nofrost_1_liebherr

 

Czy masz już dość rozmrażania swojej chłodziarki? Dzięki technologii Liebherr NoFrost ten niezbyt przyjemny obowiązek domowy przejdzie do historii. Przeczytaj poniższe informacje, aby poznać szczegóły oraz zalety technologii NoFrost.

 

Czy pamiętasz, jak Twoja mama spędzała długie godziny na rozmrażaniu chłodziarki? Czy pamiętasz, jaką trudność jej to sprawiało za każdym razem? W moim domu zazwyczaj wyglądało to tak: zaszczytna praca przypadała “szefowi” – mojej mamie – głównie dlatego, że nikt inny nie kwapił się do tego zadania. Mama opróżniała chłodziarkę i pospiesznie przekładała żywność do koszy na pranie oraz różnych pojemników, które znalazła w domu. W procesie rozmrażania musiało się stać nieuniknione – nowe warunki otoczenia nie były idealne do przechowywania żywności, która po prostu się marnowała! W zaistniałej sytuacji zyskiwał zawsze tylko supermarket znajdujący się za rogiem.

 

Dzięki technologii NoFrost zastosowanej w chłodziarkach firmy Liebherr powstaje zupełnie nowa historia… nie tylko ze względu na brak konieczności rozmrażania, ale również zapewnienie długotrwałej świeżości produktom. Jak to działa: para wodna skrapla się w najchłodniejszym miejscu i dlatego widzimy jej kondensację w domu na szybach okiennych, ponieważ są to najchłodniejsze powierzchnie. W ten sam sposób wilgoć w chłodziarce skrapla się w najchłodniejszym miejscu, na parowniku – systemie rurowym, przez który przepływa chłodziwo. W chłodziarkach starszego typu rury parownika przebiegają przez panele aluminiowe, które podtrzymują półki chłodziarki i to właśnie tam tworzy się lód. W urządzeniach marki Liebherr z technologią NoFrost rury parownika są w całości umieszczone w szczelnie zamkniętym module w górnej części urządzenia. Wentylator rozprowadza chłodne powietrze z modułu parownika po całym urządzeniu. Chociaż ten kompaktowy parownik jest podatny na obladzanie, to czujnik reguluje poziom lodu i w razie potrzeby uruchamia cykl rozmrażania: wentylator wyłącza się, a grzałka elektryczna rozpoczyna proces rozmrażania poprzez podgrzanie rur parownika i roztopienie lodu. Powstała wskutek odmrożenia woda jest gromadzona w zasobniku i odprowadzana poza komorę chłodziarki do sprężarki z tyłu urządzenia. Ponieważ sprężarka podczas pracy zawsze zachowuje nieco ciepła, kondensat stopniowo wyparowuje. Technologia ta oznacza, że w chłodziarce nie tworzy się lód, a przechowywana żywność nigdy nie pokrywa się szronem. Dlatego nie ma już potrzeby rozmrażania!

 

Kolejna korzyść NoFrost: integralne panele parownika nie są już częścią konstrukcji. Można dowolnie regulować wysokość szuflad, dlatego łatwo jest zrobić miejsce dla większych produktów. Urządzenia marki Liebherr wyposażone w system VarioSpace oferują wygodny sposób tworzenia szczególnie dużej przestrzeni do przechowywania, aby przykładowo pomieścić wielopiętrowy tort.

 

Pozostaje nam jedno pytanie… Czy technologia NoFrost zużywa więcej energii ze względu na wentylator? Z jednej strony tak, ponieważ wentylator potrzebuje mocy. Jednakże urządzenie konwencjonalne zużywa więcej energii, kiedy jest pokryte lodem, a ponieważ w urządzeniach NoFrost nie tworzy się lód, zużycie energii przez oba typy urządzeń jest w przybliżeniu takie same.
To naprawdę pomysłowe rozwiązanie wdrożone zostało do rozmrażania parowników w naszych urządzeniach komercyjnych: inżynierowie Liebherr opracowali metodę wykorzystania do rozmrażania gorącego gazu, który tworzy się podczas cyklu chłodzenia, dlatego też do ogrzania rur nie jest zużywana prawie żadna dodatkowa energia. Ponadto cykl rozmrażania został skrócony o około 10 minut i to jest jedyny wzrost temperatury we wnętrzu. Z drugiej strony grzałka elektryczna zużywałaby dodatkową energię, a cykl rozmrażania byłby dłuższy.

 

Urządzenia Liebherr z technologią NoFrost można łatwo rozpoznać dzięki wielkiej literze „N” umieszczonej w serii/oznaczeniu typu. Na przykład: GNP 4166 Premium NoFrost. Zwróć uwagę na niniejsze oznaczenie, jeżeli planujesz zakupienie urządzenia z taką funkcją.

Czy masz pytania dotyczące technologii NoFrost? Napisz do nas lub dodaj swój komentarz, klikając na przycisk znajdujący się poniżej postu. Czekamy na Twoje komentarze.

Autor: Zespół Liebherr


Komentarze


Zostaw komentarz