Statystycznie każdy Polak wyrzuca rocznie 235 kg żywności, co oznacza łącznie 9 mln ton zmarnowanego jedzenia. Co zatem może zrobić każdy z nas, by zmniejszyć te zatrważające liczby i zastąpić nadmiar umiarem?

Globalny problem marnowania jedzenia

Marnowanie żywności nie jest oczywiście problemem wyłącznie Polski – na całym świecie koszt wyrzucanego jedzenia szacuje się na 2,9 biliona funtów. Smutna prawda jest taka, że tyle jedzenia wystarczyłoby do nakarmienia każdego człowieka na naszej planecie. Dwukrotnie.

Jeśli ta tendencja się utrzyma, ilość marnowanej żywności może wynieść 2 biliony ton rocznie do 2030 r.

Oczywisty wniosek płynący z tych statystyk jest taki, że niewłaściwie dystrybuujemy żywność, którą produkujemy, i nie zarządzamy efektywnie jej przechowywaniem.

Supermarkety i jadłodzielnie

Supermarkety i inne jednostki handlu detalicznego ponoszą dużą odpowiedzialność za marnowanie jedzenia i zaczynają zajmować się tym problemem. Wielu sprzedawców oferuje obecnie produkty „niedoskonałe” (takie jak uszkodzone warzywa) w obniżonych cenach, zasila banki żywności lub przekazuje niesprzedaną żywność organizacjom, które mogą ją odsprzedać lub wykorzystać. W Wielkiej Brytanii firmy takie jak Hubbub tworzą sieci jadłodzielni (ang. Community Fridge Network), czyli miejsc, do których trafiają nadwyżki jedzenia z restauracji czy prywatnych gospodarstw domowych i w których są przechowywane w urządzeniach producentów takich jak Liebherr. W ten sposób żywność, która w przeciwnym razie trafiłaby do śmieci, jest wykorzystywana do przyrządzenia posiłków dla członków społeczności i trafia do osób potrzebujących. Jadłodzielnie istnieją również w Polsce, a ich sieć ciągle rośnie.

Termin przydatności czy data minimalnej trwałości?

W 2018 r. Tesco zrezygnowało z podawania daty minimalnej trwałości w przypadku wielu serii owoców i warzyw w ramach starań o znaczne ograniczenie marnowania żywności. Do takiego ruchu skłoniła firmę dezorientacja klientów w kwestii pojęć „Należy spożyć do” i „Najlepiej spożyć przed”. Obawa przed zrobieniem sobie krzywdy poprzez zjedzenie nieświeżych produktów jest całkowicie naturalna i uzasadniona, jednak z powodu tego podstawowego niezrozumienia lub braku pewności co do dokładnego znaczenia powyższych określeń niepotrzebnie marnuje się ogromne ilości jedzenia.

Należy spożyć do, najlepiej spożyć przed… – na czym polega różnica?

Różnica między tymi oznaczeniami jest naprawdę bardzo jasna i wygląda następująco:

  • Należy spożyć do (termin przydatności do spożycia): produkt należy koniecznie spożyć przed upływem tego terminu – później jest to już niebezpieczne. Wiele produktów, np. resztek posiłków, można także mrozić, zanim upłynie ich termin przydatności.
  • Najlepiej spożyć przed (data minimalnej trwałości): szacowany czas, w którym powinno się spożyć produkt, ponieważ będzie on miał jeszcze swe optymalne właściwości. Prawdopodobnie będzie też zdatny do spożycia po upływie tej daty, może być jednak mniej świeży i stracić walory smakowe, zapachowe czy odżywcze.

W niektórych krajach tego typu informacje dla klientów zostały uproszczone. W Wielkiej Brytanii na przykład produkty, które można mrozić, oznaczane są symbolem płatka śniegu, małą niebieską lodówką oznacza się zaś te artykuły spożywcze, które albo powinny być przechowywane w lodówce, albo mogą dzięki temu dłużej utrzymać swe właściwości.

BioFresh: utrzymuje świeżość na dłużej

Ustawienie właściwej temperatury w lodówce to bardzo prosty sposób na zminimalizowanie strat żywności, a jednocześnie czynność niezbędna do przestrzegania terminów przydatności przechowywanych w niej produktów.

Jeśli masz urządzenie marki Liebherr z technologią BioFresh, możesz przechowywać różnego rodzaju owoce, warzywa, mięso, ryby i nabiał jeszcze dłużej niż w standardowej lodówce. Wielu z nas otwiera na przykład świeżą sałatę lodową, by dodać chrupiący listek do kanapki. Jednak kilka dni później sałata zaczyna więdnąć, a może nawet brązowieć, i w efekcie ląduje w koszu. Dzięki szufladzie BioFresh sałata utrzyma chrupkość i świeżość nawet przez 13 dni, w porównaniu z jedynie 5 dniami w zwykłej lodówce.

Prawdopodobnie najprostszym sposobem sprawdzenia korzyści płynących ze stosowania technologii BioFresh jest pobranie aplikacji Liebherr BioFresh, w której znajdują się szybko dostępne porównania dotyczące przechowywania żywności. Aplikacja jest dostępna dla systemów iOS i Android.

Proste metody, by zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia

Jest kilka naprawdę prostych rzeczy, które możesz zrobić, by ograniczyć wyrzucanie jedzenia w domu.

  1. Monitoruj, co masz w lodówce, zamrażarce i kuchennych szafkach. Gdy uzupełnisz zapasy, warto zrobić im zdjęcie, tak by nie dublować produktów przy kolejnych zakupach. W 2019 r. urządzenia Liebherr będą miały wbudowaną wewnątrz kamerę FridgeCam, która będzie automatycznie rejestrować i monitorować zawartość twojej lodówki.
  2. Planuj z wyprzedzeniem. Rozpisz tygodniowy lub dwutygodniowy jadłospis, a na jego podstawie przygotuj listę zakupów.
  3. Zjedz przed pójściem na zakupy. Gdy robisz zakupy z pustym brzuchem, masz większą skłonność do kupowania jedzenia, którego nie potrzebujesz i które w efekcie może się zmarnować.
  4. Unikaj kupowania wielopaków produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności, zwłaszcza jeśli nie nadają się one do mrożenia.
  5. Poszukaj przepisów na potrawy, w których można wykorzystać owoce i warzywa nie pierwszej świeżości, jak zimowe zupy czy chlebek bananowy.
  6. Wolne godziny w weekend przeznacz na przygotowanie jedzenia w porcjach. Kup kilka odpowiednich pojemników na żywność i zamroź dania w porcjach gotowych do późniejszego spożycia.
  7. Kompostuj odpadki kuchenne i ogrodowe. Wszelkie odpady, od nieugotowanych skrawków warzyw i owocowych skórek, przez ziarna kawy, skorupki jaj, torebki herbaty, aż po niewielkie ilości papieru i miękkiej tektury, można wykorzystać w domowym kompostowniku, uzyskując darmowy nawóz do swego ogrodu.

Czy ten artykuł zainspirował cię do zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia? Czy angażujesz się w działania takie jak jadłodzielnie albo specjalnie kupujesz brzydkie warzywa i mrozisz resztki potraw? Czekamy na twoją wiadomość na Facebooku!