history%20refrigerator_3_liebherr

To, co kiedyś było uznawane za luksus, obecnie stało się normą: możliwość przechowywania artykułów spożywczych w chłodziarce lub zamrażarce, a przez to zapewnienie świeżości produktom przez dłuższy czas. Przeczytaj poniższy wpis, a dowiesz się, jak chłodziarki szturmem opanowały świat.

 

„Dawno, dawno temu…” , to wszystkim dobrze znany początek bajek, który może również posłużyć jako początek historii chłodziarek. Czy wiesz, jak przechowywano jedzenie 100 lat temu lub nawet wcześniej, kiedy nie było jeszcze chłodziarek? Wspomniane wcześniej: „dawno, dawno temu” przenosi nas do czasów, kiedy to myśliwi-koczownicy zjadali od razu to, co udało im się znaleźć lub upolować. W tych odległych czasach idea schładzania pożywienia była jeszcze zupełnie nieznana, jednak stopniowo nawyki myśliwych zaczęły się zmieniać. Gdy plemiona osiedlały się na wybranych ziemiach, były zmuszone poszukać sposobów na zachowanie świeżego jedzenia przez dłuższy czas. Dlatego też ludzie zaczęli wędzić i marynować żywność. W średniowieczu pewien stopień chłodzenia zapewniały wnęki w drewnianych ścianach, podobnie jak dziury w ziemi oraz umieszczanie żywności w strumieniach i stawach. Bardzo popularne były też piwnice, gdzie przechowywano łatwo psującą się żywność, zamykając ją w drewnianych lub glinianych pojemnikach.

 

Rozwój chłodziarek 

William Cullen po raz pierwszy zaprezentował system sztucznego chłodzenia na Uniwersytecie w Glasgow w 1748 roku. W 1834 roku chłodziarka, której działanie było oparte na reakcjach chemicznych, z czasem została zastąpiona przez komercyjną. W 1859 roku kolejne udoskonalenia w chłodziarkach wprowadził Ferdinand Carré, choć nadal nie były one typowym elementem wyposażenia w każdym domu. Ludzie raczej nadal chłodzili żywność za pomocą drewnianych skrzyń wypełnionych lodem. W 1876 roku Carl von Linde, zrewolucjonizował sposób wyposażania gospodarstw domowych oraz odegrał kluczową rolę w rozwoju chłodziarek. Niniejsza zaawansowana myśl technologiczna oraz chemiczna znalazła przełożenie w chłodziarkach, które stały się standardem w wyposażeniu amerykańskich domów w latach 30. XX wieku.

 

Lodówki oszczędzają nasz czas

W Europie chłodziarki przez wiele lat pozostawały dla przeciętnej rodziny dobrem luksusowym, ponieważ były drogie i stosunkowo duże gabarytowo. Ponadto ówcześnie w większości domów nie było elektryczności. Wiele wsi oraz społeczności korzystało ze zbiorowych chłodni, gdzie przechowywano owoce, warzywa, mięso oraz inne produkty – co było bardzo prostym oraz ekonomicznym rozwiązaniem. Jednak rok 1950 był przełomowy dla historii chłodziarek w Niemczech. Określane mianem „najlepszego przyjaciela kobiety” ( ale mężczyzn już też) chłodziarki zlikwidowały konieczność wielogodzinnego gotowania oraz codziennych wypraw po zakupy. Posiłki stawały się coraz bardziej urozmaicone – kremowe ciasta, wędliny, owoce oraz inne smakowitości zachwycały Niemców w okresie „cudu gospodarczego”.

 

Firma Liebherr staje się ważnym graczem na rynku chłodniczym 

 

Początki produkcji chłodziarek w firmie Liebherr Fabryka w Ochsenhausen w 1959 roku.

Początki produkcji chłodziarek w firmie Liebherr Fabryka w Ochsenhausen w 1959 roku.

 

Firma Liebherr wyprodukowała pierwszą lodówkę w 1954 roku. Pomimo ery „cudu gospodarczego” 90% Niemców na tamtą chwilę nie miało chłodziarki. Szansę na wykorzystanie tego faktu dostrzegł założyciel firmy Hans Liebherr, który rozpoczął masową produkcję, nieustannie podnosząc jakość urządzeń. Wraz z rokiem 1970 chłodziarki stały się standardowym wyposażeniem w niemalże każdym domu. Pierwsze na rynku pojawiły się modele wolnostojące, następnie stopniowo wprowadzano urządzenia do zabudowy oraz chłodziarko-zamrażarki. Z upływem lat firma Liebherr stała się dobrze znanym specjalistą, który nieustannie rozwijał swoje technologie, wprowadzając innowacje w dziedzinie chłodnictwa. Technologia NoFrost miała swoją premierę w 1987 roku. Zapobiega ona osadzaniu się lodu i szronu na ściankach, dlatego też czasochłonne odmrażanie przeszło do historii.

