wina. W badaniu porównano osiem różnych środków do wywabiania plam, w tym substancje chemiczne, a także klasyczne domowe sposoby i ich wpływ na różne włókna tekstylne. Rezultat badania pokazał, że nawet wśród komercyjnych odplamiaczy istnieją bardzo duże różnice w skuteczności, a także że nie każdy środek jest równie dobry dla każdego materiału. Poza tym można śmiało zapomnieć o szeroko rozpowszechnionych domowych sposobach.

Plamy z czerwonego wina: posypanie solą nie przyniesie żadnego efektu

Posypanie plamy solą nie daje żadnego widocznego efektu – a także przemycie plamy  białym winem praktycznie nic nie daje. Tylko w przypadku nylonu można było zaobserwować pewien efekt. W przypadku niektórych materiałów domowe sposoby prowadziły czasem wręcz do pogorszenia stanu plamy, co nie jest właściwie aż tak zaskakujące, zważywszy na fakt, że przy barwieniu tekstyliów sól często stosowana jest jako wzmacniacz koloru.

Mydło w płynie i nadtlenek wodoru na ratunek plamom z czerwonego wina

Zwycięzcą badania odplamiaczy była prosta mieszanka z mydła w płynie i nadtlenku wodoru w równych ilościach, który był w stanie bardzo skutecznie wybielić czerwony pigment wina. Jednak była to mieszanka odpowiednia tylko dla białych obrusów. Najbezpieczniejsze i najprostsze rozwiązanie, które jest powszechnie stosowane zwłaszcza w gastronomii, to nadal oddanie obrusu w fachowe ręce do pralni, ponieważ najlepiej poradzi sobie ona z takimi plamami.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr