Ekspert winiarski i mistrz sommelier firmy Liebherr, Frank Kämmer, prezentuje naszą nową serię: “Sekret doskonałego smaku: podstawowe zasady dobierania wina do potraw.” W serii dziesięciu wpisów, mistrz przyjrzy się podstawom łączenia wina z potrawami a dzisiaj wyjaśni, jakie wina najlepiej pasują do poszczególnych potraw…

Wybranie odpowiedniego wina, które najlepiej podkreśli smak posiłku, często wydaje się po prostu niewykonalne. Dlaczego smak niektórych gatunków wina rozwija się w pełni dopiero, kiedy połączymy je z konkretnymi potrawami, a inne gatunki nie smakują nam wcale w połączeniu z tym samym jedzeniem? Głowa do góry, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, aby odnaleźć idealną harmonię w połączeniu jedzenia z winem, co tak naprawdę wcale nie jest takie trudne.

 

Zasada nr 1: Liczy się smak, nie aromat!

 

Wielu entuzjastów wina zrobi wszystko, żeby właściwie dobrać aromat wina do swojego posiłku, np. szukają wina o wyjątkowo owocowym smaku, aby podać je z owocowym curry, czy też czerwonego wina z silnym akcentem z czarnych oliwek do podania z jagnięciną, doprawioną na sposób śródziemnomorski. Czyniąc tak, mimo że właściwie mają rację, próbują biegać, zanim nauczą się chodzić. Zamiast szukać harmonii aromatów, powinni raczej odnaleźć harmonię na poziomie smaku, no i nie zapominajmy, że nasze poczucie smaku rozróżnia pięć podstawowych smaków: słodki, kwaśny, słony, gorzki oraz umami.

Przy wyborze wina szczególnie istotna jest nasza świadomość jego właściwości, takich jak moc, kwaskowość wywołana przez taniny oraz wyczuwalne “ciepło” alkoholu. Harmonia smaków jest niezbędna, podczas gdy harmonia aromatów właściwie nie jest obowiązkowa: jeżeli odpowiednio dobierzemy smaki, nie możemy się wiele pomylić w kwestii aromatów. W następnych wpisach tej nowej serii dowiesz się jak bezbłędnie uzyskać tę harmonię smaków.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.

 

Autor: Zespół Liebherr