Lekkie i owocowe białe wina cieszą się szczególną popularnością w środku lata. Nie dziwne zatem, że typowo niemiecka odmiana wina – Riesling Kabinett – przeżywa właśnie prawdziwy renesans.

Przez dłuższy czas enolodzy drwili sobie z nich jako cienkich, słabych i staromodnych win. Jednak rieslingi w stylu Kabinett z tradycyjnych regionów winiarskich nad Renem, Mozelą i Nahe wracają teraz w doskonałym stylu. Te białe wina cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród młodszych i bardziej „modnych” smakoszy wina.

Naturalna słodycz – idealna na lato

Wina z opisem „Kabinett” na etykiecie to pierwsza klasa w niemieckim systemie win wysokogatunkowych (Prädikatsweine – wina z wyróżnikiem). Kiedyś nazywano je także „nieskażonymi”, bez domieszek. Określenie to oznacza zakaz dodawania cukru przed fermentacją w celu zwiększenia zawartości alkoholu. Dlatego też wina te mają ogólnie bardzo niską zawartość alkoholu, wynoszącą około 11,5%. Zwykle również rozwijane są w żywym, orzeźwiającym stylu. Wina Kabinett mogą być także wytrawne, tzn. bez wyczuwalnej słodyczy. Tradycyjnie jednak ten poziom jakości win cechuje się zazwyczaj delikatną, nienachalną i naturalną słodkością. Dzięki temu wino jest owocowe, lecz zdecydowanie nie lepkie bądź ciężkie. Zwłaszcza w przypadku odmiany winogron riesling tę subtelną owocową słodycz doskonale równoważy żywa, ekscytująca mieszanka kwasów – tak doskonale, że finisz wina pozostaje wytrawny i niezwykle odświeżający.

Najdoskonalsze wina „cabinet”

Co ciekawe, określenie „Kabinett” odnosi się do specjalnego pomieszczenia w piwnicy znanego na całym świecie klasztoru Eberbach w Rheingau. Cysterscy mnisi zamykali najwyśmienitsze wina w osobnej piwniczce zwanej „cabinet”. Do tej swoistej kryjówki zaglądali jedynie dla orzeźwienia po wyjątkowo ciężkim dniu pracy. Dziś wina Kabinett możemy mieć pod ręką przez okrągły rok. Wciąż jednak pozostają tak samo orzeźwiające jak niegdyś – szczególnie w upalne, letnie dni.

Co sądzisz o Riesling Kabinett? Czy miałeś okazję go spróbować? Czy to tradycyjne białe wino również tobie najbardziej smakuje latem, czy może masz inne ulubione wino na tę porę roku? Podziel się z nami swoim doświadczeniem albo dołącz do dyskusji na Facebooku.