Znów ta magiczna pora roku. Przyszła wiosna i możemy napawać się pierwszymi ciepłymi promieniami słońca! To bardzo radosny czas dla miłośników szparagów, jako że właśnie teraz rozpoczyna się ich zbiór, co stanowi jedną z przyjemniejszych kulinarnych oznak nadejścia wiosny. Zgrabne pędy szparagów zaczynają być dostępne w przystępnych cenach mniej więcej od połowy kwietnia, a sezon zwykle trwa aż do początku lata, czyli 24 czerwca. Ten precyzyjnie wyznaczony dzień zakończenia sezonu jest bardzo istotny, ponieważ rośliny te potrzebują czasu na odbudowę, aby umożliwić kolejny wyśmienity zbiór szparagów w następnym roku. Te restrykcyjne parametry okresu zbioru szparagów oraz ich dość wysoka cena, sprawiają, że szparagi cieszą się raczej wytworną reputacją… a właśnie tutaj zamierzamy zdradzić, jak można utrzymać świeżość tych cennych pędów.

 

Szparagi smakują najlepiej świeżo zebrane – kiedy ich łodygi są grube, ale nie sztywne i kiedy są białe bez zielonych końcówek. Szparagi są świeże wtedy, gdy ich łodygi są nieskazitelne a zapach przyjemny. Świeże szparagi nie są zbyt elastyczne i łatwo się łamią. Istnieje bardzo prosty test, który pomoże nam stwierdzić czy szparagi są świeże: wystarczy potrzeć o siebie dwa pędy szparagów – jeżeli skrzypią, to z pewnością są świeże. Ze względu na dużą zawartość wody szparagi powinno się zjadać jak najszybciej po zbiorze.

Jak prawidłowo chłodzić szparagi

Aby przechować szparagi w lodówce przez kilka dni, należy zawinąć pędy w wilgotną tkaninę flanelową i umieścić je ostrożnie w komorze na warzywa. W ten sposób zachowają one doskonały smak przez około 3 dni. Jeżeli chcemy zachować świeżość szparagów na dłużej to idealna okazja, aby skorzystać z Technologii BioFresh firmy Liebherr: świeżo zebrane szparagi zachowają świeżość przez około dwa tygodnie w komorze BioFresh.

Wskazówki dotyczące zamrażania szparagów

Szparagi zamraża się bez problemu i można przechowywać je w tej postaci aż do 6 miesięcy. Dla uzyskania jak najlepszych efektów, pędy należy najpierw obrać a następnie włożyć ostrożnie do torebki na mrożonki, jednocześnie usuwając z niej jak największą ilość powietrza. Nie polecamy blanszować szparagów przed zamrożeniem – chociaż ta metoda pozwala zatrzymać ich świeżość na dłużej, ich smak i konsystencja ulegną pogorszeniu. Gdy chcemy ugotować nasze szparagi, wystarczy wyjąć pędy prosto z zamrażarki i włożyć je bezpośrednio do wrzącej wody.

A oto jeszcze kilka wskazówek od naszego znawcy win Franka Kämmera:

“W nadchodzących tygodniach możemy zwrócić uwagę na wino, promowane jako ‘wino szparagowe’ ze względu na to, jak świetnie podkreśla ono podobno smak szparagów. Prawda jest taka, że szparagi nie komponują się z wieloma winami sprawiając, że mają one posmak ziołowy lub metaliczny i tym bardziej nie istnieje nic takiego, jak ‘wino szparagowe’! Ale jak to zwykle bywa z dobrym jedzeniem lub piciem, wszystko zależy od szczegółów. Silvaner, odmiana białego szczepu winnego, wytwarza wino o subtelnym, dyskretnym, roślinnym aromacie i wino to stanowi klasyczne połączenie z pędami białych szparagów. Z drugiej strony, moim ulubionym dodatkiem do zielonych szparagów będzie Sauvignon Blanc, o nieco bardziej ziołowym smaku. Wybór odpowiedniego wina w dużej mierze zależy od sposobu przyrządzenia szparagów, tak więc jeżeli białe szparagi są serwowane na sposób ‘prosty’, tzn. z dodatkiem roztopionego masła, to moim pierwszym wyborem byłby istotnie Silvaner. Jednak w przypadku, gdy serwujemy szparagi z surową lub gotowaną szynką, wybrałbym raczej lżejszą odmianę Pinot Gris. Jeżeli podajemy szparagi z sałatą, moim wyborem byłby Kabinett-Riesling, bardzo lekkie wino z nutą owocową, ale jeśli szparagi są serwowane z bogatym, maślanym sosem Hollandaise w połączeniu ze stekiem cielęcym, zdecydowanie wolałbym dojrzewające w dębowych beczkach Burgundy Chardonnay. Wszystkie te wina mają jedną cechę wspólną: świeżość! Mimo, że na moim stole serwuję zazwyczaj wina bardziej dojrzałe, to w przypadku corocznego pojawienia się wiosennych szparagów, to właśnie świeżo butelkowane wina z ubiegłorocznych zbiorów są dla mnie idealnym dopełnieniem ich smaku.”

 

 

Tak więc kupujcie i przyrządzajcie szparagi – Bon appétit!

 

Autor: Zespół Liebherr