 

Większa wygoda dzięki technologii NoFrost oraz BioFresh

Po technologii NoFrost zaprezentowano światu technologię BioFresh. Strefa temperatury bliskiej 0°C zastosowana w chłodziarkach gwarantuje zachowanie świeżości produktów na dłużej. Została opatentowana przez firmę Liebherr w 1996 roku. Urządzenia z technologią BioFresh umożliwiają przechowywanie świeżych owoców, warzyw, ryb, mięsa oraz nabiału dłużej, niż kiedykolwiek wcześniej było to możliwe. Różne produkty spożywcze mają różne wymagania w zakresie optymalnej temperatury czy też wilgotności, a wszystko po to, aby mogły zachować swój smak, zawartość witamin, konsystencję i wygląd. Technologia BioFresh zapewnia odpowiednie warunki umożliwiające maksymalne przechowywanie. Na przykład w standardowej chłodziarce sałata pozostanie świeża tylko przez 5 dni, a w urządzeniu z technologią BioFresh aż 13 dni.

Z upływem lat firma Liebherr ugruntowała także swoją pozycję w branży przemysłowej dzięki nietuzinkowemu designowi oraz niskiemu zużyciu energii. Wybierając przyjazne dla środowiska czynniki chłodzące, bardzo wydajne kompresory oraz materiały izolacyjne, firma Liebherr posiada w ofercie szeroki wybór urządzeń z najwyższej klasy oszczędności energetycznej A+++.

 

Rosnące znaczenie designu

ifsbs7263_liebherr_lightbox

Liebherr Side-by-Side-Model SBSbs 7263 otrzymał prestiżową nagrodę iF Design 2015.

 

Począwszy od 2010 roku, zgodnie ze standardami UE, wszystkie urządzenia muszą być oznaczone naklejkami zawierającymi informacje dotyczące ilości zużywanej energii. Naklejki informują użytkownika, ile energii zużywa urządzenie. Im więcej znaków „+” jest umieszczonych po danej literze, tym bardziej oszczędne jest urządzenie. Urządzenia klasy A++ są o 21% bardziej oszczędne niż urządzenia klasy A+. Z kolei urządzenia klasy A+++ są nawet o 48% bardziej oszczędne. Obecnie Liebherr ustawia poprzeczkę jeszcze wyżej, proponując chłodziarko-zamrażarki z klasą A+++-20%. Urządzenia oznaczone tym symbolem zapewniają nawet do 20% więcej oszczędności w odniesieniu do wartości granicznej klasy A+++.

Nie należy zapominać o małych, aczkolwiek bardzo istotnych aspektach projektowania: urządzenia firmy Liebherr regularnie zdobywają nagrody przyznawane przez niezależne instytucje. W styczniu 2015 roku model BlackSteel Side-By-Side 7263 otrzymał prestiżową nagrodę iF Design 2015.

Tradycyjna chłodziarka stała się niezbędnym elementem naszej codzienności i czymś więcej niż tylko urządzeniem chłodniczym. Z upływem czasu chłodziarka zmieniła swoją funkcję z czysto użytkowej również na dekoracyjną. Trendy w projektowaniu nowoczesnych kuchni sprawiły, że stały się one otwartą przestrzenią do komunikowania się z bliskimi, w rezultacie czego wolnostojące urządzenia to nic innego jak stylowe, atrakcyjne elementy dekoracyjne (np. BlackSteel lub srebrne) oraz nowinki technologiczne (np. energooszczędne oświetlenie LED).
Do czego zmierzają aktualne trendy? Jak będą wyglądały chłodziarki w przyszłości? Czy będą ostrzegały przed kończącą się ilością danego produktu – a następnie samodzielnie go za nas zamówią? Rozwój myśli technologicznej postępuje bardzo szybko, a z pewnością wiele jeszcze przed nami! Jednak jedno jest pewne: rozwój nie zostanie zatrzymany, a Liebherr będzie dostarczał innowacyjne urządzenia wysokiej jakości, które sprostają Twoim potrzebom związanym z chłodzeniem.

 

Czy masz pytania dotyczące niniejszego postu lub osobiście przyczyniłeś się do rozwoju historii chłodziarek? Napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

Autor: Zespół Liebherr