Jest takie stare przysłowie – ‘trzy przeprowadzki są jak pożar’ – co znaczy, że podczas trzech przeprowadzek ulegnie zniszczeniu mniej więcej taka ilość sprzętów, jak podczas pożaru! Żeby się nie poparzyć przy następnej przeprowadzce dowiesz się, w jaki sposób przetransportować swoją chłodziarkę lub zamrażarkę z punktu A do punktu B, bez jakichkolwiek zniszczeń. Tak się składa, że właśnie na to pytanie nasi konsultanci z Centrum Informacyjnego odpowiadają najczęściej.

Pionowo czy poziomo? Fakty i mity

Niezależnie od tego, czy szukasz informacji na ten temat online, czy rozmawiasz z przyjaciółmi przy piwie z pewnością natrafisz na kilka popularnych mitów związanych z transportowaniem chłodziarek. Niektórzy będą święcie przekonani, że najlepiej będzie chłodziarkę położyć, natomiast inni będą pewni, że chłodziarki przewozimy tylko w pozycji pionowej. No i jeszcze kwestia co zrobić, jak już dowieziemy nasze urządzenie na miejsce: czy przypadkiem nasza chłodziarka nie powinna postać przez kilka godzin zanim zostanie włączona?

Z technicznego punktu widzenia (i jest to jedyne kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę!) chłodziarki i zamrażarki Liebherr zawsze powinny być przewożone w pozycji pionowej. Dopuszczalne jest tylko lekkie nachylenie. Powód tego jest taki, że wspornik kompresora jest zaprojektowany tak, aby amortyzować wstrząsy z kompresora kiedy urządzenie jest w pozycji pionowej. Jeżeli nasze urządzenie jest przewożone w pozycji poziomej wibracje towarzyszące transportowi obciążają wspornik z boku, co może spowodować jego uszkodzenie.

Wielu klientów chce również wiedzieć czy mogą ponownie włączyć urządzenie, jak tylko dotrze ono do celu. I znowu możemy znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat w internecie. W przypadku urządzeń Liebherr odpowiedź na to pytanie jest krótka i przyjemna – Tak! Urządzenia Liebherr możemy ponownie uruchomić natychmiast po ich przetransportowaniu.

Tajemnica udanych przeprowadzek

Jeżeli chcemy się przenieść tylko z jednego piętra na drugie, nie będzie to stanowić problemu: wystarczy odłączyć urządzenie od prądu, poprosić o pomoc kilka silnych osób i ponownie podłączyć urządzenie do prądu w nowym miejscu.

Jednak jeśli nasze urządzenie musi pokonać znacznie dłuższy dystans, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Wykorzystaj jak najwięcej przechowywanej żywności przed przeprowadzką.
 • Odłącz urządzenie od prądu przed przeprowadzką, aby komora zamrażarki zdążyła się rozmrozić.
 • Ostrożnie wyczyść urządzenie środkiem czyszczącym o neutralnym pH, takim jak woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Uwaga: stanowczo odradzamy czyszczenie urządzenia przy pomocy octu, co często jest polecane w internecie, ponieważ zawarte w nim kwasy mogą uszkodzić plastik komory wewnętrznej.
 • Usuń wszystkie szklane półki z urządzenia i upewnij się, że są one starannie zabezpieczone podczas transportu.
 • Najlepiej zawiń urządzenie w koce lub prześcieradła, aby uniknąć zadrapań.
 • Zawsze transportuj chłodziarki i zamrażarki w pozycji pionowej, dopuszczalne jest tylko lekkie nachylenie.
 • Zabezpiecz urządzenie przy pomocy taśm mocujących, aby uniknąć jego przewrócenia.
 • Zaklej taśmą drzwi urządzenia, aby zapobiec ich otwarciu podczas transport.
 • Jeżeli to możliwe, chroń urządzenie przed silnymi wstrząsami.
 • W nowym miejscu optymalnie ustaw urządzenie przy pomocy poziomicy.
 • Jak już wspomnieliśmy możesz ponownie uruchomić urządzenie od razu po transporcie.

Prosimy zwrócić uwagę na fakt, że powyższe wskazówki mają zastosowanie tylko w przypadku urządzeń Liebherr. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki sprawią, że przeprowadzka będzie odrobinę mniej stresująca i ułatwią bezproblemowe korzystanie z chłodziarki lub zamrażarki w nowym domu.

Czy masz jakieś doświadczenia związane z przemieszczaniem swojej chłodziarki lub zamrażarki? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr