Mmm, świeżo upieczony chleb – nic nie pobije tego zapachu, czyż nie? Kiedy wchodzisz do piekarni albo mijasz dział z pieczywem robionym na miejscu w lokalnym supermarkecie, od razu chcesz kupić bochenek lub choćby skosztować kawałek na degustacji.

Być może zastanawiałeś się nad próbą samodzielnego wypieku, ale myślisz, że będziesz potrzebował drogiej maszyny do pieczenia chleba? A może masz znajomych czy krewnych, którzy już próbowali, lecz ich chleb wyszedł bez smaku, zbyt płaski, za twardy albo niekształtny?

Proste kroki, jak ręcznie zrobić świeży chleb

Nie martw się, jest bowiem kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby upiec pyszny, duży (750 g) bochenek chleba od zera bez żadnego specjalistycznego sprzętu. Jak już zapewne wiesz z doświadczenia, świeże pieczywo najlepiej smakuje w dniu, w którym je zrobiono. Istnieje niezwykle dużo przepisów i rozmaitych metod wypieku chleba. Sposób, który podajemy, jest szybki, prosty i wymaga tylko jednego garowania (etapu, w którym chleb wyrasta).

 

Składniki na duży bochen: 500 g silnej białej mąki, 2 łyżki mleka w proszku, 1 łyżka cukru pudru, 1 łyżeczka soli, 2½ łyżeczki suszonych drożdży instant, 2 łyżki oleju słonecznikowego, 300 ml ciepłej lub letniej wody.
Pamiętaj, świeżo upieczony chleb można zamrozić na kilka tygodni. Zanim włożysz bochenek do zamrażarki, pokrój go na kromki.

 

Składniki na chleb

 

Krok 1 – Połącz suche składniki

 

Krok 2 – Dodaj olej

 

Krok 3 – Dodaj wodę

 

Krok 4 – Wymieszaj składniki

 

Krok 5 – Zagnieć ciasto na powierzchni posypanej mąką

 

Krok 6 – Pozostaw do wyrośnięcia

 

Krok 7 – Ostatnie szlify

 

Krok 8 – Upiecz chleb

 

Krok 9 – Sprawdź, czy jest gotowy, i smacznego!

 

Krok 1 – Połącz suche składniki
Wsyp mąkę, drożdże, cukier, sól i mleko w proszku do dużej miski.
Krok 2 – Dodaj olej
Do wymieszanych suchych składników dodaj olej słonecznikowy.
Krok 3 – Dodaj wodę
Powoli wlewaj ciepłą wodę, by uzyskać ciasto. Stale mieszaj ciasto i dolewaj wody, aż wykorzystasz całą.
Krok 4 – Wymieszaj składniki
Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, tak by wyrobić ciasto.
Krok 5 – Zagnieć ciasto na powierzchni posypanej mąką
Sprósz mąką czystą, suchą powierzchnię i umieść na niej ciasto. Wygniataj je przez 7-10 minut, wielokrotnie wałkując je i zaginając dłońmi, aż stanie się gładkie i elastyczne. Posyp dłonie odrobiną mąki, jeśli ciasto zacznie się do nich kleić.
Krok 6 – Pozostaw do wyrośnięcia
Umieść ciasto na blasze do pieczenia posypanej mąką i przykryj nasmarowaną olejem folią spożywczą. Pozostaw do garowania (wyrośnięcia) na około godzinę. To na tym etapie drożdże instant działają cuda! Ciasto powinno dwukrotnie zwiększyć objętość.
Krok 7 – Ostatnie szlify
Gdy chleb jest gotów do wypieczenia, możesz na nim dokonać ostatnich poprawek, jak np. nacięcia na bochenku, by wyglądał profesjonalnie. Możesz też poeksperymentować z glazurowaniem wierzchu chleba mlekiem, aby uzyskać przyjemnie miękką skórkę, wodą z solą – aby skórka chrupała, i miodem albo syropem – aby była słodka i lepiąca.
Krok 8 – Upiecz chleb
Usuń folię i umieść chleb w piekarniku rozgrzanym do 200°C, stopień 6 w skali Gas Mark, na około pół godziny lub do momentu, w którym bochenek przybierze apetyczny, złocistobrązowy kolor.
Krok 9 – Sprawdź, czy jest gotowy, i smacznego!
Po całkowitym upieczeniu chleba ostrożnie zdejmij go z blachy i umieść na kratce, by ostygł. Do zdjęcia bochenka z blachy może ci się przydać długi nóż do chleba lub szpatułka.
Aby sprawdzić, czy chleb dobrze się wypiekł, skorzystaj z wypróbowanej metody, która polega na ostukaniu spodu bochenka opuszkami palców. Jeśli słyszysz pusty dźwięk, chleb jest gotowy. W przeciwnym wypadku włóż go jeszcze na trochę z powrotem do piekarnika.
I już – wypróbuj nasz prosty przewodnik, jak krok po kroku upiec świeży bochenek białego chleba. Daj nam znać, czy odkryłeś jakieś skróty lub alternatywne sposoby, zostawiając komentarz poniżej lub w naszych mediach społecznościowych.