Kiedy przyjemne, ciepłe promienie słońca wywołają kilometrowe kolejki do lodziarni, wtedy wiemy, że jak co roku, nadszedł początek kolejnej Epoki Lodowcowej! Od lodów na patyku po lody gałkowe, praktycznie nikt nie jest w stanie oprzeć się błogiej przyjemności próbowania lodów o smaku czekoladowym, truskawkowym czy stracciatella.

A my, z głowami pełnymi marzeń, zdołaliśmy zebrać 11 mało znanych, lecz interesujących faktów na temat lodów, które pewnie Cię zaskoczą, ale też zainspirują do następnej wyprawy na lody…

 • Czy wiesz, że historia lodów sięga swoim początkiem aż do czasów starożytnych Chin? Władcy chińscy wpadli na pomysł stworzenia ogromnych piwnic do przechowywania lodu i uważa się, że szczególnym upodobaniem darzyli oni lody smakowe. Tymczasem w Europie, rzymscy cesarzowie wysyłali swoich ludzi po śnieg i lód aż w Apeniny. Uwielbiali oni dodawać do lodowych przysmaków owoce, miód lub wodę różaną – więc właściwie niewiele się zmieniło, prawda?
 • Pierwszy lizak lodowy został opatentowany w USA w 1923 roku. Został wynaleziony przez producenta lemoniady, Franka Eppersona, który twierdził, że na ten pomysł wpadł zupełnie przypadkowo w 1905 roku, zostawiając na zewnątrz szklankę lemoniady z łyżeczką. Lemoniada przez noc zamarzła, tworząc pierwszy cytrynowy lizak lodowy. 9 października 1923 roku, w tym samym kraju, człowiek o nazwisku Harry Bust zarejestrował patent na waniliowe lody na patyku z polewą czekoladową.

 • Lody z automatu stały się hitem w latach 70-tych i 80-tych. Początkowo ten rodzaj lodów był problematyczny pod względem higieny: wiele osób ulegało zatruciu po zjedzeniu lodów, ponieważ były one robione z użyciem surowych jaj. Dzisiaj lody z automatu nie zawierają już surowych jaj, a profesjonalne automaty do wytwarzania lodów używają w ich miejsce pasteryzowanych substytutów.

 • W XIX wieku wielu włoskich imigrantów sprzedawało lody z furgonetki lub z okna własnego domu. Sterty desek podłogowych były układane pod oknami, aby klienci mogli bez problemu ich dosięgnąć – tak właśnie powstały pierwsze lodziarnie.

 • Większość włoskich producentów lodów w Niemczech pochodzi z miejsca zwanego Val di Zoldo, doliny położonej w Dolomitach. To wyjaśnia, dlaczego tak wiele niemieckich lodziarni nosi nazwę “Dolomiti”.

 • W USA lody waniliowe obchodzą każdego roku swoje święto – 23 lipca jest “Narodowym Dniem Lodów Waniliowych”.
 • W 1843 roku Nancy Johnson wynalazła maszynę do wytwarzania lodów. Maszyna była obsługiwana za pomocą ręcznej korby i zrewolucjonizowała ona produkcję lodów.

 • Mleczarz Jacob Fussell z Baltimore stworzył pierwszą fabrykę produkującą lody 15 czerwca 1851 roku w miasteczku Seven Valleys w stanie Pennsylvania.
 • Pochodzenie pierwszego rożka lodowego nie jest wprawdzie znane, ale w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku znaleźć można kolekcję rożków lodowych od Italo Marchioniego z 1896 roku. W Manchesterze (Anglia), Antonio Valvona otrzymał w 1902 roku pierwszy znany patent na urządzenie produkujące wafelki do lodów.

 • Była Pani Premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher, była jednym z wynalazców, którzy stworzyli lody z automatu.
 • W Europie kraje skandynawskie, takie jak Finlandia, Szwecja i Norwegia, przodują w ilości spożywanych lodów, pochłaniając rocznie dwanaście litrów lodów na osobę. Natomiast we Włoszech (miejsce narodzin dzisiejszych lodów) roczne spożycie lodów na osobę wynosi jedyne 5,5 litra.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego posta, napisz do nas! Dodaj swój komentarz poniżej lub odezwij się do nas na Facebooku.